Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Антимовската духова музика- сред победителите на "Живи човешки съкровища"

Духовата музика на село Антимово е сред победителите в конкурса за нематериално културно наследство "Живи човешки съкровища- 2012". Днес областният управител на Видин Цветан Асенов връчи грамоти на победителите в регионалния етап от конкурса.

 

Проектът "Да съхраним дунавските ритми в село Антимово" на читалище "Развитие - 1926", изпълняван от духовия оркестър "Дунавски ритми" е сред петте най- добри кандидатури в страната от участвалите 28, и ще се конкурира за включване в списъка на нематериалното културно наследство на ЮНЕСКО.

Оркестър "Дунавски ритми" е съставен от самоуки музиканти на възраст между 45 и 63 години, които с много труд и любов творят своята музика. Благодарности изказа Пламен Димитров, ръководител на духовия оркестър.

"В тези времена нищо не идва даром, а с много труд и много желание. Гордеем се, че все пак сме помогнали да представим нашия край, да възобновим позабравените си традиции. Във времето и читалищата бяха занемарени, но сега след като им дадохме нов живот, там кипи дейност, и резултатите са налице"- каза ръководителят на оркестъра- победител. По думите му, за тях- музикантите най- голямата награда е, когато хората отсреща се веселят, а това е признателност за техния труд.

По организацията на изработването на кандидатурите от нашия край работи специална комисия, в която участват етнографите Маргарита Николова и Десислава Божидарова, и Славена Петрова- експерт на Регионалния експертен консултативен център.

"Тези мъже са наистина съкровище за нашия край, защото поддържат една почти вековна традиция. Началото на духовите оркестри се поставя през 20- те години на миналия век след края на войните. Най- напред духовите музики се появяват в пограничните райони под влиянието на сърби и румънци. Сега, след 100 години, отново се налага да спасяваме нашата духова музика"- обясни мотивите да бъде избран оркестърът Маргарита Николова.

"Видинска област е с най- много подадени кандидатури в страната- осем. На регионалния етап от конкурса във Видин участваха осем кандидатури, които бяха представени в разделите "Празници и обреди", "Традиционно танцуване и детски игри" и "Пеене и свирене". От тях за участие в националния конкурс бе одобрен само проекта на читалище "Развитите - 1926" в село Антимово", макар че и другите кандидатури заслужаваха подобаваща оценка"- разказа и Славена Петрова- експерт на Регионалния експертен консултативен център, която координира дейността на видинските читалища от Видинския край.

 

Петте номинирани кандидатури ще се конкурират за включване в списъка на нематериалното културно наследство на ЮНЕСКО. Освен грамота на спечелилите, такива бяха връчени и на предишните участници от региона през 2008 и 2010 година.

По публикацията работи: Ани Цекова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Снимката на 2 октомври 2024 година

Общо 12 000 растения от различни градински сортове теменуга ще бъдат засадени в цветните пространства в центъра и парковете на град Видин. Предстои засаждането и на пролетните цветя. Успоредно с това ще бъдат установени загиналите от горещините през лятото дървета, които ще бъдат подменени с нови.  Към настоящия момент няма данни от българските..

публикувано на 02.10.24 в 18:00

Деца посетиха читалището в село Долна Кремена

Народно читалище ”Просвета 1897” в мездренското село Долна Кремена посрещна деца от детската градина. Те разгледаха изложбата "Златна, благодатна есен", подредена във фоайето. Децата слушаха беседата на председателя на културното средище Бистра Цолова за плодовете, зеленчуците, билките и подправките. Възпитаниците на детското заведение подариха на..

публикувано на 02.10.24 в 16:17

Продължава обновяването на градската улична мрежа в Мездра

Продължава основният ремонт на 17 улици в град Мездра , които са включени в Инвестиционната програма на Община Мездра за 2024 г., съобщават от местната управа. Обновяването на градската улична мрежа се извършва с целеви средства от държавния бюджет на Република България за тази година в размер на малко над 4 720 000 лв. В момента се полагат два..

публикувано на 02.10.24 в 15:08

Спектакълът "Благодаря, България" ще гостува на Белоградчик

Спектакълът "Благодаря, България" ще бъде представен в Белоградчик  на 19 октомври .  Представлението комбинира елементи от съвременен танц, 3D мапинг, фолклорни мотиви и огнено шоу, каза Боян Минков , кмет на общината. "Този спектакъл се явява първи в България след големия му успех в Аржентина, където печелят първо място на едно биенале на..

публикувано на 02.10.24 в 14:00

Националният литературен конкурс "Яна Язова" събра 120 творби

Приключи приемът на творби за участие в Националния литературен конкурс "Яна Язова" . Над 120 са постъпилите стихотворения и разкази на автори от цялата страна, информират от библиотеката при Народно читалище „Постоянство 1856” в Лом . Организаторите напомнят, че резултатите ще бъдат обявени на 14 октомври 2024 г., а наградите ще се връчат на 18..

публикувано на 02.10.24 в 12:26

Полицията разследва опит за телефонна измама в село Липен

Неизвестни извършители са опитали да измамят  възрастно семейство  в   монтанското село Липен .  Потърпевшите са подали сигнал за престъплението на 30 септември. Те заявили, че същия ден, около 13:50 часа,  получили обаждане от скрит номер на домашния им телефон, при което жена се представила за служител на енергийно дружество и им казала, че..

публикувано на 02.10.24 в 11:20

Двама младежи са задържани за грабеж в село Гара Орешец

Двама младежи , на 16 и 18-годишна възраст, са задържани за грабеж във видинското село Гара Орешец . Престъплението е извършено в местната здравна служба около 04:30 часа на 1 октомври. Извършителите нападнали останалия да пренощува там 53-годишен стоматолог от Белоградчик, като го ударили с метален предмет в лицето. Нападателите отнели чанта в..

публикувано на 02.10.24 в 10:56