Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Синя зона" по видински...

"За" или "против" "Синята зона" във Видин- това е основната тема в "Посоките на делника" днес. По последна информация, новата организация на движение влиза в сила след седмица- на 15 октомври, когато ще започне плащането с sms-и (към трите мобилни оператора) или с билети, които ще се продават на място. Цената на паркомясто за 1 час престой е 1 лв. В рамките на това време хората, които влизат с автомобилите си за зареждане на магазини, могат да паркират на няколко места на тази цена. От Общината ни успокояват, че въвеждането на "Синята зона" ще започне постепенно, за да има период на адаптация.

Това ще се случи първо в централната градска част, където пропуски вече няма да са необходими. Еднопосочни стават още 4 улици: "Цар Симеон Велики"- от общината до ул. "Широка"; "Бдин"- от ул. "Райнина" до Художествената галерия; "Разлог" и "Александър Стамболийски"- от ул. "Христо Ботев" до ул. "Цар Симеон Велики".

"Със или без "Синя зона" ефектът ще е нулев. В този град само се създава хаос в движението... Всичко е много добре, но не е за нашия град! И цената- лев за час, е много... Първо трябва да се оправят улиците, след това да въвеждат "Синя зона"... Хубавото е, че в центъра на града ще се движат по-малко коли... Не е редно в най-бедната община от ЕС да товариш хората с допълнителни такси и данъци... Хора, осъзнайте се, трафикът във Видин не е толкова натоварен!"-
това са само част скептичните мнения в анкетата на стажант-репортера на РАДИО ВИДИН Кристияна Кръстева.

Категорично против въвеждането на "Синя зона" се обяви и депутатът от "Коалиция за България" Михаил Миков.

"Видин няма нужда от "Синя зона". Не бива изградените паркинги автоматично да се превръщат в "Синя зона", те могат да се ползват като обществени. Не бива в един град, в който населението през последните 20 години е намаляло почти двойно, да се прилагат решения от градове, в които има струпвания на автомобили. Изключително висока е и социалната цена- въвеждането на "Синя зона" няма да доведе до пълнене на хазната, само ще изнерви гражданите. Ще предизвика нов хаос в движението, защото всички ще паркират извън "Зоната", за да си спестят високата такса. Мисля, че разумът ще тържествува и Синята зона във Видин няма да се случи"- каза в ефира на РАДИО ВИДИН Михаил Миков.

Общински съветници от ГЕРБ
във Видин внесоха предложение за преразглеждане на "Синята зона" в града, защото не са спазени изискванията на Закона за движение по пътищата. Граждански организации пък обявиха, че ще обжалват в Административния съд решението за Синята зона.

"Въвеждането на зоната не подлежи на определени изисквания. За платени паркинги са определени места със социално предназначение- като поликлиниката, например. Там хората не отиват по желание или за развлечение и не трябва да си плащат такава такса. Вторият ми аргумент- разходите по въвеждането на "Синя зона"- маркировки, знаци, скоби, охранители и контрольори- ще бъдат ли възвърнати?..."- коментира общинският съветник от ПП "Атака" Емил Лилов, който гласува "против" въвеждането на "Синя зона".

"Поддържам въвеждането на "Синя зона", но само в централната градска част. Така ще се регулира движението и в Общината ще влязат приходи. Предстои сериозна дискусия за останалите улици, които са разчертани. "Непрозрачен" остана и начинът, по който е избрана фирмата, която е ангажирана с подготовката"-
каза общинският съветник Любчо Йонов, от Коалиция "Преображение за Видин".

Навсякъде официалният мотив за въвеждането на "Синя зона" е да има ред в паркирането в централната градска част. Всъщност кметствата имат твърде малко законови начини да привличат собствени средства, а опитът показва, че "Синята зона" е една от печелившите общински дейности. Дали така ще е и във Видин, предстои да разберем!
По публикацията работи: Екип на "Посоките на делника"


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Село Септемврийци очаква своя църковен храм

 Екипът на радио Видин гостува в село Септемврийци, община Димово. В България има още едно село с това име и то се намира в община Вълчедръм. В миналото селото е носило името Толовица и е било част от община Лом, но по време на социализма се преименува в Септемврийци, поради факта, че от селото има участници в Септемврийското въстание през 1923 и..

публикувано на 07.02.25 в 12:05

Граждански организации с призив към политиците за подкрепа на равенството между половете

Българска платформа към Европейско женско лоби отправи призив към политиците за подкрепа на равенството между половете. В отворено писмо до настоящото редовно правителство обръщат внимание на факта, че в състава на 105-ия кабинет има само една жена. Правят аналогия с периода 1947-1949 година, когато в управлението на страната има 23-ма..

публикувано на 06.02.25 в 12:57

Превръщат ли се в лукс "белите пари за черни дни"?

Според изследване на "Тренд" 73% от българите не спестяват, 90% не инвестират, а 84% разчитат единствено на доходите си от заплата и пенсия. Сънародниците ни не са големи оптимисти за тази година, като повечето от тях очакват стандартът им на живот да остане същия като миналата година. Това означава, че българите до голяма степен не..

публикувано на 05.02.25 в 10:45

Подходящ модел за България ли е президентската република?

Промяна на управленския модел в България - трайно решение на политическата криза или популизъм с користни цели ? На фона на поредицата от предсрочни избори и крехко управленско мнозинство, отново официално е лансирана идеята за смяна на парламентарната република с президентска.  На страната е нужен нов модел на управление и обществото ни трябва..

публикувано на 04.02.25 в 13:32

Кои са основните причини за катастрофите у нас

Алкохолът и наркотиците са главната причина за възникване на катастрофите в страната, показва анкета на Съюза на българските автомобилисти, проведена с шофьори през 2024 г. Анализът на данните от проучването е направен от доц. д-р Зорница Тоткова от Института за изследване на населението и човека към Българска академия на науките.  След..

публикувано на 03.02.25 в 11:05

Кметът на Флорентин: Искам да променя облика на селото към по-добро

  Село Флорентин е едно от петте населени места в община Ново село. Разположено е на брега на река Дунав. Хората тук се занимават с риболов, селско стопанство, лозарство и винопроизводство. Местните говорят на влашки език. Съхраняват влашки обичаи и традиции в песенния и танцов фолклор. Материалното културно наследство е най-вече в красивите и..

публикувано на 31.01.25 в 11:20

Ще се присъединим ли (и кога) към Еврозоната?

Присъединяването на България към Еврозоната е ключов приоритет на новото редовно правителство, по който се работи усилено и в тясна координация с партньорите от Европейската комисия. Това е потвърдил министър-председателят Росен Желязков на среща с българския еврокомисар Екатерина Захариева.  От думите на премиера, става ясно, че България ще..

публикувано на 30.01.25 в 10:00