Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Как общините се грижат за хората с увреждания

© Снимка: Биляна Борисова

Оказва се, че 55 на сто от хората с увреждания в България са на границата на бедността и социалното изключване. Това сочи сравнителен анализ на социалния статус на хората с увреждания в страните от Европейския съюз на Центъра за европейска и социална икономическа политика. Анализът е направен по данни на Евростат и други официални източници на държавите-членки. Половината от хората с увреждания у нас не са ангажирани в икономическия процес на страната и социалните помощи се оказват недостатъчни да покрият техните минимални материални потребности. Процентът на заетите хора с увреждания в Европа е 45 на сто, а у нас- 33 процента, с което ни нарежда на предпоследно място в ЕС. България държи първенство по процент на преждевременно отказалите се да учат хора с увреждания- 45 процента, при среден процент за Общността- 22 на сто.
На фона на тази статистика, проверихме използват ли общините пълноценно и прозрачно възможностите на различните социални програми, за да осигурят достоен живот и достъпна среда на хората с увреждания. Социалната политика е приоритет за управленския екип на Община Видин, казва Евгения Лилова, инспектор "Социални услуги" към направление "Социални дейности" в местната администрация:

"Приета е Общинска стратегия за развитие на модерна социална политика в подкрепа на итегритета на семейства и общности в община Видин за периода 2010-2015 година. Към момента фунцкионира проект "Помощ в дома" по Оперативната програма "Развитие на човешките ресурси". 100 души, от които 60 с трайни увреждания и 40 самотно живеещи възрастни хора, се обгрижват от 42-ма домашни санитари. Срокът на проекта е 1 година, считано от април 2013 г."

За проблемите на хората с увреждания във Видин разказа пред Ани Цекова Даниел Дамянов от Сдружение "Достоен живот":

"На този етап Общината поне има виждане в тази посока. Колкото и странно да звучи, повечето общински обекти в града са достъпни. Дори може да се каже, че Видин е един от най-достъпните в България, в сравнение с останалите градове. Много от обществените обекти обаче не са общински. При тези, които са частни или са на други институции, там вече има проблем. Много често собствениците са няколко и докато се разберат кой трябва да осигури достъпност минава време."


Докато е имало национални програми за заетост на хората с увреждания са се откривали и работни места за тях, но това е създавало проблеми за фирмите, които ги наемат, разказа още Даниел Дамянов:

"Фирмата, в която аз работех беше глобена за това, че няма изготвен график, по който да ходя до тоалетната. Засега работодателите се отказват да кандидатстват по тези програми за наемане на хора с увреждания."

© Снимка: РАДИО ВИДИН Архив

Използват ли в Лом възможностите на различните социални програми, за да осигурят достоен живот и достъпна среда на хората с увреждания провери сътрудникът на РАДИО ВИДИН там Владимир Недев, който разговаря с Альона Арсенова, началник отдел "Социални дейности и програми за заетост" в Общината:

"В общината има много добре развита мрежа за предоставяне на социални услуги на възрастни хора и хора с увреждания. Имаме Дом за възрастни хора с деменция, Дом за стари хора, за възрастни хора с физически увреждания, с умствена изостаналост. Предоставяме и много от т. нар. услуги в общността, които са близки до семейната среда. Такива са Центърът за социална рехабилитация и интеграция за деца и възрастни хора с увреждания, Център за настаняване от семеен тип за лица с психични разтройства. Имаме още два дневни центъра за стари хора както и два Центъра за настаняване от семеен тип за деца. За осигуряване на грижата към хората с увреждания, Общината е кандидатствала по всички схеми, по които е възможно да бъде бенефициент."

Цветана Антонова е председател на Общинската организация на инвалидите в Лом. Тя разказа какви са проблемите на хората с увреждания в дунавския град:

"Срещаме разбиране от Общината и работим добре с администрацията. Единственото нещо, което засега остава като проблем е достъпната среда за хората с по-големи увреждания към банкоматите и Бюрото по труда."

© Снимка: РАДИО ВИДИН Архив

И във видинската община Кула са успели да използват възможностите на различните социални програми, за да осигурят достоен живот и достъпна среда на хората с увреждания. Това предаде оттам сътрудникът ни Христела Александрова, която разговаря с Людмил Лалов, заместник-кмет в Общината:

"Предлаганите социални услуги в общината включват услуги в общността и в специализирани институции. В Кула липсват неправителствени организации, работещи с хората с увреждания, специални педагози, детски психиатър и ендокринолог. Това дава пряко отражение върху условията за интегриране и повишаването на качеството на живот на тези хора. Това се отнася и за настанените в Дома за деца с умствена изостаналост в Кула. Към момента в града има над 70 деца и младежи с увреждания, от които 13 се отглеждат в семейството. През миналата година кандидатствахме с проект за изграждане на защитено жилище за младежи с умствена изостаналост, с капацитет 8 лица по Програмата за развитие на селските райони. Проектът е одобрен и договорът е подписан."

