Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Как общините се грижат за хората с увреждания

© Снимка: Биляна Борисова

Оказва се, че 55 на сто от хората с увреждания в България са на границата на бедността и социалното изключване. Това сочи сравнителен анализ на социалния статус на хората с увреждания в страните от Европейския съюз на Центъра за европейска и социална икономическа политика. Анализът е направен по данни на Евростат и други официални източници на държавите-членки. Половината от хората с увреждания у нас не са ангажирани в икономическия процес на страната и социалните помощи се оказват недостатъчни да покрият техните минимални материални потребности. Процентът на заетите хора с увреждания в Европа е 45 на сто, а у нас- 33 процента, с което ни нарежда на предпоследно място в ЕС. България държи първенство по процент на преждевременно отказалите се да учат хора с увреждания- 45 процента, при среден процент за Общността- 22 на сто.
На фона на тази статистика, проверихме използват ли общините пълноценно и прозрачно възможностите на различните социални програми, за да осигурят достоен живот и достъпна среда на хората с увреждания. Социалната политика е приоритет за управленския екип на Община Видин, казва Евгения Лилова, инспектор "Социални услуги" към направление "Социални дейности" в местната администрация:

"Приета е Общинска стратегия за развитие на модерна социална политика в подкрепа на итегритета на семейства и общности в община Видин за периода 2010-2015 година. Към момента фунцкионира проект "Помощ в дома" по Оперативната програма "Развитие на човешките ресурси". 100 души, от които 60 с трайни увреждания и 40 самотно живеещи възрастни хора, се обгрижват от 42-ма домашни санитари. Срокът на проекта е 1 година, считано от април 2013 г."

За проблемите на хората с увреждания във Видин разказа пред Ани Цекова Даниел Дамянов от Сдружение "Достоен живот":

"На този етап Общината поне има виждане в тази посока. Колкото и странно да звучи, повечето общински обекти в града са достъпни. Дори може да се каже, че Видин е един от най-достъпните в България, в сравнение с останалите градове. Много от обществените обекти обаче не са общински. При тези, които са частни или са на други институции, там вече има проблем. Много често собствениците са няколко и докато се разберат кой трябва да осигури достъпност минава време."


Докато е имало национални програми за заетост на хората с увреждания са се откривали и работни места за тях, но това е създавало проблеми за фирмите, които ги наемат, разказа още Даниел Дамянов:

"Фирмата, в която аз работех беше глобена за това, че няма изготвен график, по който да ходя до тоалетната. Засега работодателите се отказват да кандидатстват по тези програми за наемане на хора с увреждания."

© Снимка: РАДИО ВИДИН Архив

Използват ли в Лом възможностите на различните социални програми, за да осигурят достоен живот и достъпна среда на хората с увреждания провери сътрудникът на РАДИО ВИДИН там Владимир Недев, който разговаря с Альона Арсенова, началник отдел "Социални дейности и програми за заетост" в Общината:

"В общината има много добре развита мрежа за предоставяне на социални услуги на възрастни хора и хора с увреждания. Имаме Дом за възрастни хора с деменция, Дом за стари хора, за възрастни хора с физически увреждания, с умствена изостаналост. Предоставяме и много от т. нар. услуги в общността, които са близки до семейната среда. Такива са Центърът за социална рехабилитация и интеграция за деца и възрастни хора с увреждания, Център за настаняване от семеен тип за лица с психични разтройства. Имаме още два дневни центъра за стари хора както и два Центъра за настаняване от семеен тип за деца. За осигуряване на грижата към хората с увреждания, Общината е кандидатствала по всички схеми, по които е възможно да бъде бенефициент."

Цветана Антонова е председател на Общинската организация на инвалидите в Лом. Тя разказа какви са проблемите на хората с увреждания в дунавския град:

"Срещаме разбиране от Общината и работим добре с администрацията. Единственото нещо, което засега остава като проблем е достъпната среда за хората с по-големи увреждания към банкоматите и Бюрото по труда."

© Снимка: РАДИО ВИДИН Архив

И във видинската община Кула са успели да използват възможностите на различните социални програми, за да осигурят достоен живот и достъпна среда на хората с увреждания. Това предаде оттам сътрудникът ни Христела Александрова, която разговаря с Людмил Лалов, заместник-кмет в Общината:

"Предлаганите социални услуги в общината включват услуги в общността и в специализирани институции. В Кула липсват неправителствени организации, работещи с хората с увреждания, специални педагози, детски психиатър и ендокринолог. Това дава пряко отражение върху условията за интегриране и повишаването на качеството на живот на тези хора. Това се отнася и за настанените в Дома за деца с умствена изостаналост в Кула. Към момента в града има над 70 деца и младежи с увреждания, от които 13 се отглеждат в семейството. През миналата година кандидатствахме с проект за изграждане на защитено жилище за младежи с умствена изостаналост, с капацитет 8 лица по Програмата за развитие на селските райони. Проектът е одобрен и договорът е подписан."

