Конфликт на общински кмет и лекар - общински съветник, лишава жителите на село Бело поле от правото на избор на личен лекар и нормален достъп до медицинско обслужване. Д-р Благой Славчев, общински съветник от ГЕРБ, заяви, че кметът на Община Ружинци Венцислав Ванков, издигнат от БСП, не му разрешава да наеме помещение в здравната служба на село Бело поле.
Д-р Славчев е личен лекар на 2/3 от жителите на селото или на най-малко 500. Джипи-то има регистрирана практика в село Дреновец и два пъти в седмицата идва в Бело поле. Среща се с пациентите си на улицата.
"Това са хора, на които им предстоят диспансерни прегледи- диабетици, хипертоници. Нямам къде да правя ваксини, отивам в училището и там правя имунизационните ваксини на децата", каза д-р Славчев. Директорът на Районната здравноосигурителна каса във Видин няма законови възможности да разреши този проблем.
"Натъкваме се на случай, в който на лекара му се пречи да упражнява своите задължения, за които здравната каса плаща, а на пациентите се пречи да имат достъпна здравна помощ", обясни директорът на РЗОК Видин д-р Владимир Вълчев.
"Кметът е този, който носи отговорност за опазване живота и здравето на хората от съответното населено място. Той е човекът, който трябва да улесни по всякакъв възможен начин достъпът до качествена медицинска помощ" - коментира случая директорът на Регионалната здравна инспекция във Видин д-р Гергана Джамбова. Д-р Джамбова каза още, че не се е срещала с кмета, но е запозната с проблема.
"Няма никакъв проблем със здравната служба в село Бело поле. В сградата има два кабинета, които са наети от джипи-та. Едното има договор със Здравната каса в Монтана, а другото от скоро и тепърва започва да набира пациенти от Бело поле", каза кметът на Ружинци Венцислав Ванков. Според него, друго свободно помещение няма. Д-р Благой Славчев сам се бил отказал, защото в здравната служба нямало ток и вода. Според Ванков няма пречка джипи-то да си наеме помещение в частна къща. Според кмета на село Бело поле Васко Иванов, д-р Славчев сам е заявил, че няма да ползва помещение в здравната служба.
"На нас ни трябва човек, който да е тук от 8 до 17 часа", обясни Иванов.
В Бело поле няма аптека, няма и постоянно пребиваващ личен лекар. При спешни случаи жителите на селото пътуват до съседното село Дреновец. На здравната служба, по думите на кмета Васко Иванов ще бъде направен ремонт и ще бъдат пуснати тока и водата. Остава все още неразрешен проблема докога д-р Славчев ще преглежда своите пациенти от Бело поле на улицата.
Друг проблем, отново свързан с кмета на община Ружинци, се отнася до образованието в общината . В основното училище в село Бело поле работят 11 човека - преподаватели, от които 8 пътуват всеки ден. От месец ноември т.г., Общинският съвет на Ружинци, с решение взето на извънредно заседание, спира пътните на пътуващите учители.
"Тези пари, които ни се дават на нас като пътни разходи, са съгласувани с министерството на образованието и ни се дават от министерството на финансите като целева субсидия", обясни директорът на ОУ "Св. св. Кирил и Методий" Веселка Исаева.
По думите й, проблемите започнали след като отказала да назначи на работа пенсионираната бивша директорка Витка Йосифова.
"Пуснах уведомително писмо на кмета, че трябва да допълни списъка на пътуващите учители, като представих името на новата начална учителка, която назначих от борсата във Видин. От там ми се върна отговор, че по решение на Общинския съвет, тя не може да бъде назначена, тъй като се съобразяват с чл. 29 от Закона за бюджета. Той фиксира техните служители - на общината, които ползват пътни, а по-надолу в постановлението има друг член, който е специално за педагогическите кадри. Парите за пътните разходи ни се дават от Министерството на финансите, като целева субсидия", каза Исаева. В общината няма междуселски и междуградски транспорт. Това също затруднява идването на работа на учителите.
"Община Ружинци не може да осигури средства за транспорт на пътуващите учители", заяви Венцислав Ванков. Кметът е водил разговори с директора на ОУ в Ружинци да закупи бус, защото училището е имало преходен остатък около 60 хиляди лева, но без резултат. Потърсихме и председателя на Общински съвет Ружинци Иван Иванов. Той потвърди, че има решения на местните съветници, кметът да се разпорежда с помещенията на здравните служби и за спиране на пътните разходи на учителите.
Екипът на радио Видин гостува в село Септемврийци, община Димово. В България има още едно село с това име и то се намира в община Вълчедръм. В миналото селото е носило името Толовица и е било част от община Лом, но по време на социализма се преименува в Септемврийци, поради факта, че от селото има участници в Септемврийското въстание през 1923 и..
Българска платформа към Европейско женско лоби отправи призив към политиците за подкрепа на равенството между половете. В отворено писмо до настоящото редовно правителство обръщат внимание на факта, че в състава на 105-ия кабинет има само една жена. Правят аналогия с периода 1947-1949 година, когато в управлението на страната има 23-ма..
Според изследване на "Тренд" 73% от българите не спестяват, 90% не инвестират, а 84% разчитат единствено на доходите си от заплата и пенсия. Сънародниците ни не са големи оптимисти за тази година, като повечето от тях очакват стандартът им на живот да остане същия като миналата година. Това означава, че българите до голяма степен не..
Промяна на управленския модел в България - трайно решение на политическата криза или популизъм с користни цели ? На фона на поредицата от предсрочни избори и крехко управленско мнозинство, отново официално е лансирана идеята за смяна на парламентарната република с президентска. На страната е нужен нов модел на управление и обществото ни трябва..
Алкохолът и наркотиците са главната причина за възникване на катастрофите в страната, показва анкета на Съюза на българските автомобилисти, проведена с шофьори през 2024 г. Анализът на данните от проучването е направен от доц. д-р Зорница Тоткова от Института за изследване на населението и човека към Българска академия на науките. След..
Село Флорентин е едно от петте населени места в община Ново село. Разположено е на брега на река Дунав. Хората тук се занимават с риболов, селско стопанство, лозарство и винопроизводство. Местните говорят на влашки език. Съхраняват влашки обичаи и традиции в песенния и танцов фолклор. Материалното културно наследство е най-вече в красивите и..
Присъединяването на България към Еврозоната е ключов приоритет на новото редовно правителство, по който се работи усилено и в тясна координация с партньорите от Европейската комисия. Това е потвърдил министър-председателят Росен Желязков на среща с българския еврокомисар Екатерина Захариева. От думите на премиера, става ясно, че България ще..