Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

И петгодишните задължително на училище

От тази година е в сила задължителната предучилищна подготовка за петгодишните деца, след като преди две години Парламентът прие промените в Закона за народната просвета. На общините бе даден срок от две години, за да създадат необходимите условия за обучение на 5-годишните деца. Изборът къде да бъде записано детето- в училище, или в детската градиня, прави родителят. Законодателството е предвидило санкции за родители, които не запишат децата си на забаачка.

"Приемам промените в Закона за народната просвета, защото съм на мнение, че и на по-малките мястото им е в училище, като една добра подготовка за следващата стъпка- първи клас. Сигурна съм, че в края на годината и петгодишните ще покажат също толкова добри резултати, както и децата на 6 години"- категорична е Мирела Цветанова- дългогодишен начален учител в Основно училище "Отец Паисий" във Видин. В училището има една паралелка- подотвителен клас, в който две от децата са на 5 години. За 5-годишния Боби, например, училището е едно голямо предизвикателство, място, за което отдавна мечтае. Той го предпочита пред игрите и вече знае много нови неща.

"По закон образованието у нас е задължително до 16 години и като всяко нещо, което се нарушава, трябва да има глоби за родителите, които лишават децата си от обучение", категорична е директорката на ЦДГ "Желязко Попниколов" във Видин Васка Здравкова. В градината има общо 22 деца, които са навършили пет години и посещават предучилищна група. Те се справят добре и нямат проблеми с адаптацията, тъй като посещават детското заведение още от тригодишни.

Анкета на РАДИО ВИДИН показа, че родителите имат противоречиви мнения за това, кога да пуснат детето в подготвителна група. Според някои, задължителното им обучение от 5 години, е отнемане на безгрижното детство, а на 6 години са още малки, за да бъдат записани в първи клас. Има и такива, които смятат, че колкото са по-малки децата, толкова по- лесно се адаптират към новостите и възприемат по- бързо.

 

Броят на 5-годишните деца във Видин, които посещават подготвителна група- в детска градина или училище- все още не е ясен, обясниха от Регионалния инспекторат по образованието. "Цифрата ще стане известна след 4 октомври, когато ще приключи обобщаването на базата с данни", каза старши експертът по информационно осигуряване в РИО Огнян Георгиев.

В крайна сметка на училище на 5 или на 6 години, не е от значение, по важното е друго- с какви знания и колко грамотни ще излязат децата от образователната система, защото се оказва, че грамотността е най-слабото звено на учениците днес.

Тревожната статистака от международно изследване сочи, че България е в дъното на класацията по четивна грамотност. Нарежда на 46-о място от общо 65 страни и е в една група по ниво на образователните стандарти със Сърбия, Уругвай, Мексико, Румъния, Тайланд...

По публикацията работи: Десислава Андреева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Светлин Тачев

Светлин Тачев: Политическите кризи оставят усещането, че Преходът продължава

В навечерието сме на официалния старт на предизборната кампания, с която ще започне и обратното броене към 9 юни, когато ще гласуваме на националните и европейските избори.  Как ще се отрази натрупаното недоверие в изборния процес, засилило се от честите избори, от още по-честите промени в Изборния кодекс и информационната война по машинно-хартиенния..

публикувано на 25.04.24 в 10:00

На какво се дължи бърнаутът сред българските учители?

За никого не е тайна, че учителската професия има висока обществена стойност. Работещите в сферата прекарват много часове в преподаване, носят отговорност за ученици и често са натоварени с административна дейност. Бързата промяна в начина на работа заради пандемията допълнително доведе до натоварване при тях. Ако учителите не получават подходяща..

публикувано на 24.04.24 в 13:45

С какви послания и амбиции тръгват към предизборната кампания политическите сили?

На 9 юни ще отидем до урните за поредните предсрочни парламентарни избори и за народни представители в Европейския парламент. Официално предизборната кампания ще започне на 10 юни, но неформално тя стартира веднага след като падна кабинетът Денков. В последните дни сблъсъците между основните парламентарни сили са фокусирани върху служебния кабинет на..

публикувано на 23.04.24 в 12:08

Енергиен преход към чиста енергия при конкурентни цени

Сигурността и достъпността на енергията са важна предпоставка, за да имаме конкурентна европейска индустрия. Това заяви председателят на УС на Асоциация на индустриалния капитал в България Васил Велев на конференция на тема "Устойчива и ефективна енергийна система за стабилна и сигурна икономика", която се проведе в София. Проявата беше..

публикувано на 22.04.24 в 16:05

Информационен портал подкрепя развитието на енергийните общности

Българските граждани вече могат да използват информационната платформа "Енергия за гражданите в България" , насочена към подпомагане на развитието на енергийните общности . Платформата е резултат от близо 3-годишна работа на европейския проект SHAREs. За България тя се изпълнява от Черноморския енергиен изследователски център, а координатор е..

публикувано на 22.04.24 в 16:03

Жителите на село Вещица искат параклис

Село Вещица ни посреща със свежест, чистота, зеленина и песен на пойни птички .  Това е населено място, което не може да бъде забравено. Първо поради името си, което е наистина необичайно и второ, когато дойдеш в него, оставаш завинаги запленен от прекрасната природа. Чистота, спретнатост, свежест струи от накацалите къщички. Макар и семпли, те..

публикувано на 19.04.24 в 12:00
Красимир Георгиев

Красимир Георгиев: Трябва да се промени философията на законодателството ни

България вече няма да бъде една от двете страни в Европа с максимално допустима скорост на движение от 140 км/ч по магистралната мрежа.  Скоростта по аутобаните ще бъде свалена до 130 километра със закон.  В правителствения законопроект се предвижда въвеждане на наказания за нарушаване на средната скорост.  Възможно ли е да се намали пътнотранспортният..

публикувано на 18.04.24 в 11:00