Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Трофейни еленови рога на 8 000 години откриха край Оходен

Най-новата находка от разкопките в месността "Валога", край врачанското село Оходен, са трофейни еленови рога, открити в глинен олтар. Откритието е на екипа на врачанския Индиана Джоунс- археологът Георги Ганецовски. Сега тече разчистване на находката, която изненадала дори и научните работници.

"След развилнялата се страшна буря и градушка вчера, сами разбрахме колко много природните стихии са плашели древните хора. Именно за това, според нас, те са положили в този глинен олтар най-ценното за техния бит- трофейните еленови рога. Така праисторическият човек е искал да омилостиви природата и да я накара да бъде благосклонна към него", поясни ръководителят на експедицията. Рогата са два чифта. И двата са от едри екземпляри. Положени са в глинения олтар, следвайки определен ред- север-юг. След това олтарът е бил запечатан. Любопитно е това, че тази находка се намира буквално на 2 метра южно от краката на открития преди 4 години скелет на мъж, наречен Христо. Археолозите смятат, че двете съоръжения са свързани. Гробът на Христо и гробните дарове в него, позата на тялото, с обърнато към Изток лице, където е разположено древното светилище, посветено на Слънцето, и откритите в южна посока рога- всичко това символизира мъжкото начало и е послание към него. Глиненият олтар с рогата е разположен до масивна глинена конструкция. Тя е част от разкрита преди 2 години голяма платформа, разположена върху масивни колове. Коловата конструкция е държала дървено скеле, обмазано с глина. Южно от тази платформа и до олтара с еленовите рога археолозите са открили пепел. Според тях това е място на голям олтар, част от който е и най-новата находка на екипа.
 
Находката от местнотта "Валога" Георги Ганецовски определи като съоръжение без аналог досега, предназначено за извършване на ритуали за омилостивяване на природните стихии и за по-голямо плодородие.

"Това е нещо като ритула Герман, който се извършва през пролетта, но тук вместо кукла се използват еленови рога", поясни археологът. Подобно полагане на трофейни еленови рога в олтар като жертовоприношение към природата в ранния неолит е непознато досега в страната ни и света. Заедно с намерените в местността "Калето" край Мездра рога от тур- праисторическо говедо, еленовите рога ще бъдат експонирани по-късно във врачанския музей и така ще оформят началото на сбирка от трофеи на 8 000 години.

Първото селище край село Оходен е било унищожено от потоп, смятат учените.
Сега те разкриват второто селище от ранния неолит, а също така са съсредоточили силите си в разчистване на светилището на Слънцето. От земята излизат уникали кремъчни остриета, керамични дискове, които символизират Слънцето, а в близост до светилището и глинения олтар е намерена фигурка от глина- пластично изображение на елен. Има пластини с излъсквания, характерни за праисторическите сърпове. Това потвърждава битовия характер на обекта, който обаче е с два сектора- жилищен и сакрален. Именно това го прави уникален за България и света.
 
 
Работата върви бавно, заради новата методика, която археолозите прилагат. Находките се вдигат от земята след като се направи триизмерно заснемане на всеки фрагмент. Така археолозите ще могат да направят детайлна компютърна възстановка на селището и всичко в него. Това се прави за първи път в Северозападна България. Разкопките край Оходен ще продължат до 20 август. Те обхващат 150 квадратни метра. Заедно с екипа на Георги Ганецовски на обекта работят Вивиана Митева- тя е тафоном, експерт по костите, и Елена Маринова- палеоботаник, тя извлича овъглени растителни останки и така се възстановява флората в региона от времето на неолита. Оходен се разкопва девета година, само с една година прекъсване. Очакванията на специалистите са преди 20 август обектът да поднесе още големи изненади.
По публикацията работи: Ева Каралийска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Слушател: Необезопасена дупка на пешеходна пътека крие риск от инциденти

Слушател на Радио Видин сигнализира за дупка на пешеходната пътека на бул. Панония", откъм блок 9 на жк "Вида", която непрекъснато се разширява, но до момента не е обезопасена и сигнализирана. По думите му, вероятно се касае за теч, който подкопава асфалтовата настилка. "На самата пешеходна  пътека преди 2-3 дни започна да се образува една..

публикувано на 13.07.24 в 17:10

Прокуратурата раследва убийството на възрастна жена в Мокреш

Все още няма заподозрян за убийството на 81-годишната жена от село Мокреш, община Вълчедръм. Криминалисти са извършили два огледа на мястото на инцидента, съобщиха от прокуратурата в Монтана. Тялото на 81-годишната бе открито в дома ѝ в сряда сутринта от жена, която периодично я посещавала, за да я обгрижва. На място е изпратен екипи на Главна..

публикувано на 13.07.24 в 15:05

Фестивал на водните забавления се проведе във Враца

Стотици деца участваха в първия по рода си Фестивал на водните забавления, който се проведе във Враца.  Съревнование с водни пистолети, пожарникарски душ, щафетни игри с балони, лов на гумени патета, водна пързалка и плажен волейбол са само малка част от активностите.  Кметът Калин Каменов коментира, че това е началото на разнообразната лятна..

публикувано на 13.07.24 в 13:48

Ново улично осветление изграждат във Видин, Белоградчик и Ружинци

Енергийно ефективно осветление ще бъде изградено по проекти на общините Видин, Белоградчик и Ружинци. Финансирането е по Плана за възстановяване и устойчивост. В община Белоградчик проектът е на стойност 380 000 лева. Ще бъдат обхванати най-големите населени места, обясни кметът Боян Минков.  "При условията на много сериозна конкуренция,..

публикувано на 13.07.24 в 12:58

Ремонтират улици във Враца

Лятото във Враца ще премине в ремонти, съобщиха от общинската управа и поясниха, че са осигурени са средства за рехабилитацията на още улици в града и селата.  Предстои обновяването на още ключови пътни участъци и междублокови пространства в града, както и на компрометирани улици в населените места на Враца. С подписано преди дни споразумение между..

публикувано на 13.07.24 в 12:20

Комисия се събра за събора "Кадъ боаз"

Традиционният международен граничен събор на прохода „Кадъ боаз" при селата Салаш  и Ново Корито тази година ще се проведе от 19 до 21 юли. По традиция съборът се отбелязва всяка година в предпоследната събота и неделя на месец юли. Организатори на най-големия международен събор на Балканите са Община Белоградчик от Република България и Община..

публикувано на 13.07.24 в 10:43

Фолклорен фестивал събира в Нефела над 400 самодейци от Северозапада

Фолклорният фестивал “Северняшки ритми” ще се проведе във врачанското село Нефела. Над 400 самодейци от десетки читалища в Северозападна България ще покажат таланта си, обясни секретарят на местното читалище "Св. св. Кирил и  Методий" Елка Петрова. "Първи на сцената ще излезе нашият танцов състава "Северняши ритми", на който е кръстен..

публикувано на 13.07.24 в 10:00