Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Виден Табаков от Стакевци е в екипа на НАСА, пратил първия човек на Луната

Дни след смъртта на първия човек, стъпил на луната- американският астронавт Нийл Армстронг, си припомняме за Виден Табаков- роденият във видинското село
Стакевци българин, който е участвал в наземния екип, изпратил космическия кораб "Аполо 11" на първата му лунна мисия. Анкета, направена за предаването "Другата истина" показа, че днес в родното му село рядко има някой, който да си спомня за него. Само жителите над 70 години знаят нещо за известния им земляк.

 
 
 
 
 
 
В Стакевци не само че почти никой не знае кой е Виден Табаков, но и не полагат никакви грижи за запазването на спомена за него. Родната му къща- богаташки на времето си дом, днес е в окаяно състояние, докато в селото се чудят как да привлекат внимание за селски туризъм.

 
 
 
 
 
Въпреки световната си известност, Табаков никога не е забравял откъде е тръгнал и при всяка възможност се е завръщал в България и в родния си край. За последно- преди няколко години, когато гостувал на близки и роднини, разказва братовчедката му, Линка Маричова.

 
 
За него се знае, че е напуснал родното си село през 1939 година, след като завършил гимназията във Видин. На гурбет тръгнал, за да следва машинно инженерство в Прага. Там изкарал един семестър, но след идването на Хитлер чешките училища били затворени и студентите чужденци се прехвърлили в германския университет. Докато подготвял доктората си, преподавал в университета и паралено с това работел с Вернер фон Браун, баща на немското ракетостроене и създател на ракетите "Фау-1" и "Фау-2".

Табаков завършил докторантурата си през 1945 година, когато идва и краят на Втората световна война. Тогава Вернер фон Браун и голяма част от екипа му заминали за САЩ, но Табаков се оказал нежелан в Америка, защото е от комунистическа държава... Затова с други германци отишъл в Аржентина, откъдето след 3 години най-после успял да се прехвърли в САЩ при Вернер фон Браун. Първите задачи на Табаков са свързани с опитите около изстрелването на космическите ракети "Сатурн", които са едни от най-мощните правени дотогава за нуждите на програмата "Аполо". Учените били ангажирани със задачата да създадат ракета с достатъчна мощност, която да достигне до Луната, а също и космически кораб, който да кацне на лунната повърхност и да се върне обратно.

В Университета в Синсинати Виден Табаков поставя началото на докторска програма по космонавтика, в която през годините при него се обучават повече от 50 докторанти и над 200 магистри.

Научните интереси, с които проф. Табаков е познат в целия свят, са свързани с разкриване на причините за ерозията и уврежданията на турбодвигателите. Последните му научни проекти включват изследвания за американските военоморски сили и за някои световно известни компании. Член е на Американския институт по аеронавтика и астронафтика и на Американската асоциация на машинните инженери.
По публикацията работи: Катя Борисова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Снимката на 21 февруари 2025 година

Община  Белоградчик  участва в туристическото изложение в Будапеща, Унгария. Друг екип от администрацията представя общината на изложение в Букурещ, Румъния.  За първи път през тази година разходите за пенсии се очаква да надхвърлят 11 процента от прогнозния брутен вътрешен продукт. Това става ясно от проектобюджета на Държавното обществено..

публикувано на 21.02.25 в 18:00

Окръжен съд – Видин остави в ареста Найден Йонов

Окръжен съд - Видин, с определение от днес, взе мярка за неотклонение „задържане под стража“ по отношение на Найден Йонов . Той е обвинен в извършване на длъжностно престъпление при изпълнение на служебни задължения като заместник-кмет в Община Видин, с цел да набави облага за търговско дружество.  Според Наказателния кодекс, престъплението, в..

публикувано на 21.02.25 в 16:46
Зима на Белоградчишките скали

Белоградчик се представя на туристически изложения в Унгария и Румъния

Община Белоградчик участва в туристическото изложение в Будапеща , Унгария. Друг екип от администрацията представя общината на изложение в Букурещ , Румъния. Това съобщи кметът на Белоградчик Боян Минков . "В момента се намираме в Унгария, в Будапеща, където се провежда едно от най-големите европейски туристически изложения. Община Белоградчик..

публикувано на 21.02.25 в 15:54

Ученици от Зверино премериха сили в езиково състезание

В СУ "Св. Климент Охридски" в с. Зверино се проведе езиковото състезание „1,2,3...12“, насочено към подготовката на учениците за предстоящата матура по български език и литература. Два отбора – „Словотворците“ и „Словестниците“ – се състезаваха в 12 тура. Победители станаха „Словотворците“ с капитан Александър Тодоров, а „Словестниците“ с капитан..

публикувано на 21.02.25 в 15:37

Предстои традиционното зимно изкачване на връх Миджур

Зимно изкачване на връх Миджур организира тази събота видинското туристическо дружество "Бонония". Проявата е традиционна, каза Борислав Милчев , председател на организацията: "Това е традиционно нашето изкачване, което се провежда всяка последна събота на месец февруари и идеята е да се атакува връх Миджур при зимни условия, което само по себе..

публикувано на 21.02.25 в 15:22
Снимката е илюстративна.

Митническа проверка откри 700 кг фалшива филтърна хартия

Митническите служители намериха  700 кг фалшива филтърна хартия за английска марка цигари. Това е станало при проверка на лекотоварен автомобил в района на Дунав мост Видин-Калафат.   Превозното средство с българска регистрация е бил натоварен с групажна стока по направление България - Словакия. За един от превозваните товари водачът е представил..

публикувано на 21.02.25 в 14:57

Улици във видинското село Каленик ще бъдат асфалтирани

Започва ремонтът на една от улиците във видинското село Каленик . Тя е дълга 130 метра, асфалт ще бъде положен на широчина 4 м, каза за Радио Видин кметът на селото Илиян Христов : "Това е ул. "Четвърта", никога не е имала асфалт, отделени са 50 000 лева от капиталовите разходи на община Видин. От вчера са започнали да изравняват, да подготвят, но..

публикувано на 21.02.25 в 13:11