Radioja Kombëtare Bullgare © 2020 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Dorëzuan çmimet e edicionit të 24-të të “Sofia Film Fest”

Foto: siff.bg

Çmimi i madh “Sofja – qyteti i kinemasë” për film më të mirë shkoi tek “Motra” (Bullgari, Katar) e regjisores Svetlla Cocorkova dhe producentët Svetosllav Ovçarov dhe Svetlla Cocorkova.

Çmimi i posaçëm i publikut ishte për filmim „Nocturnal” (Britania e Madhe) të regjisores Nathalie Biancheri.

Për regjinë e vet ishte dekoruar Eva Cools për “Cleo” (Belgjikë).

Filmi më i mirë ballkanik është “Tri motrat” (Turqi, Gjermani, Vendet e Ulëta, Greqi) të regjisores Emin Alper.

Filmi më i mirë ballkanik sipas jurisë së konkursit është “Mace në mur” të regjisorët Mina Mileva dhe Vesella Kazakova.

Edicioni i 24-të i festivalit ndërkombëtar “Sofia Film Fest”-verë prezantoi 111 tituj nga 48 shtete. 


Më shumë nga rubrika

Muzeu Kombëtar i Historisë Ushtarake me njohje kombëtare dhe evropiane

Dy projekte të Muzeut Kombëtar të Historisë Ushtarake fituan njohje nga Panairi i ekspozitave të muzeve dhe nga fondacioni evropian Art Explora, njoftuan nga muzeu. Një nga projektet e dalluar është hapësira për përjetime “Shenjat e luftës: trashëgimia e..

botuar më 20-11-28 6.15.PD

Kujtesa vizuale e Bullgarisë е shekullit të 20-të në një platformë të re

Thonë se një fotografi flet më shumë prej qindra fjalëve. Prandaj interesi ndaj fotografive bardh e zi nga e kaluara është kaq i madh  dhe gjithmonë shkakton emocion. Dhe çfarë të themi kur bëhet fjalë  për fotografi nga një e kaluar e afërt, që..

botuar më 20-11-26 6.15.PD

Teknikë nga koha e socializmit prezantohet në një ekspozitë

Ekspozita “Teknika rreth nesh nga koha e pushtetit popullor” rilind periudhën, në të cilën propaganda socialiste hyn nëpër shtëpitë përmes radio-stacionit, muzika përhapet nga një gramafoni, kurse kaçurrelat në flokët e grave qëndrojnë në formë të..

botuar më 20-11-24 7.15.PD