Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2024 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Mund të prodhojmë predha 155 mm, por eksperimentalisht

Foto: BTA

Ndërmarrja shtetërore e armëve - Sopot mund të prodhojë predha 155 mm, të cilat BE planifikon t'i furnizojë Ukrainës. Kështu deklaroi ministri i ekonomisë, Nikolla Stojanov. Por, sipas tij, bëhet fjalë për prodhim eksperimental dhe jo serial të municioneve të tilla në Bullgari. Javën e kaluar, BE miratoi një skemë për të furnizuar Ukrainën me 1 milion predha 155 mm, të cilat janë shumë shkatërruese. Vendet që kanë stoqe do të mund t'i dërgojnë ato, duke u kompensuar për këtë nga një fond i përbashkët evropian. Bullgaria refuzoi të bashkohej me një urdhër të tillë të përgjithshëm. Ministri i Mbrojtjes Dimitër Stojanov theksoi se ushtria bullgare nuk përdor predha 155 mm. Në të njëjtën kohë, presidenti Rumen Radev deklaroi se së bashku me Komisionin Evropian do të punojnë për më shumë investime në industrinë ushtarake dhe të mbrojtjes bullgare.Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Më shumë nga rubrika

Në Bullgari u regjistrua për të dytin muaj radhazi deflacion

Në maj 2024, inflacioni mujor ishte -0.2%, sipas të dhënave të Institutit Kombëtar të Statistikave (NSI). Inflacioni që nga fillimi i vitit (maj 2024 kundrejt dhjetor 2023) është 0.4%, dhe inflacioni mesatar vjetor për periudhën qershor 2023 - maj..

botuar më 24-06-16 8.10.PD

Bukuria e ëmbël në Etyde të Sheqerta në Zllatograd

Më 15 dhe 16 qershor, Zlatograd mirëpret edicionin e 8-të të Asamblesë së Sheqerit "Bullgaria ime". Do të mbahet një takim kombëtar i pastiçerëve dhe dekoruesve bullgarë. Do të hapet edhe ekspozita “Arti i sheqerit: Etydet e sheqerta në Zllatograd”...

botuar më 24-06-15 10.40.PD

Parashikimi i motit për 15 qershorin

Të shtunën e datës 15 qershor do të mbajë mot kryesisht me diell. Në orët e paradites vende-vende në rrafshnalta dhe ultësira dukshmëria do të jetë e zvogëluar. Pas mesditës, kryesisht mbi zonat lindore dhe malore do të zhvillohen vranësira, por nuk..

botuar më 24-06-14 7.40.MD