Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2024 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Bellosllava Krësteva preku kurorën botërore të shahut

Bellosllava Krësteva
Foto: BTA

Belloslava Krësteva nuk arriti të fitojë Kampionatin Botëror të Shahut për femra nën 20 vjeç të luajtur në Mexico City. Në ndeshjen e fundit të 11-të ajo humbi me figurat e bardha nga argjentinasja Candela Gekamburu. Bullgarja 19-vjeçare nga Sofja, me shtatë fitore, tre barazime dhe një humbje, mbeti e treta në renditjen përfundimtare. Krësteva dhe Gekamburu e përfunduan turneun me nga 8.5 pikë, por fitorja në ndeshjen finale i solli medaljen e artë shahistes nga Amerika e Jugut. Medalja e argjendtë u fitua nga amerikanja Carissa Yip, e cila gjithashtu shënoi 8.5 pikë.

Bellosllava Krësteva tha para Televizionit Kombëtar Bullgar /BNT/ se është ambicioze që të luajë sërish në turne në vitin 2024.

Më shumë nga rubrika

Presidenti Radev

Bullgaria do të kërkojë për të pritur Lojërat Olimpike Dimërore për të Rinj

Në resortin dimëror të Banskos, presidenti Rumen Radev ishte mysafir i sllallomit të Kupës së Botës në disiplinat e skijimit alpin.  Kupa Botërore e Skive në Bansko tërheq turistë nga e gjithë bota Ambicia është që vitin e ardhshëm të ketë një..

botuar më 24-02-12 9.11.PD
Ekaterina Dafovska

Qyteti malor Çepellare nderon kampionen olimpike Ekaterina Dafovska me një festë sportive

Një festë sportive për nder të mbajtëses së medaljes së vetme të artë olimpike në biatlon Ekaterina Dafovskës, organizon sot komuna e qytetit Çepellare . Gjatë këtij viti mbushen 26 vjet nga paraqitja e mrekullueshme e kampiones bullgare në Lojërat..

botuar më 24-02-09 6.40.PD

Grigor Dimitrov e mbajti pozicionin e tij në renditjen botërore të tenisit

Në renditjen botërore të publikuar sot, Grigor Dimitrov ruan vendin e tij te meshkujt, ndërsa Viktorija Tomova u ngjit me një pozicion. Me një aktiv prej 2785 pikësh, Dimitrov është sërish i 13-ti dhe këtë javë rikthehet në fushën e turneut ATP..

botuar më 24-02-05 10.26.PD