Radioja Kombëtare Bullgare © 2020 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Kopshti i Borisit përsëri do të mbledhë publik në estradën e vet verore

Foto: arkiv

Ditën e diel 26 korrik, orkestra frymëmarrëse, nën drejtimin e dirigjentit Vasill Deliev do t’i gëzojë adhuruesit e muzikës në skenën verore në kopshtin e Borisit. Në program janë përfshirë vepra nga Zhorzh Bize, Imre Kalman, Julius Fuçik, Aram Haçaturian, Liroj Andersën, Nikollaj Dobrinov , Petko Stajnov e të tjerë. Koncerti është një pjesë nga programi veror kulturor i Bashkisë së Kryeqytetit.Më shumë nga rubrika

Ylli i Metropolitanit Diana Damrau para koncertit të saj të parë në Bullgari

Diana Damrau - një nga këngëtaret më të shquara të operës të kohës sonë, do të hapë stinën e re të Filarmonisë së Sofjes në fillim të shtatorit. Në të ylli i Metropolitanit do të jetë në partneritet me basin francez Nicolas Testé, i cili është dhe..

botuar më 20-08-12 10.30.PD

„Paradise with you“ - debutim për A.L.K.S. në konkursin për këngë të Radios Kombëtare Bullgare

Mes 13 këngëve në finalen e evenimentit të 51 të konkursit të radios për një këngë pop dhe rok të re bullgare “Pranvera 2020” u dallua „ Paradise with you“, e cila sivjet fitoi çmimin për debutues. Autor i saj  dhe interpretues është Aleksandër..

botuar më 20-08-03 11.45.PD

“Qytetit të bardh klasikja i shkon shumë”

Në kuadrin e Festivalit Muzikor “Ditë të muzikës klasike” u prezantua dhe xhaz koncertii vetëm. Në skenën e qytetit bregdetar Ballçik dolën muzikantët nga grupi “Fënkalero” me lider Vasill Spasov (piano). Qytetin Ballçik e quajnë..

botuar më 20-08-01 6.10.PD