Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

И петгодишните задължително на училище

От тази година е в сила задължителната предучилищна подготовка за петгодишните деца, след като преди две години Парламентът прие промените в Закона за народната просвета. На общините бе даден срок от две години, за да създадат необходимите условия за обучение на 5-годишните деца. Изборът къде да бъде записано детето- в училище, или в детската градиня, прави родителят. Законодателството е предвидило санкции за родители, които не запишат децата си на забаачка.

"Приемам промените в Закона за народната просвета, защото съм на мнение, че и на по-малките мястото им е в училище, като една добра подготовка за следващата стъпка- първи клас. Сигурна съм, че в края на годината и петгодишните ще покажат също толкова добри резултати, както и децата на 6 години"- категорична е Мирела Цветанова- дългогодишен начален учител в Основно училище "Отец Паисий" във Видин. В училището има една паралелка- подотвителен клас, в който две от децата са на 5 години. За 5-годишния Боби, например, училището е едно голямо предизвикателство, място, за което отдавна мечтае. Той го предпочита пред игрите и вече знае много нови неща.

"По закон образованието у нас е задължително до 16 години и като всяко нещо, което се нарушава, трябва да има глоби за родителите, които лишават децата си от обучение", категорична е директорката на ЦДГ "Желязко Попниколов" във Видин Васка Здравкова. В градината има общо 22 деца, които са навършили пет години и посещават предучилищна група. Те се справят добре и нямат проблеми с адаптацията, тъй като посещават детското заведение още от тригодишни.

Анкета на РАДИО ВИДИН показа, че родителите имат противоречиви мнения за това, кога да пуснат детето в подготвителна група. Според някои, задължителното им обучение от 5 години, е отнемане на безгрижното детство, а на 6 години са още малки, за да бъдат записани в първи клас. Има и такива, които смятат, че колкото са по-малки децата, толкова по- лесно се адаптират към новостите и възприемат по- бързо.

 

Броят на 5-годишните деца във Видин, които посещават подготвителна група- в детска градина или училище- все още не е ясен, обясниха от Регионалния инспекторат по образованието. "Цифрата ще стане известна след 4 октомври, когато ще приключи обобщаването на базата с данни", каза старши експертът по информационно осигуряване в РИО Огнян Георгиев.

В крайна сметка на училище на 5 или на 6 години, не е от значение, по важното е друго- с какви знания и колко грамотни ще излязат децата от образователната система, защото се оказва, че грамотността е най-слабото звено на учениците днес.

Тревожната статистака от международно изследване сочи, че България е в дъното на класацията по четивна грамотност. Нарежда на 46-о място от общо 65 страни и е в една група по ниво на образователните стандарти със Сърбия, Уругвай, Мексико, Румъния, Тайланд...

По публикацията работи: Десислава Андреева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Село Гомотарци - с бъдеще във винения туризъм и с грижа за опазване на миналото

Гостуваме на Гомотарци, едно село разположило се на брега на река Дунав.  Голямо  и красиво населено място, с няколко площада, с просторни и красиви къщи с големи дворове и трудолюбиви хора. Видинското село се гордее със запазената си църква, големия църковен двор, с ценните стенописи, които са реставриран и с новата трапезария към храма...

публикувано на 12.07.24 в 12:00

Калин Виденов: Геноцидът над Северозапада от страна на ГЕРБ продължава

Все по-илюзорни изглеждат шансовете за съставяне на редовен кабинет в рамките на настоящото Народно събрание.  Политическата криза в страната продължава да се задълбочава.  Предсрочните избори наближават с все по-голяма скорост, а единственият шанс да не се стигне до тях е експертен и технически кабинет с третия мандат.  Как се отразява дългогодишният..

публикувано на 11.07.24 в 10:00

Нуждае ли се от рестарт икономиката ни?

България трябва да извърши смели реформи на пазара на труда и в образованието, защото рискува икономиката ѝ да стане много неконкурентоспособна. Разходите за труд растат ударно и въпреки това не успяват да наваксат изоставането спрямо ЕС, а производителността остава ниска. Трябва да се подобри рязко и средата за инвестиции, които изостават..

публикувано на 10.07.24 в 10:45
Боян Минков, кмет на община Белоградчик

Боян Минков: Липсата на редовно правителство затруднява работата на общините

Общините са сред потърпевшите от политическата криза в страната ни, коментира кметът на Белоградчик Боян Минков . По думите му политиците трябва разберат, че хората все повече ще ги наказват по време на избори, като все по-малко гласуват. "Има огромни затруднения в работата на общините и ние, кметовете, го усещаме най-силно, защото сме..

публикувано на 09.07.24 в 14:26
Румен Гълъбинов

Румен Гълъбинов: Политическата нестабилност усложнява постигането на стратегическите ни цели- Еврозоната и Шенген

Ако политиците в България не успеят да се разберат и се стигне до нови избори, се усложняват задачите, свързани със стратегическите цели на страната ни- Еврозоната и Шенген, коментира икономистът и финансист Румен Гълъбинов. По думите му, има риск и да не получим в пълен размер средствата по Плана за възстановяване и устойчивост. "Планът за..

публикувано на 09.07.24 в 13:31

Засилен контрол на Инспекциите по труда за недеклариран труд в рискови сектори

Работата без трудов договор е нарушение, за което в Кодекса на труда изрично е регламентирано, че не може да е маловажно . Затова винаги, при установяване на такова нарушение, се налага санкция, която не може да бъде по-малка от 1500 лева и може да достигне до 15 000 лв.   Много е важно всеки работник да разбере, че когато се съгласява да работи без..

публикувано на 08.07.24 в 15:03

Изсветлява ли сивата икономика

Публичните финанси на България губят близо 3 млрд. лева на година, заради невнесени данъци и осигуровки, вследствие на недекларирана заетост. Изводът е на Асоциация на индустриалния капитал в България. Типичните проявления на недекларирана заетост са няколко и те се променят през годините в зависимост от степента на контрол и в зависимост от..

публикувано на 08.07.24 в 14:59