Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Колко струва един човешки живот

По 20 години затвор, при първоначално строг режим на изтърпяване, получиха Георги Орбов- Омбре, на 48 години, и Асен Томов- Аси, на 34 години. Присъдата е за убийството на 56-годишния Ваньо Димитров от град Брегово. В мотивите за максимален размер на наказанието Съдът подчерта изключителната жестокост, с която е извършено убийството. Осъдените ще трябва и да платят на съпругата на убития Ваньо Димитров и на четирите му дъщери солидарно сумата от 87 620 лв., за нанесени неимуществени щети. 
 
Обвинението доказа, че Георги Орбов- Омбре и Асен Томов- Аси на 27 срещу 28 март 2010 година в землището на село Балей, община Брегово, с особена жестокост са убили своя съгражданин. Трупът е разпознат на 2 април 2010 година от видинските криминалисти, а съдебно-медицинската експертиза е установила, че настъпилата смърт е в резултат на нанесен тежък побой. Двамата са извършили престъплението, за да прикрият кражба от имот в Брегово, който е надзираван от убития- къщата на неговите леля и чичо, починали по-рано вследствие на задушаване от печка на твърдо гориво.

Делото за убийството бе отлагано три пъти, поради неявяване на част от свидетелите и поисканото допълнително изслушване на свидетел. Съдебният състав не прие твърденията на единия от обвиняемите- Асен Томов, че той е само неволен свидетел на престъплението.
 Действията на видинските криманалисти за събиране на доказателства през миналата година продължиха близо две седмици. В хода на проведените полицейски мероприятия бе установено, че Георги Орбов е напуснал страната и е заловен в Македония- при опит за незаконно преминаване на държавнта граница с цел да се укрие. Другият подсъдим- Асен Томов, известен в Брегово като Аси, не се призна за виновен и преобърна изцяло версията за участието си в убийството. Според твърденията му, във фаталната нощ той също е бил жертва на побой, но въпреки това е направил всичко възможно, за да спаси убития по-късно негов съгражданин.

При аутопсията на жертвата е установено, че от побоя цялото тяло на Ваньо Димитров е раздробено. Той се е давил в собствената си кръв, получил е кръвоизлив в черепната кухина, оток в мозъка, счупвания на гръдния кош... Ударите са довели и до рядко срещана травма- счупване на горната челюст, за която се изисква изключително голяма сила. Според патоанатома мъжът е разбирал, че бавно умира. Агонията му преди да издъхне е продължила повече от час... Убийството е извършено умишлено, планирано е доста време преди това, а ограбените вещи са на обща стойност 140 лева: 5 лева, отвертка, два телефона и чифт обувки, които обвиняемият Асен Томов си харесал и взел.

След като се прибрали в Брегово, убийците се опитали да заличат следите си. На следващия ден Омбре и Аси отишли на кръчма и изпили 5-те лева. След почерпката Омбре взел решение да избяга и се насочил към Кюстендил. На 11 април в района на ГКПП Гюешево преминал нелегално границата. Междувременно бил обявен за издирване. На следващия ден е заловен от македонски граничари и предаден на българските власти.Трупът на Ваньо Димитров е открит на 30 март от жител на Брегово. Криминалистите започнали разследване и не след дълго влезли в следите на старите си познайници с богато криминално минало.

На 14 април двамата убийци са откарани в затвора във Враца с постоянна мярка "задържане под стража". Прокурорът по делото Владислав Влашев поиска най-тежкото наказание за обвиняемите- 20 години затвор или доживотен затвор без право на замяна.

Присъдата на Видинския окръжен съд може да бъде обжалвана в 15-дневен срок пред Висшия апелативен съд.
По публикацията работи: Катя Борисова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Андрей Вълчев, народен представител от БСП-Обединена левица

Андрей Вълчев: Надявам се страстите да утихнат и политиците да проявят държавническо поведение

След 26 дни безплодни опити и 10 гласувания Народното събрание най-накрая успя да си избере председател - експертът по конституционно право и преподавател в Софийския университет доц. Наталия Киселова, която влезе в парламента като част от гражданската квота на БСП-Обединена левица. Този акт "отпуши" процедурата за съставяне на правителство и днес..

публикувано на 10.12.24 в 13:32

Защо е необходима реформа в районите за планиране в страната

На страната ни е необходимо ново райониране за нуждите на европейската статистика и кохезионната политика. Сегашното райониране очертава все по-големи икономически дисбаланси в тях по отношение на безвъзмездната помощ от ЕС в изпълнение на кохезионната политика (на сближаване и преодоляване на икономическите дисбаланси). Обособяването на районите..

публикувано на 09.12.24 в 14:50

Роман - градът с многото мостове

Екипът на Радио ВИДИН гостува на Роман, който се намира в пределите на област Враца. Градът е административен център на общината, в която попадат 12 населени места. Името на Роман идва от средновековната Романова крепост.  Релефът на общината е ниско планински и хълмист, като територията ѝ изцяло попада в пределите на Западния Предбалкан...

публикувано на 06.12.24 в 13:00
Красимир Георгиев

Красимир Георгиев, АКАБ: Предлаганите промени в Закона за движение по пътищата са от пусто в празно

Как да се намалят жертвите на пътя?  Крачка в правилната посока ли са промените в Закона за движение по пътищата, които служебното правителство одобри, но предстои разглеждането и гласуването им в парламента, който има повече от неясно бъдеще.  Къде блокира системата, която от декада не може да се пребори с един от големите проблеми за..

публикувано на 05.12.24 в 10:00

Алекси Кесяков: Скоростта е наркоманията на пътя

Как да се намалят жертвите на пътя?  Крачка в правилната посока ли са промените в Закона за движение по пътищата, които служебното правителство одобри, но предстои разглеждането и гласуването им в парламента, който има повече от неясно бъдеще.  Къде блокира системата, която от декада не може да се пребори с един от големите проблеми за обществото?..

публикувано на 05.12.24 в 10:00

След пет години една трета от работещите в болницата във Видин ще са пенсионери

Средната възраст на лекарите в страната е над 50 години, а в 13 области в страната, сред които и Видин, по данни на Българския лекарски съюз, над половината от лекарите са на повече от 61 години. Прогнозата е за тежка криза в здравеопазването след 10 години. Във Видин основната част от лекарите, добили специалност са в..

публикувано на 04.12.24 в 16:31

Над 1,6 млрд. лева годишно е ползата за България, ако влезе в Шенген

На 31 март тази година страната ни влезе в Шенген по въздух и вода, а следващата седмица - на 12 декември, се очаква решението на вътрешните министри на ЕС България и Румъния да влязат в общото Шенгенско пространство и по суша от 1 януари. Шенген представлява група от 29 европейски държави, които са премахнали граничния контрол помежду си. Почти..

публикувано на 03.12.24 в 12:08