Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

В страната на нещастните хора

България отново бе оценена като едно от най- нещастните и тъжни места в света. Страната ни се нарежда редом до Чад, Конго, Танзания, Брунди и Хаити по този показател, заемайки 147- мо място от 158 държави. Най- щастливите страни, които са и най- богатите, се намират на Скандинавския полуостров и в северна Европа- първа е Дания, следвана от Норвегия, Финландия и Холандия. В топ 10 влизат още Канада, Швейцария, Швеция, Нова Зеландия, Австралия и Ирландия.

Богатството, обаче, не е основният критерий, който определя чувството за удовлетвореност от живота, става ясно от изводите на първия Световен доклад за щастието. Като цяло светът е станал малко по- щастливо място за последните 3 десетилетия, твърди докладът. В личен план стабилното семейство, здравето и сигурността на работното място са най-важни. Иначе жените са по- щастливи от мъжете, а ниските нива на щастие се наблюдават в средата на човешкия живот.

Нещастни ли са врачани, става ясно от анкетата на Ева Каралийска в рубриката "Абсурдизми".

"Кризата ни направи нещастни, хората са преобладаващо бедни, не вярваме в държавните институции, чувстваме се безсилни пред тях", са само част от отговорите.

Като цяло, ние, българите, имаме ли ресурси? - Не!

Богати ли сме? - Не!

Работим ли за ниски заплати и живеем ли на прага на бедността? - Да!

Всъщност, не ни е необходим поредния доклад, за да констатираме, че сме едни от най- нещастните хора. Един поглед през прозореца ни е достатъчен понякога...

От друга страна във всяко мъничко нещо около нас можем да открием Щастието. Ако човек се научи да вижда добрата страна във всяко нещо, което му се случва, да бъде себе си и да не се страхува, със сигурност ще бъде по- щастлив. Нека се вглеждаме повече в хубавите моменти, които всеки ден преживяваме! И по- малко да мрънкаме...

По публикацията работи: Екип на "Посоките на делника"

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Българите избират да живеят самостоятелно, когато са на 30, сочи проучване

Българите напускат дома на родителите си средно на 30 години, сочат данните на Евростат за миналата година. С редната възраст, на която младите хора избират да живеят самостоятелно, за страните от Евросъюза, е 26,3 години. Според психолога Николай Нетов , изследването дава един по-широк поглед, при който важните детайли често се губят...

публикувано на 02.10.24 в 15:48

На добра воля

50-ото Народно събрание бе поредното, което не успя да приеме Закон за насърчаване на доброволчеството. България е единствената страна в ЕС, която няма такъв нормативен акт. Според доклад на "Евростат" само 14% от младежите в България участват в доброволчески дейности. Това е близо двойно по-малко в сравнение със средното за Европа. На фона на..

публикувано на 01.10.24 в 11:53

За съживяване на региона във Видин възлагат надежди на бизнеса

Общо 18% от българите през миналата година са били изправени пред тежки материални и социални лишения, сочат данните на Евростат. По този показател България е на второ място в дъното на класацията, след Румъния. У нас делът на хората, живеещи в лишения, е почти три пъти по-голям от средния за страните от Европейския съюз, който е 6,8%. В..

публикувано на 30.09.24 в 15:07
Светлин Тачев

Светлин Тачев: Изборите се превърнаха в битовизъм

Избори.  След изборите – отново избори.  Изречение, което обрисува живота в България през последните четири години.  Ще бъде ли 27 октомври първата стъпка към излизането от кризата?  Ще сложат ли изборите край на политическата нестабилност?  Патовото положение, породено от изхабяването на партийно-политическата система, трудните и непопулярни..

публикувано на 26.09.24 в 10:00

Нови промени при минималната работна заплата - ще бъде ли увеличена?

Нови промени, свързани с размера на минималната заплата трябва да направи социалното министерство, за да приложи правилно европейската директива за адекватните най-малки възнаграждения . Министерството на труда и социалната политика (МТСП) счита, че за транспониране на директивата за адекватни минимални заплати в ЕС е необходимо в Кодекса..

публикувано на 25.09.24 в 10:45

Какво целят новите изисквания в кредитирането за покупка на жилище

Управителният съвет на БНБ прие изисквания за показателите за кредитни стандарти при отпускане и при предоговаряне на кредити. Изискванията обхващат сектор "Домакинства" и се прилагат спрямо кредитите, обезпечени с жилищни недвижими имоти. Влизат в сила от 1 октомври 2024 година, като банките и клоновете на чуждестранни банки следва да..

публикувано на 23.09.24 в 11:43

Хората от Орсоя искат да бъде изградена чешма в селото

Село Орсоя се намира по пътя Видин-Лом и е част от населените места на община Лом. Населеното място  стана известно с голямото си свлачище, което през 1978 година поглъща част от къщите там.  В селото в миналото е имало рибарници, хората се занимавали със земеделие и риболов. Открай време местните работят в близките градове, както и в..

публикувано на 20.09.24 в 12:00