Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

На изпит- без страх и с настроение

788 зрелостници в област Видин се явиха на задължителната матура по български език и литература. 790 ученици, пък, положиха изпит по български език и литература за прием в училищата след седми клас. 2556 ученика в област Монтана държаха изпит по български език и литература- 1320 завършващи 12-ти клас и 1334 седмокласници- с 69 повече от миналата година. Общо за страната около 120 хиляди ученици от 7-ми и 12-ти клас се явиха на националните изпити по български език и литература.

Квесторите на изпита по български език и литература за ученици в VІІ клас във Врачанска област заловиха една преписвачка. "Работата й бе анулирана", съобщи Галина Евденова, началник на образователния инспекторат във Враца. Момичето е от Бяла Слатина и е опитало да получава данни чрез внесен от нея втори мобилен телефон. На изпита по български език и литература за завършващите VІІ клас бяха допуснати 1 724, а се явиха 1 685 ученици. Без проблеми е преминал и държавният зрелостен изпит по български език във Врачанско, допълни Евденова. От допуснатите 1 551 ученици, са се явили 1 528 зрелостници. Следващият изпит, който е след ден, е по избираем предмет. И тази година най-голям е броят на учениците, пожелали да положат матура по география. По различните предмети до изпит са допуснати общо 1 570 зрелостници от цялата област.

За втора поредна година матурите и изпитът от националното външно оценяване за седмокласници се провеждат в един и същи ден. При генериране на изпитния вариант в 4.30 часа тази сутрин за 41-ва задача се падна "Заточеници" на Пейо Яворов.

Всички необходими мерки за сигурност, които ще доведат до нормалното приключване на държавният зрелостен изпит, са предприети в област Видин. Това каза за РАДИО ВИДИН Калин Нинов, началник на РИО преди началото на изпита.

"Видеонаблюдение е имало коридорите, не и по стаите. Почти всички учители и възпитатели на територията на областта бяха ангажирани като квестори. Всичко мина гладко, няма нарушения, няма инциденти", уточни Калин Нинов. Той посочи, че по отношение на мобилните телефони са били предприети всички мерки, за да се избегне преписването.

"Във всяка зала бе поставена на видно място маса, на която учениците да оставят личният си багаж, включително и мобилните си телефони", добави Калин Нинов.

В 28 училища от областта се проведе национално външно оценяване за седмокласниците. За много от тях тестът е бил лесен. Децата смятат, че са се справили добре с въпросите. Седмокласниците, които ще кандидатстват в профилирани и професионални училища, трябваше да преразказват непознат текст- разказа "Акулата" от Лев Толстой.

По-притеснени, като че ли, бяха родителите на децата: "Бяхме много притеснени, детето ми почти цяла нощ не спа. Дъщеря ми не е ходила на частни уроци, но вкъщи и в училище се подготвяше много сериозно", обясни майка на седмокласничка.

Зрелостниците се потиха над "Заточеници" на Пейо Яворов, но също заявиха, че са уверени в доброто си представяне.

"Очаквахме, че ще бъде по-трудна темата- някой роман или повест, но ни се падна поезия. Може да се каже, че познавам творчеството на Яворов. Цяла година ходих на частни уроци. Смятам, че ще имам висока оценка", разказа абитуриентка, явила се на матура по български език и литература.

Резултатите от матурата ще станат ясни до 10 юни. В четвъртък, 23 май, е следващият изпит- по избираем предмет. И тази година най-голям е броят на учениците, пожелали да положат матура по география. Седмокласниците, пък, ще държат изпит по математика.
По публикацията работи: ЕКИП НОВИНИ

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Подготвят фестивала на старата градска песен във Враца

Във Враца се готвят за поредното издание на Празника на старата градска песен „Мара Врачанка". То ще е на 18 октомври, но е в ход организацията му. От общината припомнят, че през годините форумът се е утвърдил като водеща сцена за талантливи изпълнители от цялата страна – индивидуални изпълнители, дуети и групи, които съхраняват и предават магията на..

публикувано на 17.08.25 в 08:10

Мобилни екипи за еЗдраве започват нова кампания

От понеделник до 24 август, мобилни екипи ще бъдат разположени на общо 42 локации в страната, за да окажат съдействие при активиране на приложението "еЗдраве", което осигурява достъп до личното електронно здравно досие. Това съобщиха на сайта си от Министерството на здравеопазването.  На 19 август мобилният екип ще е във Видин пред сградата на..

публикувано на 16.08.25 в 15:38

Социално предприятие заработи в община Ружинци

Със заповед на Министерството на труда и социалната политика общинска фирма "Р-Ружа" в Ружинци е вписана в Регистъра на социалните предприятия. Фирмата е регистрирана през 2019 година, но поради липса на собствен капитал досега не е извършвала дейност, съобщиха от Общината. "Стартирането и става възможно след среща с представители на Регионалния..

публикувано на 16.08.25 в 08:54

"5 минути здраве" във Враца

Във Враца се проведе първото събитие от националната кампания за превенция на рака на белия дроб „5 минути за здраве" . По време на инициативата 110 жители и гости на града се включиха активно в проявите. 70 души направиха бързо, безплатно и безболезнено изследване с дигиталната здравна станция на Hubis. А 40 мъже и жени се регистрираха в националната..

публикувано на 16.08.25 в 08:15

Снимката на 15 август 2025 година

Стотици миряни от различни краища на България уважиха на 15 август храмовия празник на най-големия действащ манастир във Врачанска епархия -  Черепишкия манастир „Успение Богородично“ , съобщават от Община Мездра.  Празничните богослужения по повод един от 12-те Велики християнски празници - Успение на Пресвета Богородица, започнаха още предишния ден..

публикувано на 15.08.25 в 18:00

Стотици миряни уважиха храмовия празник на Черепишкия манастир „Успение Богородично“

Стотици миряни от различни краища на България уважиха на 15 август храмовия празник на най-големия действащ манастир във Врачанска епархия - Черепишкия манастир „Успение Богородично“ , съобщават от Община Мездра. Празничните богослужения по повод един от 12-те Велики християнски празници - Успение на Пресвета Богородица, започнаха още предишния ден..

публикувано на 15.08.25 в 16:30
чешма

Въвежда се нов режим на водоснабдяване в Белоградчик

Нов режим на водоснабдяването се въвежда от днес в Белоградчик . Спиране на водата ще е по график: в часовете от 13:00 часа до 17:00 часа всеки ден и от 22:00 ч. до 06:00 ч. на следващия ден. Новите ограничения се въвеждат само ден след като бе обявен нощен режим на водата. Белоградчик преминава на воден режим Със заповед на кмета се..

публикувано на 15.08.25 в 16:22