Radioja Kombëtare Bullgare © 2020 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Kate Winslet në film për një kripto-mbretëreshë bullgare

Kate Winslet
Foto: arkiv

Kate Winslet do të luajë në një film për mashtrime me kripto-valutë OneCoin, pas së cilës qëndron bullgarja Ruzha Ignatova. Filmi do të sqarojë aferën famëkeqe të miliardave, që përpara ca kohe tronditi rrethet financiare dhe do të mundohet të hedhë dritë mbi mekanizmat e piramidës financiare dhe të personalitetit të bullgares së kërkuar.

Projekti është me titull pune “Falsifikat” („Fake“). Tema është në bazë të romanit të Jen Makadam, në të cilin autorja ndjek pjesëmarrjen e vet në skemën “Ponci” të OneCoin. Bashkë me familjen dhe shokë të vet Makadam investon 300 000 dollarë në OneCoin dhe humbet ato. Sipas vlerësimeve të autoriteteve amerikane, me OneCoin janë larë më të paktën 1,2 miliardë dollarë në mbi 20 shtete. Truri i cili qëndron pas OneCoin është Ruzha Ignatova, e kërkuar pa sukses nga drejtësia amerikane për më shumë se dy vjet.

Ruzha Ignatova

Në rolin e Makadamit do të mishërohet mbajtësja e “Oskarit” Kate Winslet, e cila është dhe bashkëproducente e filmit, bashkë me vet Makadam. Regjisor dhe skenarist do të jetë Skott Z. Burns  i cili qe skenarist i filmit “Infektim” (Contagion).

Më shumë nga rubrika

Muzeu Kombëtar i Historisë Ushtarake me njohje kombëtare dhe evropiane

Dy projekte të Muzeut Kombëtar të Historisë Ushtarake fituan njohje nga Panairi i ekspozitave të muzeve dhe nga fondacioni evropian Art Explora, njoftuan nga muzeu. Një nga projektet e dalluar është hapësira për përjetime “Shenjat e luftës: trashëgimia e..

botuar më 20-11-28 6.15.PD

Kujtesa vizuale e Bullgarisë е shekullit të 20-të në një platformë të re

Thonë se një fotografi flet më shumë prej qindra fjalëve. Prandaj interesi ndaj fotografive bardh e zi nga e kaluara është kaq i madh  dhe gjithmonë shkakton emocion. Dhe çfarë të themi kur bëhet fjalë  për fotografi nga një e kaluar e afërt, që..

botuar më 20-11-26 6.15.PD

Teknikë nga koha e socializmit prezantohet në një ekspozitë

Ekspozita “Teknika rreth nesh nga koha e pushtetit popullor” rilind periudhën, në të cilën propaganda socialiste hyn nëpër shtëpitë përmes radio-stacionit, muzika përhapet nga një gramafoni, kurse kaçurrelat në flokët e grave qëndrojnë në formë të..

botuar më 20-11-24 7.15.PD