Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Кой пуши и кой плаща?

С вдигането на цените на цигарите се усети спад в продажбите на легалните папироси. Не защото нашенецът намали употребата на тютюн, а защото стара истина е, че колкото по-голямо и по-шоково е увеличаването на цената на една стока, толкова по-силна е контрабандата с нея... Така е и при цигарите. Това е темата в рубриката "Абсурдизми" днес: за цигарите- редовни и нередовни; за вредата от пушенето и за вредата от недомислените промени в законодателството; за това кой печели и кой плаща- пушачите, държавата или околните?

Според статистиката със скока на цените на цигарите от 2010/2011 се увеличи и контрабандата, която към момента е 67% от пазара. Цифрите са шокиращи, но обикновеният потребител изобщо не се плаши. Пак според статистиката 44% от населението на страната пуши. Но! При минимална заплата от 270 лева, по кутия цигари на цена 4.50 лева дневно могат да си позволят много малко хора в България. Тук на помощ идва черният пазар, където може да се намерят същите цигари с около лев и половина по-евтино.

Пушачите във Видин не са по-различни от пушещите им събратя от страната. И тук много малко са хората, които си позволяват да дават по 5 лева дневно за тютюн. Затова, ако могат да си вземат цигари с два лева по-малко, пушачите не пропускат тази възможност. Пазарът управлява, нали така? Но по същата причина и всеки ден в полицейския бюлетин съобщават за иззети контрабандни цигари- от различни населени места в областта, от различни хора и в различно количество.

"От началото на годината във Видинско са заловени 103 482 кутии цигари без български акцизен бандерол. Тези цигари са изети при извършени полицейски проверки, специализирани полицейски операции и установена контрабанда през граничните пунктове и зелената граница"- съобщиха от пресцентъра на Областната дирекция на полицията. За първото шестмесечие са иззети и 137 килограма и 660 грама насипен тютюн без бандерол. Според полицейските служители във Видин показателите са сравниетелно добри, каквото и да означава това...

Правителството на България прави всичко възможно да се справи с проблема кантрабандни цигари, но за сега без особен успех. С увеличаването на цигарите менте и глобата за разпространителите скочи- сега е от 500 до 50 000 лева. След като тази глоба не уплаши производителите и разпространителите, беше въведена глоба и за пушачите. Ако при проверка в заведение бъде хванат пушач с контрабандни цигари, той трябва също да си плати- от 50 до 100 лева.

Тук обаче идва въпросът кой печели и кой страда от разликата в цената и качеството на цигарите? Пушачите? Държавата? Или околните? При изследване на цигари нелегално производство, специалисти установяват, че съдържанието на катран в нелегалния тютюн е много по-високо от обичайното ниво, което се изписва на кутиите.

"Последствията за организма от самото пушене са големи, но още по-големи са, когато се пушат цигари, съдържащи неизследвани вещества. Най-добре е изобщо да не се пуши, но ако все пак това е порокът, от който така или иначе не можете да се откажете, трябва да сте наясно, че ако купувате неконтролирани никотинови продукти, поемате сериозен допълнителен риск"- категоричен е д-р Иво Илиев, специалист по белодробни болести.

Противоположни са мненията на пушачите. Част от тях пушат нелегални цигари, заради по-ниската им цена, друга част не искат да рискуват здравето си.

Безакцизните цигари са предпочитани единствено заради тяхната цена. Да, купувайки ги, пушачите спестяват по някой и друг лев. Но експертите са категорични, че качеството на нелегалните цигари е по-лошо от това на легалните. Ясно е, че така вредата над околните нараства, но най-ощетено е собственото здраве на пушача. В крайна сметка решението е въпрос на личен избор...
По публикацията работи: Кити Кръстева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Село Неговановци - съвременно, обновено и съхраняващо традициите

Екипът на Радио ВИДИН гостува в близкото до Видин село Неговановци. То се намира н а 12 км от областния град.  Красиво и благоустроено е Неговановци.  Впечатлява с големия и обновен площад с красиви декоративни дървета и добре поддържани зелени площи.  Смята се, че Неговановци е лицето на община Ново село, защото е първото село, което..

публикувано на 15.11.24 в 12:00

Тома Ушев: Предстои преустройство на политическия модел

Преговорите за редовен кабинет продължават на фона на начертани червени линии и намерения за санитарен кордон.  Ще намерят ли партиите формула за управлението?  Кои са възможните партньори и невъзможните компромиси?  Политическото бъдеще на страната дискутираме с политическия анализатор Тома Ушев , автор в дясната платформа "Консерваторъ". Радио..

публикувано на 14.11.24 в 10:00

Ще бъде ли спряно решението за повишение на минималната работна заплата?

От Асоциацията на индустриалния капитал в България (АИКБ) внесоха жалба във Върховния административен съд с искане за отмяна на постановлението на Министерския съвет за повишение на минималната работна заплата на 1077 лева от 1 януари. В жалбата работодателите настояват за отмяна на постановлението, с което бе прието повишаването, като..

публикувано на 13.11.24 в 10:45
Яница Петкова

Яница Петкова: Отново надделяват партийните, а не обществените, интереси

Депутатите от новоизбрания 51-ви парламент положиха клетва. По-трудната задача обаче е да сформират управляващо мнозинство. Ще се намери ли консенсус в парламента или резултатите от изборите вече предопределиха краткия му живот? Непреодолими ли са разделителните линии и докога политиците ще ни предлагат още от същото? Какви са изводите от първия..

публикувано на 12.11.24 в 13:59

Подходящо ли е по-късно начало на учебния ден за по-малките ученици?

Учениците от първи до четвърти клас да започват по-късно училище, предлагат родители. Със започването на учебните часове в 9:00 часа, а не в 7:30 или 8:00 ч.,  учениците ще могат да са по-ефективни в усвояването на знанията и да се представят по най-добрия начин, посочват от Асоциация "Родители". Като пречка за по-късното започване на учебния..

публикувано на 11.11.24 в 11:00
Първан Симеонов

Първан Симеонов: България е изправена пред своеобразен граждански конфликт

Политическото напрежение в навечерието на свикването на 51-вото Народно събрание продължава да расте.  Постоянните нови условия отдалечават партиите от преговори за кабинет.  Ще излъчи ли генерална промяна на политическата сцена предсрочният вот или политическата криза ще продължи да се задълбочава?  Компромис или избори през пролетта?..

публикувано на 07.11.24 в 10:00

Ще бъде ли върнат 20% ДДС за хлебари и ресторантьори?

Проектобюджетът на страната за 2025 година ще е с 3% дефицит. Това заяви служебният министър на финансите Людмила Петкова след заседанието на Националния съвет за тристранно сътрудничество, проведено преди дни. По думите ѝ внасянето на проектобюджета ще бъде забавено и той ще бъде предложен на следващия 51-ви парламент. Става ясно, че в проекта..

публикувано на 06.11.24 в 10:45