Община Враца реализира два проекта за хора с увреждания, с пари от европейски програми, предаде сътрудникът ни Жоро Александров. По разработката "Подкрепа за достоен живот", която се реализира по Оперативната програма "Развитие на човешките ресуерси", се изпълняват социални услуги в домашна среда. По този проект местната управа на Враца е работодател на 98 лични асистенти, които осигуряват грижи за 97 лица с тежка степен на увреждане. От тях 12 са самотно живеещи, 24 са деца до 18 години, а 33-ма са на възраст над 64 години. Подробности разказва заместник-кметът Светозар Луканов:

© Снимка: РАДИО ВИДИН Архив

"Обслужват се хора от Враца и кварталите "Бистрец" и "Кулата"- 66 човека, както и още 31 от селата Баница, Бели извор, Вировско, Власатица, Върица, Горно Пещене, Девене, Косталево, Мраморен, Оходен, Паволче, Тишевица, Три кладенци, Челопек и Чирен."

В края на месец ноември м. г. общинската управа на Враца сключи договор за безвъзмездна финансова помощ по проекта "Социални услуги в домашна среда". 166 молби от подадените 216 бяха одобрени по тази разработка, която може да похарчи 246 947 лева за предоставянето на социални услуги към хора, които са в частична изолация или имат пълна невъзможност за самообслужване. По тази разработка бяха назначени 37 човека, които ще помагат на 90 души с увреждания и самотно живеещи стари хора. Осигурено е и финансирането им между 1 март т. г. до 31 март 2014 г.
По публикацията работи: Лилия Димитрова и Пламен Коцев


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Жителите на Паволче мечтаят училищният двор отново да се напълни с деца

Паволче е едно от онези красиви български села, които така омагьосват гостите си, че след това не им се тръгва. Врачанският Балкан, в чието подножие е разположено, богатото минало, свързано с Ботевата чета, и гостоприемството на местните допринасят за това. Хората от Паволче посрещат всеки с радост. Разказват, че живеят в хубаво село, споделят и..

публикувано на 02.08.24 в 14:37
Ивайло Илиев

Ивайло Илиев: Третият мандат се използва маркетингово

Минималните шансове за съставяне на редовен кабинет в 50тото Народно събрание намаляха още в първия ден от преговорите.  Разговорите за приоритети и конкретни политики между формациите обаче продължават.  Ще успее ли "Има такъв народ" да сглоби експертен кабинет?  Съдбата на третия мандат и приближаващите поредни предсрочни избори дискутираме с..

публикувано на 01.08.24 в 10:00
Пламен Димитров

КНСБ с искане в подкрепа на бизнеса - ще се запазят ли работни места?

От КНСБ настояват служебното правителство да въведе мерки за подкрепа на фирмите, които имат спадове на производството и продажбите заради рецесията в Западна Европа. Синдикалистите се аргументират с устойчива тенденция за спад на промишленото производство, който в някои сфери е двуцифрен. Предложението на КНСБ е да бъде въведена постоянно..

публикувано на 31.07.24 в 10:45

Румен Гълъбинов: Ползите от еврото са дългосрочни

С гласовете на 114 депутати от ГЕРБ-СДС, ПП-ДБ, ДПС и 10 независими на първо четене в парламента беше подкрепен внесеният от Министерския съвет законопроект за въвеждане на еврото в България . Преди това мнозинството в Народното събрание подкрепи и проект на решение, внесено от ГЕРБ, с което се изисква от Министерството на финансите, в координация с..

публикувано на 30.07.24 в 12:50
Светлин Тачев

Светлин Тачев: Политическият ни елит не може да управлява

Последната възможност за съставяне на редовен кабинет разделя страната от поредните предсрочни избори.  Къде обаче е генезисът на превърналата се в перманентна криза, започнала от партиите и обхванала целия политически живот?  Има ли път напред за демократичния процес?  Статуквото дискутираме  със Светлин Тачев , политолог от "Галъп", асистент в..

публикувано на 29.07.24 в 10:00

Златко Живков: За мен Монтана е мисия, аз вярвам в това, което правя!

Отправяме се към Монтана- дни след празника на града Свети дух и за да видим новия център на града край Огоста.  От пръв поглед прави впечатление  елегантността на фонтаните, чистотата край тях и свежите ландшафтни решения около водните пространства. Край алеите висящи петунии в различни окраски радват очите на минаващите, а..

публикувано на 26.07.24 в 12:55
Теодор Димокенчев

Теодор Димокенчев: Няма как да има стабилност, докато не премине борбата за надмощие между олигархичните кръгове

Готовност за разговори по приоритети и конкретни политики обявяват парламентарните формации.  Въпреки това, шансовете третият мандат да доведе до съставяне на редовен кабинет изглеждат все по-илюзорни с всеки изминал ден.  Защо се провали 50-тото Народно събрание?  Започна ли процес на разпад в партиите, който е предпоставка за пренареждане на..

публикувано на 25.07.24 в 10:00