Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2024 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Bellosllava Krësteva preku kurorën botërore të shahut

Bellosllava Krësteva
Foto: BTA

Belloslava Krësteva nuk arriti të fitojë Kampionatin Botëror të Shahut për femra nën 20 vjeç të luajtur në Mexico City. Në ndeshjen e fundit të 11-të ajo humbi me figurat e bardha nga argjentinasja Candela Gekamburu. Bullgarja 19-vjeçare nga Sofja, me shtatë fitore, tre barazime dhe një humbje, mbeti e treta në renditjen përfundimtare. Krësteva dhe Gekamburu e përfunduan turneun me nga 8.5 pikë, por fitorja në ndeshjen finale i solli medaljen e artë shahistes nga Amerika e Jugut. Medalja e argjendtë u fitua nga amerikanja Carissa Yip, e cila gjithashtu shënoi 8.5 pikë.

Bellosllava Krësteva tha para Televizionit Kombëtar Bullgar /BNT/ se është ambicioze që të luajë sërish në turne në vitin 2024.

Më shumë nga rubrika

Gabriell Marinov

Peshëngritësit bullgarë fituan medalje në Kampionatin Evropian në Sofje

Gabriell Marinov fitoi titullin evropian, kurse Ivan Dimov mbeti me të argjendin në dyluftimin në kategorinë olimpike deri në 61 kilogramë në Kampionatin Kontinental të Peshëngritjes në Sofje. Marinov grumbulloi një dyluftim prej 281 kg. (121+160..

botuar më 24-02-14 10.07.PD
Albert Popov

Albert Popov u bë sportisti numër 1 i kryeqytetit

Skiatori Albert Popov është sportisti numër 1 i Sofjes për vitin 2023. Në një ceremoni në Muzeun e Sportit të Stadiumit “Vasill Levski”, ai u nderua për podiumin e tij të parë të Kupës Botërore të Skive Alpine në Palisejdes Taho. Atëherë ai zuri..

botuar më 24-02-13 4.17.MD
Gabriella Georgieva

Gabriella Georgieva u kualifikua në gjysmëfinale të 100 metra shpinë në Katar

Në Kampionatin Botëror të Notit në Doha (Katar), bullgarja Gabriella Georgieva u kualifikua për në gjysmëfinale të 100 metra shpinë. Në seri, me më të mirën personale në disiplinë - 1:01.65 minuta, atletja 26-vjeçare përfundoi në vendin e 15-të...

botuar më 24-02-12 4.53.MD