Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Крие ли нефт земята на Септемврийци?

Неоткрито "черно злато" има в недрата на земята на село Септемврийци- в това е категоричен 70-годишният учител Искрен Динев
 
"Това е истината, която ви казвам сега! Персийски петрол тече на дълбочина 4000-4500 метра в Балкана на Димовското село Септемврийци"- уточнява Искрен Динев.
 
Справка по темата показва, че през 1951 година около бреговете на Черно море- край село Тюленово, е първото място в България, където е открито нефтено находище. Тогава са пробити 600 сондажа, от които и до днес работят над 200. По-късно, през 1975-та, добив на нефт започва край Долни Луковит, Ловешко. През 1962 година нефт излиза край Долни Дъбник и Гиген, Плевенско, а през 80-те години тръгва експлоатацията и на находището край село Бохот, пак Плевенско.
 
Има ли още залежи на "черно злато" в страната ни? Напоследък отново се засилва интересът на чужди компании към търсене на нефтени находища у нас. Дали нашият Северозапад и в частност Видинският край, ще се окажат извор на този ценен природен ресурс, който да даде тласък на икономиката в обявената за най-бедна в Европа област?
 
За сондажите, правени преди повече от 20 години в местността "Горановата локва" край село Септемврийци, знаят и най-малките жители на селото.

"Предполагам, че има залежи на нефт и силно се надявам да е така! Това ще върне младите в селото", казва кметският наместник Стефан Рангелов. 
 
 
"Нищо не ми казаха... Мериха, снимаха, само ми подхвърлиха "Бабо, един ден много ще се радваш!",- споделя баба Латинка. При строежа на нейната къща през 1952 година част от основите пропаднали и се наложило да поставят още камъни. Оттогава домът й е посещаван от геоложки екип на два пъти.
 
"Мазни петна се появяват на повърхността на водата, когато престои на слънце за час-два"- разказват хората от Септемврийци.
 
"Ако имаше нефт в селото, щяхме отдавна да го добиваме! Истината е, че просто няма. Колкото до нефтените петна във водата- дълги години нямахме канализация и пиехме от бунар... Ако това беше нефт, щяхме да сме се изтровили до сега..."- репликира жена, чието име дадохме дума да не назоваваме. 
 
"Целта е нефт да не добиваме в страната ни, а да го купуваме, затова замразиха сондажите през 80-те години на 20 век"- казва бившият кмет на селото Пепи Каменов. А най-възрастният жител на Септемврийци, 97-годишният дядо Асен ни посъветва че, за да твърдим нещо, трябва първо да го видим с очите си.
 
Има ли или не нефт във видинското село Септемврийци ще кажат геолозите. До тогава една добра надежда няма да навреди на никого.
По публикацията работи: Десислава Андреева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Боян Минков, кмет на община Белоградчик

Боян Минков: Липсата на редовно правителство затруднява работата на общините

Общините са сред потърпевшите от политическата криза в страната ни, коментира кметът на Белоградчик Боян Минков . По думите му политиците трябва разберат, че хората все повече ще ги наказват по време на избори, като все по-малко гласуват. "Има огромни затруднения в работата на общините и ние, кметовете, го усещаме най-силно, защото сме..

публикувано на 09.07.24 в 14:26
Румен Гълъбинов

Румен Гълъбинов: Политическата нестабилност усложнява постигането на стратегическите ни цели- Еврозоната и Шенген

Ако политиците в България не успеят да се разберат и се стигне до нови избори, се усложняват задачите, свързани със стратегическите цели на страната ни- Еврозоната и Шенген, коментира икономистът и финансист Румен Гълъбинов. По думите му, има риск и да не получим в пълен размер средствата по Плана за възстановяване и устойчивост. "Планът за..

публикувано на 09.07.24 в 13:31

Засилен контрол на Инспекциите по труда за недеклариран труд в рискови сектори

Работата без трудов договор е нарушение, за което в Кодекса на труда изрично е регламентирано, че не може да е маловажно . Затова винаги, при установяване на такова нарушение, се налага санкция, която не може да бъде по-малка от 1500 лева и може да достигне до 15 000 лв.   Много е важно всеки работник да разбере, че когато се съгласява да работи без..

публикувано на 08.07.24 в 15:03

Изсветлява ли сивата икономика

Публичните финанси на България губят близо 3 млрд. лева на година, заради невнесени данъци и осигуровки, вследствие на недекларирана заетост. Изводът е на Асоциация на индустриалния капитал в България. Типичните проявления на недекларирана заетост са няколко и те се променят през годините в зависимост от степента на контрол и в зависимост от..

публикувано на 08.07.24 в 14:59

Повече от година Старопатица чака помощ за ремонт на разрушени улици

Проблеми с покритието на мобилните оператори, безработица и бедност притесняват жителите на кулското село Старопатица . Възрастните се оплакват, че поради липсата на постоянна телефонна връзка са затрудени да търсят лекарска помощ, когато им се наложи. По-младите негодуват, че нямат работа и не могат да се грижат по най-добрия начин за децата си...

публикувано на 05.07.24 в 12:47
Стоил Цицелков

Стоил Цицелков: Сценарият на дълбоката държава излезе извън коловозите на кукловодите

Кабинетът "Желязков" не получи одобрение.  Обречена ли е възможността за съставяне на редовен кабинет с втория и третия мандат?  Ще продължи ли да се задълбочава политическата криза в страната?  Какви трябва да бъдат приоритетите пред 50-тото Народно събрание?  Политическото статукво дискутираме с изборния експерт Стоил Цицелков. Радио ВИДИН :..

публикувано на 04.07.24 в 10:00

Европа ни отряза за еврото - какви са реакциите у нас?

Преди дни стана ясно, че приемането на еврото в България със сигурност се отлага. Страната ни ще поиска извънреден конвергентен доклад догодина, като очакванията на Министерството на финансите са да покрием критериите за членство в еврозоната в края на 2024 г. Най-ранната дата за присъединяване на България към еврозоната се очертава 1 януари..

публикувано на 03.07.24 в 10:45