Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Крие ли нефт земята на Септемврийци?

Неоткрито "черно злато" има в недрата на земята на село Септемврийци- в това е категоричен 70-годишният учител Искрен Динев
 
"Това е истината, която ви казвам сега! Персийски петрол тече на дълбочина 4000-4500 метра в Балкана на Димовското село Септемврийци"- уточнява Искрен Динев.
 
Справка по темата показва, че през 1951 година около бреговете на Черно море- край село Тюленово, е първото място в България, където е открито нефтено находище. Тогава са пробити 600 сондажа, от които и до днес работят над 200. По-късно, през 1975-та, добив на нефт започва край Долни Луковит, Ловешко. През 1962 година нефт излиза край Долни Дъбник и Гиген, Плевенско, а през 80-те години тръгва експлоатацията и на находището край село Бохот, пак Плевенско.
 
Има ли още залежи на "черно злато" в страната ни? Напоследък отново се засилва интересът на чужди компании към търсене на нефтени находища у нас. Дали нашият Северозапад и в частност Видинският край, ще се окажат извор на този ценен природен ресурс, който да даде тласък на икономиката в обявената за най-бедна в Европа област?
 
За сондажите, правени преди повече от 20 години в местността "Горановата локва" край село Септемврийци, знаят и най-малките жители на селото.

"Предполагам, че има залежи на нефт и силно се надявам да е така! Това ще върне младите в селото", казва кметският наместник Стефан Рангелов. 
 
 
"Нищо не ми казаха... Мериха, снимаха, само ми подхвърлиха "Бабо, един ден много ще се радваш!",- споделя баба Латинка. При строежа на нейната къща през 1952 година част от основите пропаднали и се наложило да поставят още камъни. Оттогава домът й е посещаван от геоложки екип на два пъти.
 
"Мазни петна се появяват на повърхността на водата, когато престои на слънце за час-два"- разказват хората от Септемврийци.
 
"Ако имаше нефт в селото, щяхме отдавна да го добиваме! Истината е, че просто няма. Колкото до нефтените петна във водата- дълги години нямахме канализация и пиехме от бунар... Ако това беше нефт, щяхме да сме се изтровили до сега..."- репликира жена, чието име дадохме дума да не назоваваме. 
 
"Целта е нефт да не добиваме в страната ни, а да го купуваме, затова замразиха сондажите през 80-те години на 20 век"- казва бившият кмет на селото Пепи Каменов. А най-възрастният жител на Септемврийци, 97-годишният дядо Асен ни посъветва че, за да твърдим нещо, трябва първо да го видим с очите си.
 
Има ли или не нефт във видинското село Септемврийци ще кажат геолозите. До тогава една добра надежда няма да навреди на никого.
По публикацията работи: Десислава Андреева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Хората в Смоляновци: Най -хубавото село, живее се прекрасно

Село Смоляновци е едно от големите села в община Монтана. Намира се в планина Стовци, простира се покрай двата бряга на река Цибрица, над която има няколко моста. Пътната мрежа в селото е 35 км и се нуждае от сериозна  поддръжка.  В миналото селището е достигало до 1200 жители, защото тук се е развивала миньорска дейност, добивали са се..

публикувано на 26.04.24 в 12:45
Светлин Тачев

Светлин Тачев: Политическите кризи оставят усещането, че Преходът продължава

В навечерието сме на официалния старт на предизборната кампания, с която ще започне и обратното броене към 9 юни, когато ще гласуваме на националните и европейските избори.  Как ще се отрази натрупаното недоверие в изборния процес, засилило се от честите избори, от още по-честите промени в Изборния кодекс и информационната война по машинно-хартиенния..

публикувано на 25.04.24 в 10:00

На какво се дължи бърнаутът сред българските учители?

За никого не е тайна, че учителската професия има висока обществена стойност. Работещите в сферата прекарват много часове в преподаване, носят отговорност за ученици и често са натоварени с административна дейност. Бързата промяна в начина на работа заради пандемията допълнително доведе до натоварване при тях. Ако учителите не получават подходяща..

публикувано на 24.04.24 в 13:45

С какви послания и амбиции тръгват към предизборната кампания политическите сили?

На 9 юни ще отидем до урните за поредните предсрочни парламентарни избори и за народни представители в Европейския парламент. Официално предизборната кампания ще започне на 10 юни, но неформално тя стартира веднага след като падна кабинетът Денков. В последните дни сблъсъците между основните парламентарни сили са фокусирани върху служебния кабинет на..

публикувано на 23.04.24 в 12:08

Енергиен преход към чиста енергия при конкурентни цени

Сигурността и достъпността на енергията са важна предпоставка, за да имаме конкурентна европейска индустрия. Това заяви председателят на УС на Асоциация на индустриалния капитал в България Васил Велев на конференция на тема "Устойчива и ефективна енергийна система за стабилна и сигурна икономика", която се проведе в София. Проявата беше..

публикувано на 22.04.24 в 16:05

Информационен портал подкрепя развитието на енергийните общности

Българските граждани вече могат да използват информационната платформа "Енергия за гражданите в България" , насочена към подпомагане на развитието на енергийните общности . Платформата е резултат от близо 3-годишна работа на европейския проект SHAREs. За България тя се изпълнява от Черноморския енергиен изследователски център, а координатор е..

публикувано на 22.04.24 в 16:03

Жителите на село Вещица искат параклис

Село Вещица ни посреща със свежест, чистота, зеленина и песен на пойни птички .  Това е населено място, което не може да бъде забравено. Първо поради името си, което е наистина необичайно и второ, когато дойдеш в него, оставаш завинаги запленен от прекрасната природа. Чистота, спретнатост, свежест струи от накацалите къщички. Макар и семпли, те..

публикувано на 19.04.24 в 12:00