Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Крие ли нефт земята на Септемврийци?

Неоткрито "черно злато" има в недрата на земята на село Септемврийци- в това е категоричен 70-годишният учител Искрен Динев
 
"Това е истината, която ви казвам сега! Персийски петрол тече на дълбочина 4000-4500 метра в Балкана на Димовското село Септемврийци"- уточнява Искрен Динев.
 
Справка по темата показва, че през 1951 година около бреговете на Черно море- край село Тюленово, е първото място в България, където е открито нефтено находище. Тогава са пробити 600 сондажа, от които и до днес работят над 200. По-късно, през 1975-та, добив на нефт започва край Долни Луковит, Ловешко. През 1962 година нефт излиза край Долни Дъбник и Гиген, Плевенско, а през 80-те години тръгва експлоатацията и на находището край село Бохот, пак Плевенско.
 
Има ли още залежи на "черно злато" в страната ни? Напоследък отново се засилва интересът на чужди компании към търсене на нефтени находища у нас. Дали нашият Северозапад и в частност Видинският край, ще се окажат извор на този ценен природен ресурс, който да даде тласък на икономиката в обявената за най-бедна в Европа област?
 
За сондажите, правени преди повече от 20 години в местността "Горановата локва" край село Септемврийци, знаят и най-малките жители на селото.

"Предполагам, че има залежи на нефт и силно се надявам да е така! Това ще върне младите в селото", казва кметският наместник Стефан Рангелов. 
 
 
"Нищо не ми казаха... Мериха, снимаха, само ми подхвърлиха "Бабо, един ден много ще се радваш!",- споделя баба Латинка. При строежа на нейната къща през 1952 година част от основите пропаднали и се наложило да поставят още камъни. Оттогава домът й е посещаван от геоложки екип на два пъти.
 
"Мазни петна се появяват на повърхността на водата, когато престои на слънце за час-два"- разказват хората от Септемврийци.
 
"Ако имаше нефт в селото, щяхме отдавна да го добиваме! Истината е, че просто няма. Колкото до нефтените петна във водата- дълги години нямахме канализация и пиехме от бунар... Ако това беше нефт, щяхме да сме се изтровили до сега..."- репликира жена, чието име дадохме дума да не назоваваме. 
 
"Целта е нефт да не добиваме в страната ни, а да го купуваме, затова замразиха сондажите през 80-те години на 20 век"- казва бившият кмет на селото Пепи Каменов. А най-възрастният жител на Септемврийци, 97-годишният дядо Асен ни посъветва че, за да твърдим нещо, трябва първо да го видим с очите си.
 
Има ли или не нефт във видинското село Септемврийци ще кажат геолозите. До тогава една добра надежда няма да навреди на никого.
По публикацията работи: Десислава Андреева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Изпращаме трудна година и мечтаем за по-добри дни

Отброяваме последните часове на годината - време за анализи и равносметка, но и за планове, стремежи и амбиции за следващите 12 месеца. Казват, че ако си пожелаеш нещо в новогодишната нощ, то ще се случи. За какво бъдеще на България мечтаят политиците? Проверихме в "Посоките на делника".  "Тревожно е забавянето на строителството на новия..

публикувано на 31.12.24 в 11:27

В Мездра тържествено ще посрещнат 2025 година

От Общината за пореден път организират посрещане на Новата година в град Мездра на площад „България” с музика, танци и много весело настроение.                                                        В 23.30 часа танцорите от Фолклорен танцов ансамбъл "Мездра" - носител на истинския дух на българските традиции, ще започнат своя новогодишен концерт...

публикувано на 31.12.24 в 08:29

Събитията и темите на фокус през 2024 година

Бедността, последиците от горските пожари, климатичните промени, колко сериозен е проблемът с безводието, проблемите пред Общините, Европейският съюз гарантира ли благополучие на всички - това са само част от темите , по които говорихме през отиващата си 2024 година . Какви са най- често фалшифицираните стоки , които могат да се намерят на..

публикувано на 30.12.24 в 11:03

Георги Дамяново: Мечтата на кмета Нина Петкова за туризъм и развитие на селото

Гостуваме на село Георги Дамяново , част от най-малката община в oбласт Монтана , която има 13 населени места, като общинският център е село Георги Дамяново. Селото се намира в живописен регион. Нина Петкова е кмет на община Георги Дамяново и е млад човек, който има желание и мотивация да развива района. Тя ни разказа повече за селото,  за..

публикувано на 27.12.24 в 13:12

Радио ВИДИН отвътре

Основният закон в журналистиката е, че тя е свързана с резултат. Нейната цел е да влияе на общността и общество по най-прогресивния начин . Преди 40 години, а може би и повече, Радой Ралин в типичния си откровен и неудобен стил ни каза, че " когато журналистиката стане ялова, ражда сензации ". Вече 15 години обаче Радио ВИДИН е непоклатим..

публикувано на 26.12.24 в 10:05

На Коледа - за духовния смисъл на Рождество

Няма единна формула, която да ни прави по-щастливи на Рождество. Въпреки, че всички се опитваме да бъдем позитивни, изпълнението на тази задача, се оказва доста трудно. Когато сами преценим нивото си на щастие, ще открием, че не сме съвсем доволни от резултата. Как обаче да сме по- щастливи на празника? Има ли нещо, което очакваме с..

публикувано на 25.12.24 в 10:45

Ани Арутюнян: Желая на всички видинчани повече мъдрост, обич и добрина

Като трудна и интересна определи 2024 година областният управител на Видин Ани Арутюнян: "Имахме наистина много трудна година и в международен, и в национален план. Все още нямаме редовно правителство, което да поеме отговорност за всичко, което се случва и в държавата, и в областите, и в общините. Гледам с надежда към новата година за това,..

публикувано на 24.12.24 в 11:34