Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2024 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Rumen Specov kthehet në postin e drejtorit të Agjencisë Kombëtare të të Ardhurave

Rumen Specov
Foto: BGNES

Rumen Specov është riemëruar si drejtor ekzekutiv i Agjencisë Kombëtare të të Ardhurave, vendosi kabineti. Shefi i mëparshëm i departamentit, Boris Mihajllov, i cili ishte një nga emërimet e para të qeverisë së përkohshme të Gëllëb Donev, është shkarkuar për shkak të përkeqësimit të grumbullimit të të ardhurave nga TVSH-ja, informoi gazetarja e BNR, Marta Mlladenova.

Lirimi i Specov nga kabineti i Donev më parë gjithashtu ishte argumentuar me një grumbullim të përkeqësuar të të ardhurave, por vetë Specov i përcaktoi arsyet si politike. Gjatë emërimit të mëparshëm të ish-kampionit republikan në bodybuilding, u shfaq informacioni se Specov i ka shitur një kompani me borxhe të mëdha një personi analfabet, për të cilën ishte caktuar një inspektim, i cili përfundoi pa rezultat.

Më shumë nga rubrika

Parashikimi i motit për fundjavën

Ditën e shtunë do të mbajë mot i vranët. Në shumë vende në Bullgarinë Perëndimore dhe Qendrore do të ketë reshje shiu, më të konsiderueshme në rajonet jugperëndimore dhe në malin Rodope. Vranësirat do të fillojnë të shpërndahen në mbrëmje nga..

botuar më 24-03-01 7.25.MD
Rumen Radev

Presidenti: Nuk mund të marrim vendime që përshkallëzojnë konfliktin në Ukrainë

Kreu i shtetit bullgar Rumen Radev mori pjesë në edicionin e tretë të forumit diplomatik në Antalia me ftesë të presidentit të Turqisë, Rexhep Tajip Erdogan. Tema e ngjarjes ndërkombëtare është promovimi i diplomacisë si mjet për tejkalimin e..

botuar më 24-03-01 5.28.MD
Kornelija Ninova

Skandal në parlament për emigrantët e kthyer nga Gjermania në Bullgari

Grindje të ashpra në sallën plenare shkaktuan informacionet e paraqitura nga BSP për 23 emigrantë të cilët u kthyen me çarter nga Mëniku në Sofje më 8 shkurt të këtij viti.Sipas socialistëve, gjashtë nga të riatdhesuarit ishin "të dënuar me ligj,..

botuar më 24-03-01 3.37.MD