Община Враца реализира два проекта за хора с увреждания, с пари от европейски програми, предаде сътрудникът ни Жоро Александров. По разработката "Подкрепа за достоен живот", която се реализира по Оперативната програма "Развитие на човешките ресуерси", се изпълняват социални услуги в домашна среда. По този проект местната управа на Враца е работодател на 98 лични асистенти, които осигуряват грижи за 97 лица с тежка степен на увреждане. От тях 12 са самотно живеещи, 24 са деца до 18 години, а 33-ма са на възраст над 64 години. Подробности разказва заместник-кметът Светозар Луканов:

© Снимка: РАДИО ВИДИН Архив

"Обслужват се хора от Враца и кварталите "Бистрец" и "Кулата"- 66 човека, както и още 31 от селата Баница, Бели извор, Вировско, Власатица, Върица, Горно Пещене, Девене, Косталево, Мраморен, Оходен, Паволче, Тишевица, Три кладенци, Челопек и Чирен."

В края на месец ноември м. г. общинската управа на Враца сключи договор за безвъзмездна финансова помощ по проекта "Социални услуги в домашна среда". 166 молби от подадените 216 бяха одобрени по тази разработка, която може да похарчи 246 947 лева за предоставянето на социални услуги към хора, които са в частична изолация или имат пълна невъзможност за самообслужване. По тази разработка бяха назначени 37 човека, които ще помагат на 90 души с увреждания и самотно живеещи стари хора. Осигурено е и финансирането им между 1 март т. г. до 31 март 2014 г.
По публикацията работи: Лилия Димитрова и Пламен Коцев


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Епископ Мелетий Знеполски

Епископ Мелетий Знеполски: Духът на безбожния комунистически режим не е разобличен и все още присъства в обществото

Защо и днес продължава да бъде актуална, независимо от дистанцията на времето, проблематиката за отношенията между Българската православна църква и държавата по времето на тоталитарния комунистически период?  Продължава ли да рефлектира тази връзка върху актуалните проблеми, с които се сблъскват Църквата и православните християни?  Могат ли да..

публикувано на 15.05.25 в 10:00

Ще се вдигнат ли осигурителните вноски и възрастта за пенсиониране?

Ocигypитeлнaтa внocĸa зa пeнcия да бъдe yвeличeнa c 1 пpoцeнтeн пyнĸт пpeз 2027 гoдинa и c oщe 2 пpoцeнтни пyнĸтa пpeз 2028 гoдинa. Toвa e зaлoжeнo в aĸтyaлизиpaнaтa cpeднocpoчнa бюджeтнa пpoгнoзa, пpиeтa oт пpaвитeлcтвoтo. Bъзpacттa зa пeнcиoниpaнe ce yвeличaвa плaвнo, ĸaтo ĸpaйнaтa цeл, cпopeд ceгaшнoтo зaĸoнoдaтeлcтвo, а мъжeтe и жeнитe дa..

публикувано на 14.05.25 в 10:45

Петко Петков, "Галъп": Този "подарък" от президента допълнително стабилизира правителството и го сплотява за еврото

Извънредното обръщение на президента Радев, с което поиска референдум за еврото, вдигна градусите на политическото напрежение у нас. Остро реагираха премиерът Росен Желязков, от ГЕРБ, от ПП-ДБ. Против референдума се обяви и лидерът на "ДПС - Ново начало" Делян Пеевски. ДПС на Ахмед Доган декларира, че подкрепя европейския път на България. От ИТН..

публикувано на 13.05.25 в 12:38

Защо е необходим спешен ремонт на пътя Добри дол - Козлодуй

Граждански протест се проведе през декември м.г., заради лошото състояние на пътя Козлодуй - Лом , част от републикански път II-11. В началото на януари т.г. последва втори .  На 9 януари от АПИ съобщиха , че предприемат действия за трайно и дългосрочно подобряване на експлоатационното състояние на второкласния път II-11 в участъка Лом -..

публикувано на 12.05.25 в 16:07

Кметът на Добролево: Повечето неща в селото са направени с доброволен труд

Днес ще посетим село Добролево в община Борован. Намира се на 40 км северно от Враца, на 30 км южно от Козлодуй и на 35 км от Оряхово. Разположено е в китна долина на двата бряга на Барата, малка рекичка, която се влива в Бързица. Селото има интересно минало. - останки от праисторическо селище от бронзовата епоха се намират по левия бряг на..

публикувано на 09.05.25 в 14:27

България продължава да се топи и през 2024 година

Населението на България в края на 2024 година е 6 430 000 души. За една година то е намаляло с 8 100 души, сочат данните на Националния статистически институт. През изминалата година страната са регистрирани малко над 53 700 родени деца, като спрямо предходната година броят на живородените бебета е намалял с 3 700. В края на 2024 г. хората на 65..

публикувано на 08.05.25 в 10:00

Очаква ли ни нов ръст на безработицата?

Всяка пета фирма у нас планира съкращения, показва изследване на Българската конфедерация по заетостта.  Работодателите в страната запазват умерен оптимизъм по отношение на пазара на труда за периода април - септември 2025 година, отчитайки положителен коефициент на заетост от 3%. Причините са разнопосочни, като сред тях са сезонна заетост,..

публикувано на 07.05.25 в 10:45