Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Deputetët vendosën që të mos i ulnin pagat e tyre

Foto: Ani Petrova

Pagat e deputetëve mbeten të pandryshuara. Kjo u vendos nga komisioni i përkohshëm, i cili hartoi rregullat për organizimin dhe veprimtarinë e Legjislaturës së 46-të të Kuvendit Popullor. Kryetarja e Kuvendit Popullor Iva Miteva e përshkroi si populizëm kërkesën e Maja Manollovës dhe të grupit të saj parlamentar "Ngrihu BG! Ne Po vijmë" për një ulje drastike të pagave të deputetëve sa është paga mesatare bruto e punonjësve në sektorint publik, ose 1 570 leva / 803 euro /, në vend të pagës së tanishme, e cila është e barabartë me tre paga mesatare mujore. Të gjithë anëtarët e komisionit të përkohshëm votuan "Të abstenuar" për shkak të nevojës për debate të gjera mbi këtë temë, tha reporterja Violeta Ashikova.

Më shumë nga rubrika

Pika vaksinimi në të hapur për fundjavën në Sofje

Më 25 shtator (të shtunën) dhe 26 shtator (të dielën) do të punojnë këto pika imunizimi në ambientet e hapura në Sofje: lagja “Druzhba”, Shtëpia e Kulturës, me orar pune 09.00 - 16.00 The Mall, me orar pune 13:00 - 18:00 Bulgaria..

botuar më 21-09-25 6.05.PD

Parashikimi i motit për fundjavën

Të shtunën do të jetë me diell. Në Bullgarinë Lindore do të ketë re të mesme dhe të larta. Do të fryjë erë mesatare veriperëndimore e cila do të dobësohet deri në mbrëmje. Temperaturat maksimale do të jenë nga 22 në 27 °, për rajonin e Sofjes -..

botuar më 21-09-24 6.25.MD

Eurodeputetët: Nuk morëm përgjigje nga Kryeprokurori

Deputetët nga grupi i monitorimit pranë Komisionit për të Drejtat dhe Liritë Civile pranë Parlamentit Evropian, të cilët janë për vizitë në vendin tonë , njoftuan se Kryeprokurori Ivan Geshev nuk u është përgjigjur pyetjeve të tyre. Ndër..

botuar më 21-09-24 6.08.MD