Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2023 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Monedhë argjendi kushtuar përvjetorit të 100 të themelimit të Komitetit Olimpik Bullgar

Foto: Banka Popullore Bullgare

Nga data 20 mars 2023, Banka Popullore Bullgare hedh në qarkullim një monedhë përkujtimore argjendi kushtuar "100 vjet nga themelimi i Komitetit Olimpik Bullgar". Çmimi i monedhës në momentin e hedhjes në qarkullim është 132 leva /rreth 66 euro/ dhe vlera e saj nominale është 10 leva /rreth 5 euro/. Tirazhi është 5000 kopje. Shifrat me vlerë nominale janë figura të stilizuara të stadiumit dhe pistës së atletikës. Emblema moderne e Komitetit Olimpik Bullgar është paraqitur në anën e pasme, e rrethuar nga një kurorë me një motiv tradicional etnik bullgar.

Më shumë nga rubrika

Parashikimi i motit për 7 qershorin

Ditën e mërkurë mbi Bullgarinë Perëndimore do të ketë vranësira të shpërndara. Aty do të bjerë shi deri në mesditë. Në Bullgarinë Qendrore dhe Lindore do të mbajë mot me diell me vranësira të shpërndara dhe të larta, temperaturat minimale do të jenë..

botuar më 23-06-06 7.10.MD

Parlamenti zgjodhi Nikollaj Denkov kryeministër

Kuvendi Popullor votoi dhe miratoi Akademikun Nikollaj Denkov kryeministër. 132 votuan “pro”, “kundër” 69, pa të abstenuar. Denkov mori mbështetje nga GERB-SDS (një “kundër”), PP-DB dhe DPS. Struktura e kabinetit PP-DB dhe GERB-SDS u mbështet..

rinovuar më 23-06-06 6.36.MD

Presidenti mendon se koalicioni i ri i bëri zgjedhjet të pakuptimta

Para se parlamenti të votonte për kabinetin e propozuar nga dy formacionet PP-DB dhe GERB-SDS, presidenti Rumen Radev rekomandoi që qeveria e re “të mos tradhtojë interesat kombëtare pasi liderët e koalicionit të ri tradhtuan besimin e votuesve të..

botuar më 23-06-06 2.26.MD