Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2023 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Shtëpia e re e Qendrës Kulturore dhe Informative të Bullgarisë u hap në Shkup

Foto: Qendra Kulturore dhe Informative e Bullgarisë

Shtëpia e re e Qendrës Kulturore dhe Informative të Bullgarisë u hap zyrtarisht sot në Shkup në rrugën “Nikolla Vapcarov” nr.6, njoftoi BGNES. Deri më tani qendra ishte e vendosur në Ambasadën bullgare në kryeqytetin maqedonas. Në mesin e të ftuarve të ngjarjes ishin ambasadori i BE-së në Maqedoninë e Veriut David Geer, ministri bullgar i kulturës Velisllav Minekov, ambasadori bullgar në Republikën e Maqedonisë Angell Angellov. U hap gjithashtu një ekspozitë e përbashkët “Së bashku II”, ku përfshihen piktura të krijuesve bashkëkohorë nga Bullgaria dhe Maqedonia e Veriut. “Sot jemi të gjithë së bashku – përfaqësues të Bullgarisë dhe Maqedonisë së Veriut – për të treguar se kultura është e rëndësishme për dy shoqëritë tona dhe se është ai sektor i marrëdhënieve dypalëshe mes vendeve tona që na afron”, theksoi drejtoresha e Qendrës Kulturore dhe Informative të Bullgarisë në Shkup Antonija Veleva.

Në kuadrin e vizitës ministri bullgar i kulturës u takua me kolegen e tij nga Republika e Maqedonisë së Veriut, Bisera Kostadinova-Stojçevska, e cila shprehu kënaqësinë për hapjen e objektit të ri dhe modern të Qendrës Kulturore dhe Informative të Bullgarisë në Shkup. Ndër temat e diskutuara ishte edhe ruajtja e trashëgimisë kulturore. Ministri i Kulturës i Maqedonisë së Veriut shprehu edhe një herë dëshirën që ekspertët e tyre në fushën e restaurimit dhe konservimit të ndihmohen nga kolegët e tyre bullgarë të cilët kanë ekspertizën dhe përvojën e nevojshme në këtë fushë.


Më shumë nga rubrika

Rumen Radev

Rumen Radev: Rasti me Hristijan Pendikov është një krim urrejtjeje

Është jashtëzakonisht e rëndësishme që autoritetet e Maqedonisë së Veriut këtë herë të deklarojnë qartë se rasti me Hristijan Pendikov nuk është një skandal i brendshëm, por një krim urrejtjeje për shkak të një politike dhjetëvjeçare të rrënjosjes..

botuar më 23-01-27 7.10.MD
Gëllëb Donev dhe Dimitër Kovaçevski

Sofja dhe Shkupi me aksione të përbashkëta kundër incidenteve gjatë shënimit të përvjetorit të revolucionarit bullgar Goce Dellçev

Në një bisedë telefonike kryeministri në detyrë  Gëllëb Donev diskutoi me kolegun e tij maqedonas Dimitër Kovaçevski për nevojën e festimit paqësor dhe pa probleme të 151 vjetorit të lindjes së revolucionarit bullgar Goce Dellçev më 4 shkurt...

botuar më 23-01-27 6.14.MD

Parashikimi i motit për fundjavën

Të shtunën temperaturat do të jenë pothuajse pa ndryshim. Ato minimale do të jenë nga minus 3° deri në 2°, në Sofje - 2°, maksimumi do të jetë nga 0 deri në 5°, në kryeqytet - 2°. Në veri të Bullgarisë do të bjerë borë, në verilindje sasitë do të..

botuar më 23-01-27 6.05.MD