Eмисия новини
от часа
Zdravka Evtimova

Shkrimtarja Zdravka Eftimova mori një çmim prestigjioz për letërsi artistike në SHBA

Një tjetër mirënjohje për letërsinë bullgare është çmimi për shkrimtaren Zdravka Evtimova. Romani i saj “Ai mban heshtjen time” u nderua me Çmimin Amerikan për Fantastikë. Çmimi jepet për herë të parë. Çmimi njeh kontributin e qëndrueshëm të..

05.01.24 10:58 |

Po ringjallet interesi i njerëzve nga e gjithë bota për shtëpinë-muze dhe veprën e krijuesit Nikolla Vapcarov

Më 7 dhjetor të vitit 1909 në qytetin malor Bansko lindi poeti-humanist dhe antifashist i madh Nikolla Vapcarov. Për shkak të bindjeve të tij, ai u akuzua në veprimtari subversive dhe u dënua me vdekje me pushkatim. Dënimi u krye në poligonin e..

12.12.23 07:30 |

Lidhja e Shkrimtarëve Bullgarë është organizata më e vjetër e shkrimtarëve në Evropë

Më 16 nëntor 2023 është kremtimi zyrtar i 110-vjetorit të themelimit të organizatës më të vjetër të shkrimtarëve në Evropë – Lidhja e Shkrimtarëve Bullgarë (SBP). Ngjarja solemne do të mbahet në Klubin Qendror Ushtarak në Sofje, nën patronazhin e..

27.10.23 07:05 |

Lidhja e Shkrimtarëve Bullgarë mbush 110 vjeç

Lidhja e Shkrimtarëve Bullgarë (SBP) shënon 110 vjet nga krijimi i tij. Shoqata e krijuesve bullgarë u themelua më 8 shtator të vitit 1913. Kryetar i tij u zgjodh Ivan Andrejçin (kritik letrar dhe teatror, ​​poet, shkrimtar, dramaturg dhe përkthyes),..

08.09.23 07:05 |

Elita dhe inovacioni në grafikë nga e gjithë bota mbledh Bienalen Ndërkombëtare në Varna

Qyteti bregdetar Varna pret bienalen më të madhe grafike në Ballkan. Këtë vit, në të prezantohen piktorë nga 53 vende, me një pjesëmarrje shumë të fortë të krijuesve nga Meksika, Tajlanda, Japonia. Marrin pjesë edhe piktorë nga Afrika e Jugut,..

12.08.23 07:15 |

Maria Mutafçieva-Meri: Dhurata më e çmuar janë ditët e lumtura me njerëzit tanë më të afërt

Është sërish ajo kohë e vitit kur na pushton eksitimi i lidhur me një nga festat më të dashura - Krishtlindjet. Buzëqeshjet, përqafimet, të qeshurat, kërcitjet festive të gotave dhe dhuratat që “presin orën e tyre” janë pjesë e pandarë e emocionit..

22.12.22 10:35 |

Shtëpia e re e Qendrës Kulturore dhe Informative të Bullgarisë u hap në Shkup

Shtëpia e re e Qendrës Kulturore dhe Informative të Bullgarisë u hap zyrtarisht sot në Shkup në rrugën “Nikolla Vapcarov” nr.6, njoftoi BGNES. Deri më tani qendra ishte e vendosur në Ambasadën bullgare në kryeqytetin maqedonas. Në mesin e të ftuarve të..

25.11.22 16:17 |

Skulptorë dhe piktorë të shquar bashkohen në një ekspozitë kundër dhunës “Áhimsá”

“ Mos shfrytëzimi i dhunës është forca më e fuqishme në dispozicion të njerëzimit .” Këto fjalë i përkasin Mahatma Gandit, djalit të madh të Indisë, i cili i kujtoi botës parimin áhimsá (jo dhunës) si rrugë drejt pavarësisë në të gjitha format e..

05.10.22 07:15 |

Georgi Gospodinov zbulon mesazhet e fshehura të kartëmonedhave bullgare

Shkrimtari Georgi Gospodinov prezantoi në qytetin Burgas një nga veprat e tij më pak të njohura me titull “Në të çarat e kanunit”. I ndarë në dy pjesë, libri zbërthen disa nga veprat më pak të njohura të klasikëve bullgarë si Hristo Botev,..

03.07.22 09:25 |
Monument i Penço Sllavjekov në Brunate

Kujtimi i poetit Penço Slavejkov do të kremtohet në Itali për tre ditë

Komuna e Brunate, rrethi i Lombardisë, do të shënojë 110 vjetorin e vdekjes së Penço Slavejkovit. Poeti i madh bullgar vdiq atje në moshën 46 vjeçare më 10 qershor 1912 në qytetin mbi liqenin Komo. Për nder të shoqërueses së poetit Sllavejkov..

10.06.22 06:10 |
Всички новини: днес | вчера

Горещи теми

Войната в Украйна