Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Хората в Буковец се оплакват от нередовно извозване на отпадъците

Буковец е едно от големите села в община Видин. Населеното място има 900 жители. Попитах хората в Буковец доволни ли са от работата на кмета и какво още може да се направи според тях за селото:

© Снимка: РАДИО ВИДИН

"Кметът вади от джоба си пари и купува метли и лопати, защото от съвета не му отпускат. Боклукът не се извозва редовно от селото, а уж трябва на 15 дни да го правят. Кофите за смет не са ни достатъчни- 80 за 450 къщи. Трябват ни поне още 100 броя. Кметът ходи насам-натам, но не му дават. Затова по-скоро сме недоволни от видинския кмет. Аз си карам боклука с колата от тук във Видин и гледам, че не ми го връщат."

Преди време, отпадъците на селото са се извозвали веднъж на два-три месеца. След като идва на поста, кметът Венцислав Кирилов се заема с проблема.

© Снимка: РАДИО ВИДИН

"Сега, след много ходене по институциите, започнаха да извозват боклуците два пъти месечно. Но остава проблемът с недостатъчния брой на контейнерите. Имаме пластмасови кофи от 220 литра, 65 на брой. Селото ни обаче е от 900 жители и 380 къщи, заради което контейнерите са недостатъчни. Сигнализирах кмета на Видин и управителя на фирма "Титан АС", че кофите ни са недостатъчни. Казаха ми да събираме отпадъците в найлонови чували. Но събрани в тях, боклуците се разпиляват и възниква опасност от заразни болести. Затова отново сигнализирах фирмата и кмета. Имам уверението, че ще ми бъдат доставени кофи. Но тъй като Община Видин е в тежко икономическо състояние, кога ще стане това, не мога да кажа", разказва Венцислав Кирилов.

Преди време, след сигнал до екоинспекцията в Монтана, е закрито нерегламентирано сметище в края на селото. Там сега е поставена охрана, която да пази да не се изхвърлят отпадъци. Със собствени средства на кметството са направени и пет кошчета, които са поставени в центъра на селото.

© Снимка: РАДИО ВИДИН

Иначе това, с което се слави Буковец е духовият окестър на селото. Хората там го наричат "музиката", "духовата музика" или най-познат е с името "Буковската музика". Оркестърът свири на кръщенета, сватби и погребения. Хората от селото разказват, че с Буковската музика се раждат, женят и умират; тя е неразделна част от техния живот. Гостите на Буковец могат да посетят паметника на загиналите във войните, разположен в центъра на селото. Друга интересна забележителност е манастирът "Св. Йоан Рилски", изграден през XIV в., по времето на цар Иван Срацимир. Манастирът се намира на около 4 км от селото.
По публикацията работи: Ани Цекова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Жителите на село Вещица искат параклис

Село Вещица ни посреща със свежест, чистота, зеленина и песен на пойни птички .  Това е населено място, което не може да бъде забравено. Първо поради името си, което е наистина необичайно и второ, когато дойдеш в него, оставаш завинаги запленен от прекрасната природа. Чистота, спретнатост, свежест струи от накацалите къщички. Макар и семпли, те..

публикувано на 19.04.24 в 12:00
Красимир Георгиев

Красимир Георгиев: Трябва да се промени философията на законодателството ни

България вече няма да бъде една от двете страни в Европа с максимално допустима скорост на движение от 140 км/ч по магистралната мрежа.  Скоростта по аутобаните ще бъде свалена до 130 километра със закон.  В правителствения законопроект се предвижда въвеждане на наказания за нарушаване на средната скорост.  Възможно ли е да се намали пътнотранспортният..

публикувано на 18.04.24 в 11:00

Звуци в тишината: Изчезващата роля на предмета "Музика" в училище

Спокойно можем да кажем, че музиката е една от основите на човешката култура. Още откакто хората са блъскали с кости по земята и по камъните, създавайки ритъм, тя е била олицетворение на общността и чувството за споделеност. Още оттогава човечеството е било наясно с това какво е музиката и какво носи тя, но в днешни дни изглежда, че това разбиране..

публикувано на 17.04.24 в 11:00

Един от трима съвременни българи би защитил родината във военен конфликт

На фона на няколко сериозни военни конфликта, дори близо до нас, едва 30% от българите заявяват, че биха се били за страната си, ако има война . 42% не биха, а останалите от запитаните се колебаят и не знаят как да отговарят. Ние се нареждаме по-близо в нагласите си до западните европейски държави, отколкото до източните. Това показват резултати от..

публикувано на 16.04.24 в 12:40

Северозападна България с трайно присъствие на туристическата карта

Седемнадесет проекта са одобрени за финансиране в конкурса "Развитие на туризма в Северозападна България и по поречието на река Дунав" на Фондация "Америка за България". Финансирането на всички тях е за 1 312 000 лева. Средствата ще подкрепят развитието на туристически продукти и услуги в регионите с цел да удължат престоя на посетителите. Над 150..

публикувано на 15.04.24 в 15:38
Цветан Ценков, кмет на община Видин

Цветан Ценков: С булевард "Панония" се случва това, което се случва и в държавата (видео)

До края на април се очаква да завърши ремонтът на първото платно на бул. "Панония" във Видин . Следващата седмица Народното събрание трябва да гласува окончателно останалите 3,5 млн. лева за завършването на проекта. Това обясни в "Посоките на делника" кметът на Община Видин д-р Цветан Ценков в отговор на въпроса "Какво се случва с бул...

публикувано на 12.04.24 в 13:03
Марая Цветкова

Марая Цветкова: Превърнахме демокрацията ни в елитарно хоби за глупаци

Кабинетът "Главчев" положи клетва и встъпи официално в длъжност, с което 103-тото правителство в историята на България е факт.  Президентът Румен Радев насрочи за 9 юни националните и европейските парламентарни избори.  Кои са причините, поради които отново ще се отправим към урните?  Може ли предизборната кампания да предложи решения, а не битовизми..

публикувано на 11.04.24 в 10:00