Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

За Учителя- с любов...

Всеки мери днешния ден със сърцето си. Защото днес празниците имат по няколко лица. Но и вчера, че и преди 100, или преди 1000 години, празниците пак са си имали по повече лица... Една и съща винаги е била мечтата човешка повече да не е така...
 
Едно от лицата на празниците са парадите. Наричали са ги и с други имена- шествия, манифестации, дефилета... Ако е от сърце участието в тях- хубаво. Ако ли не- дефилиращите с малко крива усмивка отчитат дейност. Формално погледнато, днес шествия, открити сцени, грамоти и приветствия Бог даде в изобилие. Не за това лице на празника обаче ни е думата. Откровено за какво ни е думата каза в рубриката "Абсурдизми" в "Посоките на делника" един учител- Людмила Генадиева:

Във време на криза, най-вече духовна, рядко говорим за негова милост Учителя. Най-често причините да се сетим за него са три: Първо- гениалното ни отроче, наследило родителския талант в ученето, е получило двойка; Второ- идат избори, а гласовете, бирата и кебапчетата традиционно не достигат. Пък и един глас, получен срещу празни обещания, никога не е излишен; Трето- когато идва 24 май. Редно е да потупаме по широкия гръб изтормозения даскал, преди да го натоварим пак още утре. Ами така, де! За "Честит празник!"...

Безвъзвратно си отиде мрачното време на ретроградния комунизъм. Заедно с него отлетяха образите на усмихнати и чистички деца, с пролетни цветя в ръце, и вървящи редом с тях ведри учителки с нови костюми. Днес нещата са коренно различни. Нямат нищо общо с миналото. Днес учителките нямат нови костюмчета- излезли са за празника с делничните си дрешки- често те са онези, с които ги помнят учениците им, завършили преди десетина години...

Днес в часа на класа Учителят е не само метач, но и пожарникар, гинеколог, че и синдикален бос... А ако му се е паднал късметът например да е член на училищната Комисия по безопасност на движението, следва да проверява изправен ли е автобусът, с който децата тръгват към морето, където учителят трябва да има и правоспособност за спасител...

Да, днес нещата нямат нищо общо с миналото. Някога канеха предпразнично учителя на банкет... Днес на банкета му викат коктейл, а даскала не го и канят на него. Днес никой не се сеща, че даскълът не е по-долу от магарето и за да върши работа, трябва да го нахранят. И не е въпросът само до хляба. Защото не само с хляб се живее...
Затова на днешния празник нека поискаме прошка от българския учител. И да признаем, че без него- страдалеца на модерното време, нищо няма да е същото. И това- различното, няма да е по-добро. Уважението към учителя е не само зачитане на авторитета на обучаващия. То е уважение към по-възрастния, призван да подготви и въведе в живота младото поколение. Защото смирението пред възрастта и знанието е в основата на човешкия морал. В този смисъл на Учителя не следва да бъде отнемано онова, което по принцип дължим- благодарността за нелекия труд и ежедневните тревоги.

Честит да е празникът ти, Учителю!
Ведър да е денят ти! Леко и топло да е в душата ти!
По публикацията работи: Екип на РАДИО ВИДИН

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Светлин Тачев

Светлин Тачев: Политическите кризи оставят усещането, че Преходът продължава

В навечерието сме на официалния старт на предизборната кампания, с която ще започне и обратното броене към 9 юни, когато ще гласуваме на националните и европейските избори.  Как ще се отрази натрупаното недоверие в изборния процес, засилило се от честите избори, от още по-честите промени в Изборния кодекс и информационната война по машинно-хартиенния..

публикувано на 25.04.24 в 10:00

На какво се дължи бърнаутът сред българските учители?

За никого не е тайна, че учителската професия има висока обществена стойност. Работещите в сферата прекарват много часове в преподаване, носят отговорност за ученици и често са натоварени с административна дейност. Бързата промяна в начина на работа заради пандемията допълнително доведе до натоварване при тях. Ако учителите не получават подходяща..

публикувано на 24.04.24 в 13:45

С какви послания и амбиции тръгват към предизборната кампания политическите сили?

На 9 юни ще отидем до урните за поредните предсрочни парламентарни избори и за народни представители в Европейския парламент. Официално предизборната кампания ще започне на 10 юни, но неформално тя стартира веднага след като падна кабинетът Денков. В последните дни сблъсъците между основните парламентарни сили са фокусирани върху служебния кабинет на..

публикувано на 23.04.24 в 12:08

Енергиен преход към чиста енергия при конкурентни цени

Сигурността и достъпността на енергията са важна предпоставка, за да имаме конкурентна европейска индустрия. Това заяви председателят на УС на Асоциация на индустриалния капитал в България Васил Велев на конференция на тема "Устойчива и ефективна енергийна система за стабилна и сигурна икономика", която се проведе в София. Проявата беше..

публикувано на 22.04.24 в 16:05

Информационен портал подкрепя развитието на енергийните общности

Българските граждани вече могат да използват информационната платформа "Енергия за гражданите в България" , насочена към подпомагане на развитието на енергийните общности . Платформата е резултат от близо 3-годишна работа на европейския проект SHAREs. За България тя се изпълнява от Черноморския енергиен изследователски център, а координатор е..

публикувано на 22.04.24 в 16:03

Жителите на село Вещица искат параклис

Село Вещица ни посреща със свежест, чистота, зеленина и песен на пойни птички .  Това е населено място, което не може да бъде забравено. Първо поради името си, което е наистина необичайно и второ, когато дойдеш в него, оставаш завинаги запленен от прекрасната природа. Чистота, спретнатост, свежест струи от накацалите къщички. Макар и семпли, те..

публикувано на 19.04.24 в 12:00
Красимир Георгиев

Красимир Георгиев: Трябва да се промени философията на законодателството ни

България вече няма да бъде една от двете страни в Европа с максимално допустима скорост на движение от 140 км/ч по магистралната мрежа.  Скоростта по аутобаните ще бъде свалена до 130 километра със закон.  В правителствения законопроект се предвижда въвеждане на наказания за нарушаване на средната скорост.  Възможно ли е да се намали пътнотранспортният..

публикувано на 18.04.24 в 11:00