Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Крие ли нефт земята на Септемврийци?

Неоткрито "черно злато" има в недрата на земята на село Септемврийци- в това е категоричен 70-годишният учител Искрен Динев
 
"Това е истината, която ви казвам сега! Персийски петрол тече на дълбочина 4000-4500 метра в Балкана на Димовското село Септемврийци"- уточнява Искрен Динев.
 
Справка по темата показва, че през 1951 година около бреговете на Черно море- край село Тюленово, е първото място в България, където е открито нефтено находище. Тогава са пробити 600 сондажа, от които и до днес работят над 200. По-късно, през 1975-та, добив на нефт започва край Долни Луковит, Ловешко. През 1962 година нефт излиза край Долни Дъбник и Гиген, Плевенско, а през 80-те години тръгва експлоатацията и на находището край село Бохот, пак Плевенско.
 
Има ли още залежи на "черно злато" в страната ни? Напоследък отново се засилва интересът на чужди компании към търсене на нефтени находища у нас. Дали нашият Северозапад и в частност Видинският край, ще се окажат извор на този ценен природен ресурс, който да даде тласък на икономиката в обявената за най-бедна в Европа област?
 
За сондажите, правени преди повече от 20 години в местността "Горановата локва" край село Септемврийци, знаят и най-малките жители на селото.

"Предполагам, че има залежи на нефт и силно се надявам да е така! Това ще върне младите в селото", казва кметският наместник Стефан Рангелов. 
 
 
"Нищо не ми казаха... Мериха, снимаха, само ми подхвърлиха "Бабо, един ден много ще се радваш!",- споделя баба Латинка. При строежа на нейната къща през 1952 година част от основите пропаднали и се наложило да поставят още камъни. Оттогава домът й е посещаван от геоложки екип на два пъти.
 
"Мазни петна се появяват на повърхността на водата, когато престои на слънце за час-два"- разказват хората от Септемврийци.
 
"Ако имаше нефт в селото, щяхме отдавна да го добиваме! Истината е, че просто няма. Колкото до нефтените петна във водата- дълги години нямахме канализация и пиехме от бунар... Ако това беше нефт, щяхме да сме се изтровили до сега..."- репликира жена, чието име дадохме дума да не назоваваме. 
 
"Целта е нефт да не добиваме в страната ни, а да го купуваме, затова замразиха сондажите през 80-те години на 20 век"- казва бившият кмет на селото Пепи Каменов. А най-възрастният жител на Септемврийци, 97-годишният дядо Асен ни посъветва че, за да твърдим нещо, трябва първо да го видим с очите си.
 
Има ли или не нефт във видинското село Септемврийци ще кажат геолозите. До тогава една добра надежда няма да навреди на никого.
По публикацията работи: Десислава Андреева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

В Деня на християнското семейство: Колко е важен бракът?

На 21 ноември отбелязваме Деня на християнското семейство - повод да се замислим върху значението на семейството и брака като основи на духовния и социален живот. В съвременното общество, обаче, много млади хора избират да живеят заедно и без да сключват брак. Какви са причините за възникването на тези тенденции? Според социалния..

публикувано на 21.11.24 в 13:42

Чувстват ли се сигурни на работните си места хората в предпенсионна възраст?

Застаряването на населението в Европейския съюз (ЕС) е един от най-сериозните проблеми, с които повечето страни ще се сблъскат в близко бъдеще. Съществуват сериозни опасения за предизвикателствата, които все по-застаряващото население поставя пред икономическите и социални условия в момента. Делът на младите хора (на възраст 0-14 г.) в EС до..

публикувано на 20.11.24 в 10:45

Северозападът - слаба икономика, застаряващо население, лоши пътища

Остават ли Видин и Северозападният регион на последно място по икономическо, демографско и социално развитие? Институтът за пазарна икономика представи традиционния си доклад "Регионални профили: показатели за развитие 2024".  Тазгодишното проучване показва, че изпреварващият икономически растеж в няколко от по-малките области в България..

публикувано на 19.11.24 в 13:49

Как помага кариерното ориентиране на учениците и кога да започне

Изборът за бъдещото професионално развитие е още в училище. Как правилно да се насочат учениците, обяснява Силвия Ставрева от Центъра за подкрепа на личностното развитие  с предмет на дейност кариерно ориентиране и консултиране във Видин. "Центърът работи с ученици от I-ви до XII-ти клас и в тази връзка нашата програма за работа с тези..

публикувано на 18.11.24 в 12:31

Село Неговановци - съвременно, обновено и съхраняващо традициите

Екипът на Радио ВИДИН гостува в близкото до Видин село Неговановци. То се намира н а 12 км от областния град.  Красиво и благоустроено е Неговановци.  Впечатлява с големия и обновен площад с красиви декоративни дървета и добре поддържани зелени площи.  Смята се, че Неговановци е лицето на община Ново село, защото е първото село, което..

публикувано на 15.11.24 в 12:00

Тома Ушев: Предстои преустройство на политическия модел

Преговорите за редовен кабинет продължават на фона на начертани червени линии и намерения за санитарен кордон.  Ще намерят ли партиите формула за управлението?  Кои са възможните партньори и невъзможните компромиси?  Политическото бъдеще на страната дискутираме с политическия анализатор Тома Ушев , автор в дясната платформа "Консерваторъ". Радио..

публикувано на 14.11.24 в 10:00

Ще бъде ли спряно решението за повишение на минималната работна заплата?

От Асоциацията на индустриалния капитал в България (АИКБ) внесоха жалба във Върховния административен съд с искане за отмяна на постановлението на Министерския съвет за повишение на минималната работна заплата на 1077 лева от 1 януари. В жалбата работодателите настояват за отмяна на постановлението, с което бе прието повишаването, като..

публикувано на 13.11.24 в 10:45