От тази година е в сила задължителната предучилищна подготовка за петгодишните деца, след като преди две години Парламентът прие промените в Закона за народната просвета. На общините бе даден срок от две години, за да създадат необходимите условия за обучение на 5-годишните деца. Изборът къде да бъде записано детето- в училище, или в детската градиня, прави родителят. Законодателството е предвидило санкции за родители, които не запишат децата си на забаачка.
"Приемам промените в Закона за народната просвета, защото съм на мнение, че и на по-малките мястото им е в училище, като една добра подготовка за следващата стъпка- първи клас. Сигурна съм, че в края на годината и петгодишните ще покажат също толкова добри резултати, както и децата на 6 години"- категорична е Мирела Цветанова- дългогодишен начален учител в Основно училище "Отец Паисий" във Видин. В училището има една паралелка- подотвителен клас, в който две от децата са на 5 години. За 5-годишния Боби, например, училището е едно голямо предизвикателство, място, за което отдавна мечтае. Той го предпочита пред игрите и вече знае много нови неща.
"По закон образованието у нас е задължително до 16 години и като всяко нещо, което се нарушава, трябва да има глоби за родителите, които лишават децата си от обучение", категорична е директорката на ЦДГ "Желязко Попниколов" във Видин Васка Здравкова. В градината има общо 22 деца, които са навършили пет години и посещават предучилищна група. Те се справят добре и нямат проблеми с адаптацията, тъй като посещават детското заведение още от тригодишни.
Анкета на РАДИО ВИДИН показа, че родителите имат противоречиви мнения за това, кога да пуснат детето в подготвителна група. Според някои, задължителното им обучение от 5 години, е отнемане на безгрижното детство, а на 6 години са още малки, за да бъдат записани в първи клас. Има и такива, които смятат, че колкото са по-малки децата, толкова по- лесно се адаптират към новостите и възприемат по- бързо.
Броят на 5-годишните деца във Видин, които посещават подготвителна група- в детска градина или училище- все още не е ясен, обясниха от Регионалния инспекторат по образованието. "Цифрата ще стане известна след 4 октомври, когато ще приключи обобщаването на базата с данни", каза старши експертът по информационно осигуряване в РИО Огнян Георгиев.
В крайна сметка на училище на 5 или на 6 години, не е от значение, по важното е друго- с какви знания и колко грамотни ще излязат децата от образователната система, защото се оказва, че грамотността е най-слабото звено на учениците днес.
Тревожната статистака от международно изследване сочи, че България е в дъното на класацията по четивна грамотност. Нарежда на 46-о място от общо 65 страни и е в една група по ниво на образователните стандарти със Сърбия, Уругвай, Мексико, Румъния, Тайланд...
Гостуваме на село Георги Дамяново , част от най-малката община в oбласт Монтана , която има 13 населени места, като общинският център е село Георги Дамяново. Селото се намира в живописен регион. Нина Петкова е кмет на община Георги Дамяново и е млад човек, който има желание и мотивация да развива района. Тя ни разказа повече за селото, за..
Основният закон в журналистиката е, че тя е свързана с резултат. Нейната цел е да влияе на общността и общество по най-прогресивния начин . Преди 40 години, а може би и повече, Радой Ралин в типичния си откровен и неудобен стил ни каза, че " когато журналистиката стане ялова, ражда сензации ". Вече 15 години обаче Радио ВИДИН е непоклатим..
Няма единна формула, която да ни прави по-щастливи на Рождество. Въпреки, че всички се опитваме да бъдем позитивни, изпълнението на тази задача, се оказва доста трудно. Когато сами преценим нивото си на щастие, ще открием, че не сме съвсем доволни от резултата. Как обаче да сме по- щастливи на празника? Има ли нещо, което очакваме с..
Като трудна и интересна определи 2024 година областният управител на Видин Ани Арутюнян: "Имахме наистина много трудна година и в международен, и в национален план. Все още нямаме редовно правителство, което да поеме отговорност за всичко, което се случва и в държавата, и в областите, и в общините. Гледам с надежда към новата година за това,..
Динамична и напрегната бе 2024 година. Такава е равносметката на народния представител от Враца от БСП-Обединена левица Андрей Вълчев: "Динамична, напрегната, с предизвикателства. Надявам се и с нова надежда за нас като общество, за държавата, за всеки един български гражданин. Надежда е думата, с която можем да изпратим 2024 година. Надежда да..
2024-та бе година на пренареждане на политическите реалности. Това коментира за "Посоките на делника" народният представител от Монтана от Политическа партия "Възраждане" Петър Петров : "Най-важното е, че изпращаме година, в която се пренареди политическият спектър. Поредната година от т.нар. очистителен период в българската политика, в който..
Дано 2025 година ни донесе стабилно и редовно правителство, за да преодолеем политическата криза. Това каза за "Посоките на делника" народният представител от Видин от Продължаваме промяната - Демократична България Любен Иванов : "Изпращаме поредната година на политическа криза, която се изразяваше в два поредни парламентарни избора и липса на..