Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Музика, която пречиства

Традиционният Коледен концерт на Враца е тази вечер, с начало 18.30 часа, в Градската концертна зала. Тази година на сцената ще се изявят представителният хор на Врачанската епархия "Св. Софроний Епископ Врачански" и врачанската Симфониета.

Епархийският хор е под диригентството на негово Преосвещенство Траянополския епископ Киприян. В концертната програма са включени едни от най-хубавите изпълнения на църковни песни, посветени на Рождество Христово и всички светли човешки надежки, свързани с него. Епархийският хор на Враца е сред известните формации, изпълняващи църковна музика не само в България, но и в света. Той е носител на десетки награди и отличия у нас и в чужбина, а компактдисковете с изпълненията на хора се търсят наред с популярните модерни групи и изпълнители.

Врачанската симфониета не отстъпва по виртуозност и класа. В коледния концерт на 15 декември във Враца ще гостуват диригентът Джан-Луиджи Борели и солистите Диляна Георгиева, Анжела Тошева и Данислава Пеевска. И трите оперни певици са сопрано. Диляна Георгиева- солист от европейска величина, е родом от Враца. За концерта Симфониетата е подготвила уникална програма с произведения на Вивалди- "Глория", Моцарт- "Реквием", Качини- нова обработка на "Аве Мария", Верди- увертюра към "Сицилиански вечерни" и ораторията "Моление" на Найден Андреев.

Концертът е част от празничаната коледно- новогодишна програма на Враца. Жителите и гостите на града могат да изпитат истинска наслада с прекрасната класическа и църковна музика, за която често след концертите се говори, че пречиства и прави хората по-добри и по-смирени.
По публикацията работи: Ева Каралийска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Отличиха победителите в автошоуто в Синаговци

Приключи автошоуто в село Синаговци, посветено на деня на жената -8 март. За това как протече и за победителите ни разказа Иван Иванов-кмет на селото: "Автошоуто премина с перфектна организация както винаги и с много публика. То беше по случай Международния ден на жената и с кауза която ние винаги следваме- да спрем войната по пътищата. Имаше 8..

публикувано на 08.03.25 в 16:35

В Кула отбелязаха Тодоровден с кушии

С традиционните конски кушии отбелязаха Тодоровден в Кула.  Събитието се проведе в местността "Марковище" , организатори са Община Кула и Народно читалище "Просвета 1882" – гр. Кула, а тази година взеха участие рекорден брой участници.  Състезанието се проведе в две категории - коне и каруци.  Наградите връчи заместник-кметът на община Кула Людмил..

публикувано на 08.03.25 в 14:40

От Пътна полиция подаряваха цветя на шофьорките във Враца

За поредна година Пътната полиция във Враца изненада с цветя жени зад волана . Акцията по повод 8 март е под надслов "Към своето очарование добавете повишено внимание!". Репортаж на нашата кореспондентка във Враца Ива Антонова. Със стоп палка и лале пътни полицаи спираха и поздравяваха жени зад волана на автомобили, преминаващи по възлов булевард във..

публикувано на 08.03.25 в 14:20

Интересен писател ще представи книга в Мездра

Читателски клуб „Book Hub“ и НЧ „Просвета-1925“ - Мездра организират среща с писателя и травъл блогър Иван Кръстев на 11 март от 18:00 часа в читалището. Той ще представи втората си книга „НЕпътеводител за Италия от А до Я“, която ще ви отведе на пътешествие отвъд клишетата и познатите маршрути! Това НЕ е обикновен пътеводител. Това е..

публикувано на 08.03.25 в 13:50

Гората.бг подарява 12 хиляди дръвчета във Видин

На 9 март Гората.бг, ще подари 12 хиляди плодни, медоносни и паркови дръвчета на хората от ВИДИН и региона, като ги раздава директно на всеки желаещ. Повече за събитието разказа Никола Рахнев, основател на Гората.БГ: "Щастливи сме, че за четвърта поредна година на 9 март на централния площад, близо до сградата на Общината ще подарим 12, 500 дръвчета..

публикувано на 08.03.25 в 11:25

В Мездра ще се проведе информационна среща за европейско финансиране

На 11 март (вторник) от 10:00 часа в заседателната зала на Община Мездра, ще се проведе информационна среща на тема: „Актуални възможности за европейско финансиране". Събитието е организирано от Областен информационен център - Враца в партньорството на Община Мездра. Това съобщи Цветана Иванова - управител на Областен Информационен Център - Враца:..

публикувано на 08.03.25 в 11:00

Здравното министерство предоставя нова апаратура на болниците във Враца, Видин и Монтана

Врачанската МБАЛ „Христо Ботев" ще получи компютърно-томографска система за изследване при деца. Апаратурата ще бъде предоставена на лечебното заведение от здравното министерство, съобщиха от ведомството.  Още доста апаратура ще има за болници в страната, сред които са монтанската MБАЛ „Д-р Стамен Илиев" и видинската болница „Св. Петка", личи от..

публикувано на 08.03.25 в 10:15