Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2023 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Parlamenti pranoi zgjatjen e buxhetit në lexim të parë

Foto: BTA

Me 201 vota “pro”, parlamenti pranoi në lexim të parë zgjatjen e buxhetit shtetëror të Bullgarisë për vitin 2022, njoftoi BTA. Afati për propozime ndërmjet leximit të parë dhe të dytë u reduktua në tre ditë. Sipas Ministrit të Financave Asen Vasilev, nuk është e nevojshme të përdoren mjete nga Fondi i Pensioneve. Lidhur me këtë, ai propozoi që të eliminohen fjalët që kanë të bëjnë me Fondin e Pensioneve, në mënyrë që të mos ketë mundësi ligjore, jo vetëm faktike, për shfrytëzimin e mjeteve prej tij, shtoi Vasilev.

Më shumë nga rubrika

Tre të dyshuar u arrestuan për mashtrim me fonde evropiane

Prokuroria Publike Evropiane njoftoi se nën drejtimin e saj policia arrestoi tre persona. 6 lokacione u kontrolluan si pjesë e një hetimi për marrjen e paligjshme të fondeve të BE-së. Nga provat dhe dokumentet e sekuestruara u konstatua se të dyshuarit kanë..

botuar më 23-09-27 10.12.PD

Njerëzit në vend janë më të orientuar se për kë do të votojnë në zgjedhjet lokale

Pothuajse një muaj para zgjedhjeve lokale, 54 për qind e kryeqytetasve të anketuar nuk kanë favorit për kryetar komune të Sofjes. 43 për qind kanë vendosur tashmë se për kë do të votojnë në qytetin më të madh bullgar. Në vend, sipas një..

botuar më 23-09-27 9.53.PD

Parashikimi i motit për 27 shtatorin 2023

Të mërkurën temperaturat minimale do të jenë nga 11 deri në 16°, në Sofje – 11°. Në lindje do të ketë mjegull. Gjatë ditës do të ketë vranësira të shpërndara, më të theksuara në male, por edhe aty pothuajse nuk do të ketë reshje. Vlerat maksimale..

botuar më 23-09-26 6.41.MD