Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Синя зона" по видински...

"За" или "против" "Синята зона" във Видин- това е основната тема в "Посоките на делника" днес. По последна информация, новата организация на движение влиза в сила след седмица- на 15 октомври, когато ще започне плащането с sms-и (към трите мобилни оператора) или с билети, които ще се продават на място. Цената на паркомясто за 1 час престой е 1 лв. В рамките на това време хората, които влизат с автомобилите си за зареждане на магазини, могат да паркират на няколко места на тази цена. От Общината ни успокояват, че въвеждането на "Синята зона" ще започне постепенно, за да има период на адаптация.

Това ще се случи първо в централната градска част, където пропуски вече няма да са необходими. Еднопосочни стават още 4 улици: "Цар Симеон Велики"- от общината до ул. "Широка"; "Бдин"- от ул. "Райнина" до Художествената галерия; "Разлог" и "Александър Стамболийски"- от ул. "Христо Ботев" до ул. "Цар Симеон Велики".

"Със или без "Синя зона" ефектът ще е нулев. В този град само се създава хаос в движението... Всичко е много добре, но не е за нашия град! И цената- лев за час, е много... Първо трябва да се оправят улиците, след това да въвеждат "Синя зона"... Хубавото е, че в центъра на града ще се движат по-малко коли... Не е редно в най-бедната община от ЕС да товариш хората с допълнителни такси и данъци... Хора, осъзнайте се, трафикът във Видин не е толкова натоварен!"-
това са само част скептичните мнения в анкетата на стажант-репортера на РАДИО ВИДИН Кристияна Кръстева.

Категорично против въвеждането на "Синя зона" се обяви и депутатът от "Коалиция за България" Михаил Миков.

"Видин няма нужда от "Синя зона". Не бива изградените паркинги автоматично да се превръщат в "Синя зона", те могат да се ползват като обществени. Не бива в един град, в който населението през последните 20 години е намаляло почти двойно, да се прилагат решения от градове, в които има струпвания на автомобили. Изключително висока е и социалната цена- въвеждането на "Синя зона" няма да доведе до пълнене на хазната, само ще изнерви гражданите. Ще предизвика нов хаос в движението, защото всички ще паркират извън "Зоната", за да си спестят високата такса. Мисля, че разумът ще тържествува и Синята зона във Видин няма да се случи"- каза в ефира на РАДИО ВИДИН Михаил Миков.

Общински съветници от ГЕРБ
във Видин внесоха предложение за преразглеждане на "Синята зона" в града, защото не са спазени изискванията на Закона за движение по пътищата. Граждански организации пък обявиха, че ще обжалват в Административния съд решението за Синята зона.

"Въвеждането на зоната не подлежи на определени изисквания. За платени паркинги са определени места със социално предназначение- като поликлиниката, например. Там хората не отиват по желание или за развлечение и не трябва да си плащат такава такса. Вторият ми аргумент- разходите по въвеждането на "Синя зона"- маркировки, знаци, скоби, охранители и контрольори- ще бъдат ли възвърнати?..."- коментира общинският съветник от ПП "Атака" Емил Лилов, който гласува "против" въвеждането на "Синя зона".

"Поддържам въвеждането на "Синя зона", но само в централната градска част. Така ще се регулира движението и в Общината ще влязат приходи. Предстои сериозна дискусия за останалите улици, които са разчертани. "Непрозрачен" остана и начинът, по който е избрана фирмата, която е ангажирана с подготовката"-
каза общинският съветник Любчо Йонов, от Коалиция "Преображение за Видин".

Навсякъде официалният мотив за въвеждането на "Синя зона" е да има ред в паркирането в централната градска част. Всъщност кметствата имат твърде малко законови начини да привличат собствени средства, а опитът показва, че "Синята зона" е една от печелившите общински дейности. Дали така ще е и във Видин, предстои да разберем!
По публикацията работи: Екип на "Посоките на делника"


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Яница Петкова

Яница Петкова: Отново надделяват партийните, а не обществените, интереси

Депутатите от новоизбрания 51-ви парламент положиха клетва. По-трудната задача обаче е да сформират управляващо мнозинство. Ще се намери ли консенсус в парламента или резултатите от изборите вече предопределиха краткия му живот? Непреодолими ли са разделителните линии и докога политиците ще ни предлагат още от същото? Какви са изводите от първия..

публикувано на 12.11.24 в 13:59

Подходящо ли е по-късно начало на учебния ден за по-малките ученици?

Учениците от първи до четвърти клас да започват по-късно училище, предлагат родители. Със започването на учебните часове в 9:00 часа, а не в 7:30 или 8:00 ч.,  учениците ще могат да са по-ефективни в усвояването на знанията и да се представят по най-добрия начин, посочват от Асоциация "Родители". Като пречка за по-късното започване на учебния..

публикувано на 11.11.24 в 11:00
Първан Симеонов

Първан Симеонов: България е изправена пред своеобразен граждански конфликт

Политическото напрежение в навечерието на свикването на 51-вото Народно събрание продължава да расте.  Постоянните нови условия отдалечават партиите от преговори за кабинет.  Ще излъчи ли генерална промяна на политическата сцена предсрочният вот или политическата криза ще продължи да се задълбочава?  Компромис или избори през пролетта?..

публикувано на 07.11.24 в 10:00

Ще бъде ли върнат 20% ДДС за хлебари и ресторантьори?

Проектобюджетът на страната за 2025 година ще е с 3% дефицит. Това заяви служебният министър на финансите Людмила Петкова след заседанието на Националния съвет за тристранно сътрудничество, проведено преди дни. По думите ѝ внасянето на проектобюджета ще бъде забавено и той ще бъде предложен на следващия 51-ви парламент. Става ясно, че в проекта..

публикувано на 06.11.24 в 10:45

Северозападът за 10 години - от "Червена крепост" до "Бастион на ДПС"

За редовно купуване на гласове, контролиран вот и изборни манипулации в България се твърди не от вчера. След последните предсрочни парламентарни избори обаче проблемът изглежда се задълбочи. Редица политически формации поискаха касиране на изборите, президентът Румен Радев също критикува начина, по който бяха проведени. Северозападът често е сочен от..

публикувано на 05.11.24 в 12:47

Лесовъдите като съвременни будители

Държавните горски стопанства от Северозападно държавно предприятие- Враца отбелязаха "Седмица на будителите" с горските педагози с различни прояви, организирани във връзка с покровителя на българската гора- светецът Иван Рилски, чиято памет се почита на 1 ноември.  Държавно горско стопанство Видин  (ДГС-Видин)се включи в "Седмица на..

публикувано на 04.11.24 в 14:18

Охрид - едно от най-старите села в Северозапада

Гостуваме в село Охрид , община Бойчиновци. Къщите в селото са разположени по двата бряга на река Ботуня, а над него се извисява планина Пъстрина. Смята се, че Охрид е едно от най-старите населени места в Северозападна България. Според някои историци на мястото на селото е имало живот още по време на траките. По римско време пък, през него минавал..

публикувано на 01.11.24 в 15:14