Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2024 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

120 vjet nga lindja e Atanas Dallçevit - një prej poetëve më të mëdhenj të Bullgarisë

Atanas Dallçev
Foto: bulgarianhistory.org

Një nga poetët më të rëndësishëm bullgarë - Atanas Dallçev - lindi më 12 qershor 1904 në Selanik, në një familje të pasur që jetonte pranë Kullës së Bardhë. Babai i tij, Hristo Dallçev, ishte ndër qytetarët e shquar bullgarë në Selanik - jurist për nga arsimi, ai jepte mësime turqisht dhe bullgarisht në Liceun e famshëm të Djemve në Selanik. Ai u zgjodh deputet i rrethit të Seresit në parlamentin osman në kohën e Hyrrietit. 

Atanas Dallçev (në mes), Aleksandër Muratov (majtas) dhe Radoj Ralin

Atanas Dallçev është krijuesi i të ashtuquajturës lirika e subjektit në poezinë bullgare dhe së bashku me Dimitër Pantaleev dhe Georgi Karaivanov themeluan një rrymë të tërë në poezinë bashkëkohore bullgare - kujton për BGNES kritiku letrar prof. Mihaill Nedellçev.

Para 9 shtatorit 1944, Dallçevi botoi katër libra - "Poezi", "Dritare", "Paris" dhe "Engjëlli i Shartër". Një kritik i famshëm madje e akuzoi se shkruan shumë pak - 1-2 vjersha në vit. I pyetur nëse kishte ndonjë poezi të dobët, Dallçev u përgjigj: "Jo, unë shkruaj vetëm poezitë e mia të mira".

Përveçse poet, Dallçevi ishte edhe një përkthyes shumë i mirë i prozës dhe lirikës nga të 5 gjuhët kryesore evropiane. Për aftësitë e tij në përkthim, ai u vlerësua në Evropën Perëndimore dhe Lindore, ku u nderua me një sërë çmimesh ndërkombëtare.

Megjithëse nuk u vu në presion pas 9 shtatorit 1944, krijuesi në një shkallë të madhe u hoq nga veprimtaria aktive letrare, pasi autoritetet e asaj kohe konsideronin se poezia e tij trajtonte tema fetare dhe problematika abstrakte. Për Dalçevin nuk flitej dhe ai nuk botonte libra për 20 vjet. Gjithsesi gjatë gjithë kësaj kohe librat e tij kërkoheshin.

Mezi në vitin 1965 ai botoi ​​shënimet e tij të famshme jashtëzakonisht të fuqishme - të shkurtra, kritike, filozofike - madje fragmente peizazhi, të cilat ribotohen dhe lexohen deri më sot.


Redaktor: Ivo Ivanov

Përgatiti në shqip dhe publikoi: Svetllana Dimitrova

Foto: Bulgariahistory.org, BGNES
Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Më shumë nga rubrika

Denica Gruber dhe jeta e saj kushtuar ilustrimit në Gjermani

Pothuajse çdo fëmijë ka dëshirën dhe aftësinë për të vizatuar. Sa i përket talentit, ndonjëherë duhen vite që ai të vihet re dhe të vlerësohet. Sidomos nëse ndodh që të rritesh në Bullgari në agimin e demokracisë. E tillë është historia e bashkatdhetares..

botuar më 24-07-19 7.30.PD
Tervell-Ljubomir Bojanov

Si Tervell-Ljubomir ndjek ëndrrat e tij më të guximshme si zbulues në Bullgari

Kurioziteti për botën përreth nesh dhe një dëshirë e pandërprerë për të ecur përpara dhe për të kuptuar se çfarë fshihet pas çdo hapi të ri dhe përparimi në shkencë - ky është filli kryesor i përparimit për një shkencëtar shumë të ri në Bullgari...

botuar më 24-07-16 7.30.PD

Prof. Asoc. Dr. Raqi Bello: Shqiptarët janë një popull tolerant dhe i vlerësojnë bullgarët

Si në shumë vende të tjera nëpër botë, edhe në Shqipëri gjuha bullgare studiohet në mënyrë akademike. Lektorati jonë është pjesë e Departamentit të Gjuhëve Sllave dhe Ballkanike të Fakultetit të Gjuhëve të Huaja në Universitetin e Tiranës dhe prej disa..

botuar më 24-07-09 7.30.PD