Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Архмандрит Поликарп: "Зографският манастир на Света гора е eдна от гордостите на България"

"Строителство, печатна дейност, градинарство, чистене и готвене са сред основните занимания освен молитвите и служенето на монасите от българския Зографски манастир в Света гора -Атон", разказа в "Другата истина" Архимандрит Поликарп, председател на катедралния храм "Св. вмчк Димитър Солунски" във Видин:

© Снимка: photo-forum

 
 
"Монасите стават сутрин много рано, тъй като богослужението започва в 3 часа и продължава до 8 часа. След кратка почивка започва манастирският обяд. Понеже в Света гора се движат по съвсем различно време- византийското, когато у нас е 3 часа през нощта, при тях е 7 часа.
 
 
 
 
 
 

© Снимка: google.bg

 
 
Хубаво е, че тази традиция се е запазила, тъй като така можем да се докоснем и до едни други времена, когато светите обители са били строени. Това е времето на Византийската империя, когато са процъфтявали монашеството и православното християнство.
 
 
 
 
 
 

© Снимка: google.bg

 
След обяда, който е между 8:30 и 9 часа, монасите започват да се трудят, като всеки има своето послушание. Един готви, друг меси хляб, трети има послушание да се занимава с градините на манастира, които са доста големи. Други монаси се занимаван със строителство, печатно дело и преводи на православна литература, защото от това зависи бъдещето на манастира", допълни Архимандрит Поликарп.
 
 
 

© Снимка: google.bg

 
Манастирът „Светѝ Гео̀рги Зогра̀ф“, наричан още Зогра̀фски манастѝр (на гръцки Μονή Ζωγράφου), се намира в монашеската република Света гора на полуостров Атон, Гърция. Там сега живеят около 37 монаси. Манастирът е един от най-големите манастири в Света гора и единственият днес български манастир там, като стои на 9-то място в йерархията на светогорските манастири
 
 
 
 
 

© Снимка: РАДИО ВИДИН

 
 
В Света Гора има 20 манастира, от които един български, един руски, един сръбски и 17 гръцки. На полуострова има и много румънци, грузинци, поляци, немци, французи и други духовници от страни с православни общности. Всички светогорски манастири са духовно подчинени на Вселенската патриаршия.
 
 
 
 
 
 

© Снимка: РАДИО ВИДИН

 
 
Освен манастирите има множество скитове (по-малки манастири), келии (отделни къщички и колиби с по 1-2 монаси), както и монаси отшелници, които живеят в пещери или в каменистата пустиня под върха и с години не говрят и не виждат други хора. Техните брятя им оставят храна в планината, която те идват да вземат, след като онези си отидат.
 
 
 

© Снимка: google.bg

 
 
 
 
Летоброенето в Св. гора е от Сътворението на света – сега е 7517 г. Календара е по стар стил – с 13 дни назад от нашия. Времето е с един час назад от гръцкото – каквото е в църквата Св. София в Константинопол. Тук се служи по византийските правила от 10-ти век – осмогласно антифонно пеене. Никъде другаде не може да се чуе и види такава служба.
 
 

© Снимка: РАДИО ВИДИН

 
 
 
 
 
 
Яде се два пъти на ден – сутрин към 10 и вечер към 19 . Храната е само постна, на празник понякога се допуска риба и млечни продукти.
 
 
 
 
 
 
 

© Снимка: РАДИО ВИДИН

 
 
 
 
 
 
На големите църковни празници има бдение – служба, която започва в 21ч. вечерта и продължава цяла нощ. По време на бдението храма е осветен само от няколко свещи и кандила, създаващи мистична атмосфера.
 
 

© Снимка: РАДИО ВИДИН

 
 
 
 
 
 
 
 
Ток и топла вода няма. В някои манастири през деня се произвежда електричество с генератор.
 
 
 
 
  

© Снимка: РАДИО ВИДИН

 
 
 
 
 
 
 
Някога във всеки манастир е имало стотици, дори хиляди монаси (в Зограф, Ватопед, Великата лавра и другите големи манастири). На полуострова са живяли над 50 хиляди монаси. През 80-те години на 20 век намаляват до около 600. Днес монасите са малко повече от 3000.
По публикацията работи: Катя Борисова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Общинско предприятие в Берковица обнови автопарка си

Автопаркът на Общинско предприятие „Комунални дейности“ в Берковица е обновен със специализиран автомобил за сметосъбиране и сметоизвозване и автовишка. Сметосъбирачната машина е марка Mercedez-Benz, тип Ротопреса, екологична норма Евро 6. Специализираният автомобил ще обслужва кофи и контейнерите тип „Бобър“ с обем 110 л. и 1100 л., като степента..

публикувано на 07.10.24 в 10:02

Повече от 300 души са подали документи за ТЕЛК във Враца

Повече от 300 души са се възползвали от възможността да подадат документи за освидетелстване и издаване на ТЕЛК , това съобщи областният управител на Враца - Николай Николов . Той отчете като положително отварянето на офис на регионалната картотека за медицинска експертиза, който се намира в сградата на РЗИ. Припомням, че след намесата на..

публикувано на 07.10.24 в 07:50

Полицията във Враца задържа шофьор с над 3 промила алкохол

Късно снощи в града под Околчица униформени спрели за проверка лек автомобил, управляван от 35-годишен местен жител. Шофьорът е бил тестван за употреба на алкохол. Дрегерът отчел 3.16 промила в издишания от него въздух. Това се равнява на повече от литър и половина погълнат концентрат. Служителите на реда съставили акт на нарушителя по Закона..

публикувано на 06.10.24 в 13:05

Във Винарово искат да изградят еко пътека

Да се направи еко пътека, която да свърже трите емблематични чешми край село Винарово, това предлага бившият кмет Гинко Петров, а идеята му се  подкрепя от селската общност :  "Тази наша идея не изисква много средства, за да се осъществи, изисква повече доброволен  труд от млади и стари. Еко пътеката ще тръгва от горната чешма и ще продължи до..

публикувано на 06.10.24 в 12:10

За рожден ден - подарък и прекопаване на градината

 Учениците, възпитаниците и приятелите  на известния треньор по лека атлетика Георги Митев от Мездра отдават своето уважение и почит към него като всяка година  го поздравяват за рождения му ден. Тази година също. Георги Митев е легенда в българската лека атлетика, доайен  на атлетиката в Мездра като треньор, основател на СК „Атлет” , има..

публикувано на 06.10.24 в 11:10

Заниманията по йога започват във Видин

Стартират заниманията по йога за деца и възрастни в  Център за творческо и личностно развитие "Свободата да съм" в град Видин, казва Ралица Димитрова, йога - преподавател : "Групите, които имаме сега за деца от 4 до 12 години, Йога -златна възраст 55 +, за всички хора със слаба подвижност в зряла възраст. Имаме и редовна група за всички..

публикувано на 06.10.24 в 10:25

Стартират номинациите за „Лекар на годината" във Враца

Началникът на кардиологичното отделение на врачанската МБАЛ „Христо Ботев" д-р Ирена Мраморенска е номинирана за „Лекар на годината", съобщиха от РК на БЛС. Съпругата на известния офтамолог д-р Иво Ралчовски е номинирана на областно ниво в категория „Най-заслужил лекар от Районна колегия", уточняват от съсловната организация. Призът на доктор..

публикувано на 06.10.24 в 09:00