Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2024 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Një komision për sigurinë e votës me makina i bashkoi deputetët

Foto: BTA

Deputetët krijuan një komision të përkohshëm për të hetuar të gjitha faktet dhe rrethanat në lidhje me sigurinë e votimit me makina në zgjedhjet e ardhshme vendore të 29 tetorit. Propozimi për krijimin e komisionit është bërë nga BSP-ja dhe ka pasur mbështetjen e të gjitha partive politike, përveç dy deputetëve të PP-DB-së, të cilët votuan “kundër”. Në komision do të ketë 12 deputetë - dy nga secili grup parlamentar. Komisioni është krijuar për një periudhë 3 mujore. 

Më shumë nga rubrika

Parashikimi i motit për 20 shkurtin

Të martën temperaturat minimale në Bullgari do të jenë nga minus 2 deri në 3°, në Sofje - 1°. Gjatë ditës vranësira do të jetë kryesisht e konsiderueshme dhe vetëm në disa vende të izoluara në zonat malore do të ketë reshje të dobëta shiu...

botuar më 24-02-19 6.15.MD

Me ngjarje në mbarë vendin, bullgarët përkulen para Apostullit të Lirisë Vasill Levski

Qindra mysafirë nderuan kujtimin e Apostullit të Lirisë në Hanin е Këkrinës me rastin e 151 vjetorit nga vdekja e revolucionarit Vasill Levski. Kurora dhe lule u vendosën në oborrin e hanit, përballë monumentit të Levskit, pranë pemës ku u kap..

botuar më 24-02-19 2.25.MD
Ivajllo Mirçev

"Po, Bullgaria" kërkon një shpjegim se pse ndihma ushtarake për Ukrainën po vonohet

Deputeti Ivajllo Mirçev kritikoi para Televizionit Kombëtar Bullgar (BNT) vonesën nga ana e Ministrisë së Mbrojtjes për t'i dërguar Ukrainës 100 transportuesit e blinduar të siguruara nga Bullgaria. Mirçev njoftoi se Këshilli Kombëtar i partisë "Po,..

botuar më 24-02-19 12.36.MD