Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Богомил Николов, потребителска асоциация: "Търговците могат легално да удължат срока на годност"

Стоките след изтичане на тяхната годност. Това е основната тема днес в "Посоките на делника" по РАДИО ВИДИН. Със сигурност нерядко се е случвало да попадате на хранителни продукти с изтекъл срок на годност. Проблемът с трайността на стоката обаче е по- важен при козметичните продукти, каза Богомил Николов, директор на Асоциация "Активни потребители".

"Ако можем да различим, когато една храна е развалена, то при козметиката е много трудно. Затова е важно да знаем, че срокът на годност и датата на производство са изписани на етикета", разясни Николов. Според наблюденията на специалистите хората, които са потърпевши от ползването на стара козметика много рядко подават сигнал в съответните организации. Това е така, защото често става въпрос за продукт, който е купен и ползван от потребителя след време, когато е изтекла годността му. Заради това не може да се търси отговорност от производителя. По отношение на хранителните стоки, на които има надпис "Най-добър до" или "Да се консумира преди"- това не означава непременно, че продуктът ще бъде развален след тази дата, обясни Богомил Николов:

"Надписът означава, че дотогава храната има най- добрите си вкусови качества. Ние обаче смятаме, че най- добре е да не се консумира храна след този срок, въпреки че тя няма да е опасна. Съществува легална процедура търговецът да удължи срока на годност на даден продукт още в магазина. Това става чрез молба до Агенцията по храните, която прави микробиологическо и химическо изпитване на храната и може да удължи срока, най- често със седмица. В такива случаи имаме много оплаквания на хора, които виждат в магазина, че годността е изтекла, но те не знаят, че търговецът си е извадил разрешение за това да продава стоката и след посочената на етикета дата."

В такива случаи, за да не се поражда излишно напрежение, първо трябва да поискаме от търговеца документ, който да удостовери, че е получено разрешение за продажбата на стоката. И едва след като не бъде представен такъв, можем да сезираме Агенцията по храните, обясни специалистът.

От Асоциацията съветват и да избягваме храните с консерванти, които са опасни за здравето ни, с така известните Е-та, от които обаче не всички са вредни за човека. От потребителската асоциация са издали сборник с разяснения какво стои зад всеки един Е- номер и степента на опасност за здравето ни. Информация може да бъде намерена и на Интернет- страницата на асоциацията. По- голям проблем обаче е количеството на консервантите в храните.

"Консервантите не са скъпи и дали производителят ще сложи една лъжичка от тях или две- това няма да оскъпи продукта му. Имаме притеснението, че те слагат малко повече, за да се застраховат. Но така се увеличава степента на вредното въздействие върху организма", каза още директорът на асоциацията. Това, което можем да направим е да избираме продукти, в които не се влагат вредни консерванти. Например при саламите, има все още такива, в които е сложен класическият консервант- натриева сол. При повечето продукти обаче се ползват консерванти, чиято безопасност е под въпрос, като например натриев нитрит, обясни Николов. Той посъветва да купуваме продукти с по-кратък срок на годност, защото те са с по-малко вложени средства за удължаване на трайността на стоката.

Ежедневни са проверките в търговските обекти, които правят инспекторите от Агенцията по безопасност на храните. Всички продукти, с изтекъл срок на годност задължително се изтеглят от мрежата и се унищожават в екарисаж. Това каза д-р Милчо Костурков, директор на Областната дирекция по безопасност на храните във Враца.


"Случвало ми се е, като потребител, да попадам на развалена стока. Особено, когато става дума за вакумираните продукти. За тях можем да разберем, че са развалени, чак когато ги отворим. И не винаги причината е в срока на годност. Често се развалят и заради неправилно съхранение и транспортиране. В дирекцията имаме горещ телефон за сигнали. Добре е хората да пазят опаковката на продукта и касовия бон, когато идват при нас. Така е по-лесно да се установи нарушението. Трябва винаги да четем етикета на стоката преди да я купим", посъветва д-р Костурков.


Повечето от видинчаните, които попитахме дали четат етикета на стоките и знаят ли къде да подадат сигнал при нарушения, отговарят положително. Това показва анкетата на РАДИО ВИДИН. По- голямата част от запитаните са попадали на развален продукт, някои от тях и на стока с подменен срок на годност от търговеца.
По публикацията работи: Екип на "Посоките на делника"


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Първан Симеонов

Първан Симеонов: България е изправена пред своеобразен граждански конфликт

Политическото напрежение в навечерието на свикването на 51-вото Народно събрание продължава да расте.  Постоянните нови условия отдалечават партиите от преговори за кабинет.  Ще излъчи ли генерална промяна на политическата сцена предсрочният вот или политическата криза ще продължи да се задълбочава?  Компромис или избори през пролетта?..

публикувано на 07.11.24 в 10:00

Ще бъде ли върнат 20% ДДС за хлебари и ресторантьори?

Проектобюджетът на страната за 2025 година ще е с 3% дефицит. Това заяви служебният министър на финансите Людмила Петкова след заседанието на Националния съвет за тристранно сътрудничество, проведено преди дни. По думите ѝ внасянето на проектобюджета ще бъде забавено и той ще бъде предложен на следващия 51-ви парламент. Става ясно, че в проекта..

публикувано на 06.11.24 в 10:45

Северозападът за 10 години - от "Червена крепост" до "Бастион на ДПС"

За редовно купуване на гласове, контролиран вот и изборни манипулации в България се твърди не от вчера. След последните предсрочни парламентарни избори обаче проблемът изглежда се задълбочи. Редица политически формации поискаха касиране на изборите, президентът Румен Радев също критикува начина, по който бяха проведени. Северозападът често е сочен от..

публикувано на 05.11.24 в 12:47

Лесовъдите като съвременни будители

Държавните горски стопанства от Северозападно държавно предприятие- Враца отбелязаха "Седмица на будителите" с горските педагози с различни прояви, организирани във връзка с покровителя на българската гора- светецът Иван Рилски, чиято памет се почита на 1 ноември.  Държавно горско стопанство Видин  (ДГС-Видин)се включи в "Седмица на..

публикувано на 04.11.24 в 14:18

Охрид - едно от най-старите села в Северозапада

Гостуваме в село Охрид , община Бойчиновци. Къщите в селото са разположени по двата бряга на река Ботуня, а над него се извисява планина Пъстрина. Смята се, че Охрид е едно от най-старите населени места в Северозападна България. Според някои историци на мястото на селото е имало живот още по време на траките. По римско време пък, през него минавал..

публикувано на 01.11.24 в 15:14
Теодор Димокенчев

Теодор Димокенчев: Политиката ни е гражданска война без оръжия

Ще бъде ли направена първата крачка към решението или политическата криза ще продължи да се задълбочава?  Това ще зависи от осемте формации 51-вото Народно събрание.  Предстои ли исторически компромис или начертаните червени линии предопределят нов вот през пролетта?  Бъдещето на политическия живот в страната дни след като България се произнесе за..

публикувано на 31.10.24 в 10:00

Защо повечето работещи у нас не достигат нетната заплата за издръжка?

България продължава да е с най-ниското ниво на заплащане сред останалите държави членки на ЕС, като минималната заплата е 49,8% от заплатата за издръжка, т.е. половината от това, което трябва да е. Това сочат данните от проведеното от Института за социални и синдикални изследвания и обучение към КНСБ за потребителските цени и заплатата за..

публикувано на 30.10.24 в 10:45