Programi i ditës
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Presidenti i dorëzoi çmimet “John Atanasov” për vitin 2022

Foto: president.bg

Presidenti Rumen Radev ua ndau nderimet laureatëve të iniciativës presidenciale “Çmimi John Atanasov” për vitin 2022. Boris Bankov nga Universiteti Ekonomik i Varnës është fituesi i çmimit këtë vit. Çmimi është për një produkt IT që lufton plagjiaturën në rrethet akademike. Bankov u bëri thirrje të rinjve që të zgjedhin Bullgarinë si vend zhvillimi.

Radev ia dhuroi inxhinierit Sergej Mihalev një pllakë të veçantë të presidentit "Shën Kirili dhe Metodi", për ndërtimin e një droni për punë në kushte nëntokësore pa mbulim GPS. Çmimi "John Atanasov" jepet për të 20-tin vit radhazi. Ai u jepet shkencëtarëve, studiuesve dhe nxënësve bullgarë në pesë kategori për suksese në olimpiadat e informatikës dhe në kërkimet në mbarë botën.

Më shumë nga rubrika

Gjashtë veta me Covid të konfirmuar vdiqën në 24 orët e fundit

163 janë rastet e reja të Covid në vend në 24 orët e fundit. Më se 61 për qind e të sapoinvektuarve nuk kanë vaksina kundër koronavirusit. 4.66 për qind e 3496 testeve të kryera rezultuan  pozitive. Numri i pacientëve të regjistruar aktiv janë..

botuar më 22-11-30 8.56.PD
Vjosa Osmani-Sadriu

Presidenti i Kosovës po vjen për një vizitë zyrtare në Bullgari

Me ftesë të kreut të shtetitbullgar, Rumen Radev, Presidentja e Republikës së Kosovës, znj. Vjosa Osmani-Sadriu, mbërrin për një vizitë zyrtare në Bullgari. Të dy presidentët do të diskutojnë tema nga agjenda bilaterale dhe rajonale, si dhe..

botuar më 22-11-30 6.05.PD

Parashikimi i motit për 30 nëntorin

Të mërkurën moti do të jetë me vranësira. Reshje të dobëta shiu do të bien kryesisht në Bullgarinë Jugore, ndërsa borë e dobët në rajonin paraballkanik. Temperaturat minimale do të lëvizin nga 0 deri në 5°, ndërsa ato maksimale nga 3 deri në 8°...

botuar më 22-11-29 8.25.MD