Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В страната на нещастните хора

България отново бе оценена като едно от най- нещастните и тъжни места в света. Страната ни се нарежда редом до Чад, Конго, Танзания, Брунди и Хаити по този показател, заемайки 147- мо място от 158 държави. Най- щастливите страни, които са и най- богатите, се намират на Скандинавския полуостров и в северна Европа- първа е Дания, следвана от Норвегия, Финландия и Холандия. В топ 10 влизат още Канада, Швейцария, Швеция, Нова Зеландия, Австралия и Ирландия.

Богатството, обаче, не е основният критерий, който определя чувството за удовлетвореност от живота, става ясно от изводите на първия Световен доклад за щастието. Като цяло светът е станал малко по- щастливо място за последните 3 десетилетия, твърди докладът. В личен план стабилното семейство, здравето и сигурността на работното място са най-важни. Иначе жените са по- щастливи от мъжете, а ниските нива на щастие се наблюдават в средата на човешкия живот.

Нещастни ли са врачани, става ясно от анкетата на Ева Каралийска в рубриката "Абсурдизми".

"Кризата ни направи нещастни, хората са преобладаващо бедни, не вярваме в държавните институции, чувстваме се безсилни пред тях", са само част от отговорите.

Като цяло, ние, българите, имаме ли ресурси? - Не!

Богати ли сме? - Не!

Работим ли за ниски заплати и живеем ли на прага на бедността? - Да!

Всъщност, не ни е необходим поредния доклад, за да констатираме, че сме едни от най- нещастните хора. Един поглед през прозореца ни е достатъчен понякога...

От друга страна във всяко мъничко нещо около нас можем да открием Щастието. Ако човек се научи да вижда добрата страна във всяко нещо, което му се случва, да бъде себе си и да не се страхува, със сигурност ще бъде по- щастлив. Нека се вглеждаме повече в хубавите моменти, които всеки ден преживяваме! И по- малко да мрънкаме...

По публикацията работи: Екип на "Посоките на делника"

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Епископ Мелетий Знеполски

Епископ Мелетий Знеполски: Духът на безбожния комунистически режим не е разобличен и все още присъства в обществото

Защо и днес продължава да бъде актуална, независимо от дистанцията на времето, проблематиката за отношенията между Българската православна църква и държавата по времето на тоталитарния комунистически период?  Продължава ли да рефлектира тази връзка върху актуалните проблеми, с които се сблъскват Църквата и православните християни?  Могат ли да..

публикувано на 15.05.25 в 10:00

Ще се вдигнат ли осигурителните вноски и възрастта за пенсиониране?

Ocигypитeлнaтa внocĸa зa пeнcия да бъдe yвeличeнa c 1 пpoцeнтeн пyнĸт пpeз 2027 гoдинa и c oщe 2 пpoцeнтни пyнĸтa пpeз 2028 гoдинa. Toвa e зaлoжeнo в aĸтyaлизиpaнaтa cpeднocpoчнa бюджeтнa пpoгнoзa, пpиeтa oт пpaвитeлcтвoтo. Bъзpacттa зa пeнcиoниpaнe ce yвeличaвa плaвнo, ĸaтo ĸpaйнaтa цeл, cпopeд ceгaшнoтo зaĸoнoдaтeлcтвo, а мъжeтe и жeнитe дa..

публикувано на 14.05.25 в 10:45

Петко Петков, "Галъп": Този "подарък" от президента допълнително стабилизира правителството и го сплотява за еврото

Извънредното обръщение на президента Радев, с което поиска референдум за еврото, вдигна градусите на политическото напрежение у нас. Остро реагираха премиерът Росен Желязков, от ГЕРБ, от ПП-ДБ. Против референдума се обяви и лидерът на "ДПС - Ново начало" Делян Пеевски. ДПС на Ахмед Доган декларира, че подкрепя европейския път на България. От ИТН..

публикувано на 13.05.25 в 12:38

Защо е необходим спешен ремонт на пътя Добри дол - Козлодуй

Граждански протест се проведе през декември м.г., заради лошото състояние на пътя Козлодуй - Лом , част от републикански път II-11. В началото на януари т.г. последва втори .  На 9 януари от АПИ съобщиха , че предприемат действия за трайно и дългосрочно подобряване на експлоатационното състояние на второкласния път II-11 в участъка Лом -..

публикувано на 12.05.25 в 16:07

Кметът на Добролево: Повечето неща в селото са направени с доброволен труд

Днес ще посетим село Добролево в община Борован. Намира се на 40 км северно от Враца, на 30 км южно от Козлодуй и на 35 км от Оряхово. Разположено е в китна долина на двата бряга на Барата, малка рекичка, която се влива в Бързица. Селото има интересно минало. - останки от праисторическо селище от бронзовата епоха се намират по левия бряг на..

публикувано на 09.05.25 в 14:27

България продължава да се топи и през 2024 година

Населението на България в края на 2024 година е 6 430 000 души. За една година то е намаляло с 8 100 души, сочат данните на Националния статистически институт. През изминалата година страната са регистрирани малко над 53 700 родени деца, като спрямо предходната година броят на живородените бебета е намалял с 3 700. В края на 2024 г. хората на 65..

публикувано на 08.05.25 в 10:00

Очаква ли ни нов ръст на безработицата?

Всяка пета фирма у нас планира съкращения, показва изследване на Българската конфедерация по заетостта.  Работодателите в страната запазват умерен оптимизъм по отношение на пазара на труда за периода април - септември 2025 година, отчитайки положителен коефициент на заетост от 3%. Причините са разнопосочни, като сред тях са сезонна заетост,..

публикувано на 07.05.25 в 10:45