Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2024 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Anthony Blinken: “Aleatët në Detin e Zi mund të mbështeten në SHBA

Anthony Blinken
Foto: BGNES

Investimi në sigurinë e Detit të Zi do të garantojë paqen dhe lirinë në rajon dhe në Evropë. Bullgaria mbështet formulën e paqes të presidentit ukrainas Volodimir Zelenski dhe do të marrë pjesë në konferencën e nivelit të lartë të paqes për Ukrainën në qershor në Zvicër. Kështu deklaroi ministri në detyrë i punëve të jashtme Stefan Dimitrov në Konferencën e Dytë kushtuar sigurisë në Detin e Zi, në kuadër të Platformës Ndërkombëtare të Krimesë. Konferenca në Klubin Qendror Ushtarak në Sofje organizohet bashkërisht nga ministritë e jashtme të Bullgarisë dhe Ukrainës.

Stefan Dimitrov

Aleatët në Detin e Zi mund të mbështeten te SHBA. Putin mendonte se fqinjët e Ukrainës do të përçaheshin, por e kishte gabim. Këtë e ka bërë të ditur Sekretari Amerikan i Shtetit, Anthony Blinken përmes një video-lidhjeje. "Ne punuam me Bullgarinë për të ndaluar dezinformimin e huaj," tha Blinken, duke vënë në dukje nevojën për ndihmë perëndimore për të forcuar aftësitë ushtarake të Kievit.

Ne duhet të forcojmë sigurinë në Detin e Zi, i cili është kyç për Bullgarinë, Ukrainën, Turqinë dhe Rumania, tha ministri i jashtëm ukrainas Dmitro Kuleba. Në një lidhje video, ai tha: "Vetëm humbja e Rusisë dhe kthimi i integritetit territorial në Ukrainë do të garantojë stabilitet dhe paqe," shtoi ai.

Foto: BGNES, BTA


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Më shumë nga rubrika

Parashikimi i motit për 30 majin

Të enjten temperaturat minimale në vend do të lëvizin ndërmjet 11 dhe 16°, në Sofje 11°. Gjatë ditës do të mbajë diell deri në mesditë, pas mesditës do të ketë vranësira dhe do të ketë reshje lokale. Temperaturat maksimale do të jenë nga 23 deri..

botuar më 24-05-29 7.40.MD

Eshtrat mortore të Mbretit Ferdinand I u shtruan për adhurim në Pallatin “Vrana”

Arkivoli me eshtrat mortore të Mbretit Ferdinand I (lindur më 1861 - vdiq më 1948) u shtrua për adhurim në sallën qendrore të Pallatit Mbretëror "Vrana" në Sofje. Më pas ata do të transferohen në kriptën e familjes në pallat. Ata u transportuan..

botuar më 24-05-29 5.42.MD

“Korridori i Gjelbër” për kamionë me mallra që prishen në pikën kufitare Vidin-Kallafat

Për të lehtësuar trafikun e rënduar përmes Urës së Danubit 2, së bashku me autoritetet rumune, u sigurua i ashtuquajturi "korridor i gjelbër" për kalimin e automjeteve të mallrave që transportojnë mallra që prishen, kafshë të gjalla dhe mallra të..

botuar më 24-05-29 2.23.MD