Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Паметник за Петър Златев Груев

Снимка: Радио Шумен

Учител, възрожденец, будител, псалт в църквата, поет, революционер, довел Васил Левски от Дивдядово във Върбица, археолог, нумизмат и съратник на прочутите братя Шкорпил, създател на класното училище и на читалището в балканското село, автор на първите ученически песни у нас и на първия учебник по солфеж, дописник на всички съвременни вестници и списания след 70-те години на 19 в., баща на пет деца. Това е само част от биографията на забележителния Петър Златев Груев и част от онова, което е сторил за едва 38-годишния си живот от 1852 г. до 1890 г.

Един от най-вдъхновените му изследователи е краеведът Кънчо Тодоров, който преди две години написа първата си книга за него, озаглавена „Неспокойната сянка на възрожденеца“. Сега проучвателят предлага на публиката втората си монография за Петър Златев Груев, която съдържа над 200 народни песни, издирени от учителя на Герловото, както и няколко негови стихотворения. За втората си книга Кънчо Тодоров казва, че не той е авторът ѝ, но тя съдържа неоценимо съкровище.

Чуйте първата част на разговора на Миглена Стефанова с Кънчо Тодоров.

Когато започва да пише втората си книга, изследователят отделя две последни страници, наречени "страници, които ще ядосат някои върбичани". В тях той призовава читалището, на което Петър Златев Груев е основател, да носи неговото име, а по повод 170-тата годишнина от рождението му през 2022 г. - учителят да има паметник в родната му Върбица.

Чуйте втората част на разговора на Миглена Стефанова с Кънчо Тодоров. 



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Танго на старините

Днес е големият финал на концертния сезон на Симфониета Шумен. Организаторите  обещават да бъде незабравим.  Поканата е да танцуваме „Танго под звездите“ тази вечер от 19.30 часа на  сцената на “Стария град”. Виртуозът на бандонеона Стоян Караиванов и неговият ансамбъл „Либертанго“ обещават вечер на страстни танга и спираща дъха гледка от Стария град...

публикувано на 18.07.24 в 16:05
Народно читалище

Кино в длан

45 филма са постъпили до момента за участие в IX-ото издание на фестивала „Кино в длан“. Крайният срок за представяне на творбите е 15 септември, напомнят организаторите от Народното читалище „Добри Войников“ в Шумен.  Всички, които желаят да се включат в конкурсната програма, трябва да изпратят филмите си на интернет страницата www.mkino.org. Няма..

публикувано на 18.07.24 в 08:57

Разбулват тайни под земята

Историческият музей в Попово е един от малкото в страната, които успяха да спечелят два проекта от Министерството на културата за археологически проучвания през това лято. Първият е за разкопки в късноантичния обект Ковачевско кале, а вторият е за геофизично изследване на площ, южно от хореума или склада за зърно в крепостта. Геофизиката е..

публикувано на 12.07.24 в 14:22

Две нови премиери

С „Опит за летене“ по Йордан Радичков Драматичният театър „Сава Огнянов“ в Русе ще открие новия театрален сезон. Премиерата е насрочена за 13 септември на Голяма сцена в Доходното здание. Режисьор е Недялко Делчев, който направи сценичния вариант и постановката на „Балкански синдром“. В „Опит за летене“ като гост участва актьорът Алексей Кожухаров,..

публикувано на 12.07.24 в 09:02

Среща в приказката

Концерт с неостаряващата музика на царя на шлагерите Йосиф Цанков ще звучи тази вечер в двора на къщата, където Панчо Владигеров е направил първите си стъпки в музиката. Йосиф Цанков и големият ни класически композитор са били много близки приятели и в труден за Йожи, както са го наричали, момент единственият, който му подава ръка е Владигеров...

публикувано на 10.07.24 в 08:28
Театрално-музикален център - Разград

Възраждане на театрално-музикалния център

Театрално-музикалният център в Разград има нов директор. Временно на поста от три седмици е диригентът Левон Манукян. Той смени варненската актриса Таня Карбова, която беше пенсионирана от министъра на културата. Манукян дирижираше Разградската филхармония по времето, когато директор беше Тодор Мадолев. Той бе вторият кандидат за директорския..

публикувано на 09.07.24 в 08:15

Студио „Клин“ в киното

Сред наградените в последното издание на Международния фестивал за любителски исторически филми в Шумен и е едно ученическо студио, в което повече от 10 години децата се занимават с великото изкуство да създаваш филми, макар и къси като времетраене. Клубът по фотография, видео и кино в Професионалната гимназия по икономика в Шумен спечели..

публикувано на 08.07.24 в 08:55