Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

За лятото, жегата и спешната медицинска помощ

"Всяко лято горещините създават проблеми на хората, които страдат от хронични заболявания. Но голяма част от инфарктите и инсултите биха могли да се предотвратят, ако пациентите редовно посещават личните си лекари или приемат медикаментите си навреме". Това каза за РАДИО ВИДИН д-р Любомир Виденов- завеждащ видинския филиал на Центъра за спешна медицинска помощ. По думите му нерядко хората са склонни да пренебрегват здравната култура и да търсят линейка само в краен случай, когато нещата са трудно поправими.

"Зачестяват случаите и на алкохолно натравяне, особено сред младите хора", заяви д-р Виденов. Според статистиката, всеки месец по 30-40 човека попадат Центъра, в безпомощно състояние, след прекомерна употреба на алкохолни напитки. Медикът посочи, че по време на абитуриентските балове, за лечение са постъпвали и пияни малки деца.

Д-р Виденов посочи, че много граждани са потърсили помощ, след ухапване от кърлежи и бълхи, но случаите на ухапвания от змии са редки. Не са регистрирани и много алергични реакции, след ужилване от пчели и оси.

Въпреки, че през лятото зачестяват и пътно-транспортните произшествия, дежурна линейка на входа на Видин няма да има. "Това е нерентабилно, условията, при които работят колегите, са изключително лоши, а присъствието ни по никакъв начин не предотвратява катастрофите" - категоричен бе д-р Виденов. Той посочи, че в летните месеци част от персонала на Центъра за спешна помощ във Видин е в отпуск. "Работата ни е тежка, натоварваща, и е необходимо хората да си отпочинат добре. Част от колегите ще помагат и по морето- по искане на министерството на здравеопазването, екипите в Центъра ще бъдат намалени, но това няма да окаже влияние на работата ни и ще реагираме при спешни ситуации"- категоричен бе д-р Виденов.
По публикацията работи: Александър Русев

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Село Гомотарци - с бъдеще във винения туризъм и с грижа за опазване на миналото

Гостуваме на Гомотарци, едно село разположило се на брега на река Дунав.  Голямо  и красиво населено място, с няколко площада, с просторни и красиви къщи с големи дворове и трудолюбиви хора. Видинското село се гордее със запазената си църква, големия църковен двор, с ценните стенописи, които са реставриран и с новата трапезария към храма...

публикувано на 12.07.24 в 12:00

Калин Виденов: Геноцидът над Северозапада от страна на ГЕРБ продължава

Все по-илюзорни изглеждат шансовете за съставяне на редовен кабинет в рамките на настоящото Народно събрание.  Политическата криза в страната продължава да се задълбочава.  Предсрочните избори наближават с все по-голяма скорост, а единственият шанс да не се стигне до тях е експертен и технически кабинет с третия мандат.  Как се отразява дългогодишният..

публикувано на 11.07.24 в 10:00

Нуждае ли се от рестарт икономиката ни?

България трябва да извърши смели реформи на пазара на труда и в образованието, защото рискува икономиката ѝ да стане много неконкурентоспособна. Разходите за труд растат ударно и въпреки това не успяват да наваксат изоставането спрямо ЕС, а производителността остава ниска. Трябва да се подобри рязко и средата за инвестиции, които изостават..

публикувано на 10.07.24 в 10:45
Боян Минков, кмет на община Белоградчик

Боян Минков: Липсата на редовно правителство затруднява работата на общините

Общините са сред потърпевшите от политическата криза в страната ни, коментира кметът на Белоградчик Боян Минков . По думите му политиците трябва разберат, че хората все повече ще ги наказват по време на избори, като все по-малко гласуват. "Има огромни затруднения в работата на общините и ние, кметовете, го усещаме най-силно, защото сме..

публикувано на 09.07.24 в 14:26
Румен Гълъбинов

Румен Гълъбинов: Политическата нестабилност усложнява постигането на стратегическите ни цели- Еврозоната и Шенген

Ако политиците в България не успеят да се разберат и се стигне до нови избори, се усложняват задачите, свързани със стратегическите цели на страната ни- Еврозоната и Шенген, коментира икономистът и финансист Румен Гълъбинов. По думите му, има риск и да не получим в пълен размер средствата по Плана за възстановяване и устойчивост. "Планът за..

публикувано на 09.07.24 в 13:31

Засилен контрол на Инспекциите по труда за недеклариран труд в рискови сектори

Работата без трудов договор е нарушение, за което в Кодекса на труда изрично е регламентирано, че не може да е маловажно . Затова винаги, при установяване на такова нарушение, се налага санкция, която не може да бъде по-малка от 1500 лева и може да достигне до 15 000 лв.   Много е важно всеки работник да разбере, че когато се съгласява да работи без..

публикувано на 08.07.24 в 15:03

Изсветлява ли сивата икономика

Публичните финанси на България губят близо 3 млрд. лева на година, заради невнесени данъци и осигуровки, вследствие на недекларирана заетост. Изводът е на Асоциация на индустриалния капитал в България. Типичните проявления на недекларирана заетост са няколко и те се променят през годините в зависимост от степента на контрол и в зависимост от..

публикувано на 08.07.24 в 14:59