Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

За Учителя- с любов...

Всеки мери днешния ден със сърцето си. Защото днес празниците имат по няколко лица. Но и вчера, че и преди 100, или преди 1000 години, празниците пак са си имали по повече лица... Една и съща винаги е била мечтата човешка повече да не е така...
 
Едно от лицата на празниците са парадите. Наричали са ги и с други имена- шествия, манифестации, дефилета... Ако е от сърце участието в тях- хубаво. Ако ли не- дефилиращите с малко крива усмивка отчитат дейност. Формално погледнато, днес шествия, открити сцени, грамоти и приветствия Бог даде в изобилие. Не за това лице на празника обаче ни е думата. Откровено за какво ни е думата каза в рубриката "Абсурдизми" в "Посоките на делника" един учител- Людмила Генадиева:

Във време на криза, най-вече духовна, рядко говорим за негова милост Учителя. Най-често причините да се сетим за него са три: Първо- гениалното ни отроче, наследило родителския талант в ученето, е получило двойка; Второ- идат избори, а гласовете, бирата и кебапчетата традиционно не достигат. Пък и един глас, получен срещу празни обещания, никога не е излишен; Трето- когато идва 24 май. Редно е да потупаме по широкия гръб изтормозения даскал, преди да го натоварим пак още утре. Ами така, де! За "Честит празник!"...

Безвъзвратно си отиде мрачното време на ретроградния комунизъм. Заедно с него отлетяха образите на усмихнати и чистички деца, с пролетни цветя в ръце, и вървящи редом с тях ведри учителки с нови костюми. Днес нещата са коренно различни. Нямат нищо общо с миналото. Днес учителките нямат нови костюмчета- излезли са за празника с делничните си дрешки- често те са онези, с които ги помнят учениците им, завършили преди десетина години...

Днес в часа на класа Учителят е не само метач, но и пожарникар, гинеколог, че и синдикален бос... А ако му се е паднал късметът например да е член на училищната Комисия по безопасност на движението, следва да проверява изправен ли е автобусът, с който децата тръгват към морето, където учителят трябва да има и правоспособност за спасител...

Да, днес нещата нямат нищо общо с миналото. Някога канеха предпразнично учителя на банкет... Днес на банкета му викат коктейл, а даскала не го и канят на него. Днес никой не се сеща, че даскълът не е по-долу от магарето и за да върши работа, трябва да го нахранят. И не е въпросът само до хляба. Защото не само с хляб се живее...
Затова на днешния празник нека поискаме прошка от българския учител. И да признаем, че без него- страдалеца на модерното време, нищо няма да е същото. И това- различното, няма да е по-добро. Уважението към учителя е не само зачитане на авторитета на обучаващия. То е уважение към по-възрастния, призван да подготви и въведе в живота младото поколение. Защото смирението пред възрастта и знанието е в основата на човешкия морал. В този смисъл на Учителя не следва да бъде отнемано онова, което по принцип дължим- благодарността за нелекия труд и ежедневните тревоги.

Честит да е празникът ти, Учителю!
Ведър да е денят ти! Леко и топло да е в душата ти!
По публикацията работи: Екип на РАДИО ВИДИН

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Лехчево: Едно от най-големите населени места в област Монтана

Лехчево е село в Северозападна България. Намира в община Бойчиновци, област Монтана.  Най-старият писмен документ за село Лехчево се съхранява в ориенталския отдел на Народна библиотека "Кирил и Методий" в град София. Това е една данъчна книга, в която е отбелязано събраното през 1430 година "джизие" (така са наричали личния данък, който всеки..

публикувано на 29.11.24 в 15:03
Теодора Макавеева

Теодора Макавеева: Всеки регионален журналист ще излъже, ако каже, че не му е оказван натиск

Българските журналисти работят под непрекъснат стрес, който отключва тревожност, безсъние, стига се дори до прегаряне в професията, показва седмото поредно проучване на Асоциацията на европейските журналисти в България за медийната свобода в страната.  Кои са факторите за този съпътстващ делника стрес на хората в медиите?  Ще намерят ли отговор..

публикувано на 28.11.24 в 10:05
Илия Вълков

Илия Вълков: Журналистите направиха всичко възможно през годините да намалят до минимум доверието

Българските журналисти работят под непрекъснат стрес, който отключва тревожност, безсъние, стига се дори до прегряване в професията, показва седмото поредно проучване на Асоциацията на европейските журналисти в България за медийната свобода в страната.  Кои са факторите за този съпътстващ делника стрес на хората в медиите?  Ще намерят ли отговор..

публикувано на 28.11.24 в 10:00

Заложници ли са общините на политическата безтегловност?

Политическата обстановка в края на годината у нас остава напрегната и нестабилна. Българите се питат дали този път ще се сформира правителство и дали страната най-накрая ще преодолее дългогодишната политическа криза. За съжаление, потърпевши от нестабилната политическа ситуация се оказват и общините, които продължават да разчитат на сигурно..

публикувано на 27.11.24 в 10:45

Светослав Славчев: Без държавата да се намеси, няма как Видин да излезе от дъното

"Статистически вече не сме най-бедните, съревноваваме се с няколко области, като това, разбира се, не ме успокоява. Тук обаче Общината не може да направи кой знае какво. Общината и Общинският съвет могат да съдействат всячески на инвеститори и да има прозрачност в тази връзка, но липсата на инфраструктура е главният фактор, липсата на газова връзка,..

публикувано на 26.11.24 в 14:14

Ще работят ли младежите по специалността си след гимназията

Около половината от гимназистите, които завършват средно образование, няма да работят това, за което са учили. Това показва изследване на Института за пазарна икономика за 2024 година. В проучването се съпоставят различните специалности, които се завършват, приемът в професионалното образование и профилът на икономиката, обясни за Радио ВИДИН..

публикувано на 25.11.24 в 11:00

Село Куделин- най-северната точка на България

Днес гостуваме в село Куделин- най-северната точка на България при устието на река Тимок. Намира се в община Брегово, област Видин. Старото име на селото е Влашка Раковица. През 1934 г. е преименувано на името на владетеля на "Браничевската земя" Куделин. Историята на братята Дърман и Куделин е малко позната, но важна страница от средновековното..

публикувано на 22.11.24 в 16:56