На 24 май отбелязваме Денят на българската просвета и култура и на славянската писменост. Освен този най-хубав български празник, обаче, за десетки села от Северозапада днешният ден е празник на населеното си място. Едно от най-близките до Видин села- Рупци, което е само на 5 км от областния град, също празнува. За живеещите там това вече е станало традиция. На днешния ден се събират с близки и приятели около празничната трапеза. Готови ли са за празника- попитахме кметския наместник Славчо Илиев:
"Преди 15 дни започнахме с почистването на тротоари и улици, както и площада в селото. Трибуната е там, селото е в очакване на празника. Ще имаме и жива музика с певици, които ще се грижат за настроението на хората от 18.00 до 24.00 часа. Очакваме гости- близки и приятели"- каза Славчо Илиев.
И от Видин към Димово. Село Лагошевци сега се населява само от около 60 души, но на днешния ден с събират двойно повече. Как там се подготвят за гости, отговаря кметският наместник Тихомир Тошев:
"Село Лагошевци е едно от най-старите в община Димово и областта. Някога е имало 450 къщи с 1200 души население. С промените през годините селото бавно се стопява до сегашните 60 души, останали тук. Въпреки това, с всеобщи усилия, поддържаме традицията и се готвим за празник. Тук се отглеждат 70-80 овце и кози, така че ще има какво да се сложи на масата в празничния ден."
От Видинско към Монтанско. Долна Вереница се намира на около 8 км от Монтана, разположено в полите на Веренишкото бърдо. Малко, китно село, омайващо със своята красота и безгрижие. Такива са първите впечатления. Въпреки че жителите са по-малко от 200 и са предимно в пенсионна възраст, трескавата подготовка за 24 май тече, разказа кметският наместник Ивайло Иванов:
"Нашето празненство вече започна на 23-ти май по традиция с музика на площада. Напук на кризата и тази година събор има. Целта на тези тържества е поне веднъж в годината да се съберат жителите на селото със своите роднини и приятели. Тук живеят по настоящ и постоянен адрес към 215 души, които ще посрещат гости както подобава."
Отиваме на гости и в едно врачанско село от община Криводол- село Краводер, което също има събор на днешния ден. Там имат и училище, което носи името на "Св. Св. Кирил и Методий", което е запазено до днешни дни. Селото е едно от големите в региона, с над 700 жители. Наскоро си избраха и нов кмет, преди малко повече от месец. За подготовката за събора и за живота разказва кметът Илия Перчинков.
"Интересна е легендата за произхода на името Краводер. Тъй като селата в Криводолска община имат интересни имена, вероятно за това някой остроумен е родил преданието, а може и да е така... Една баба от село Бабино си пасла кравата в Крив дол, минала през едни урви и я загубила. Минала през нейното село, питала, търсела, няма я кравата. Отишла в Уровене, където й казали, че минала такава крава, но да иде нагоре да я потърси- "подири я"(сегашното село Пудрия). Оттам я изпратили в следващото село, Краводер, където намерила кожата одрана и поискала главата. Изпратили я в село Главаци- това е легендата за тези странни имена."- разказа увлекателната история кметът на Краводер.
Иначе и тук животът тече както и в другите села в борба с безработицата. Хубавото е, че има млади хора, които вдъхват живот. Наскоро е направен ремонт на средищното училище.
"За празника селото ще стане към 3000 души, всички къщи ще се напълнят с народ. Имаме люлки, сергии- забавления за малките, организирали сме и музика вечерта. На всички жители на село Краводер желая да запазим уважението по между си, и човешкия си облик, да се уважаваме и обичаме повече"- пожела Илия Перчинков.
Около половината от гимназистите, които завършват средно образование, няма да работят това, за което са учили. Това показва изследване на Института за пазарна икономика за 2024 година. В проучването се съпоставят различните специалности, които се завършват, приемът в професионалното образование и профилът на икономиката, обясни за Радио ВИДИН..
Днес гостуваме в село Куделин- най-северната точка на България при устието на река Тимок. Намира се в община Брегово, област Видин. Старото име на селото е Влашка Раковица. През 1934 г. е преименувано на името на владетеля на "Браничевската земя" Куделин. Историята на братята Дърман и Куделин е малко позната, но важна страница от средновековното..
На 21 ноември отбелязваме Деня на християнското семейство - повод да се замислим върху значението на семейството и брака като основи на духовния и социален живот. В съвременното общество, обаче, много млади хора избират да живеят заедно и без да сключват брак. Какви са причините за възникването на тези тенденции? Според социалния..
Застаряването на населението в Европейския съюз (ЕС) е един от най-сериозните проблеми, с които повечето страни ще се сблъскат в близко бъдеще. Съществуват сериозни опасения за предизвикателствата, които все по-застаряващото население поставя пред икономическите и социални условия в момента. Делът на младите хора (на възраст 0-14 г.) в EС до..
Остават ли Видин и Северозападният регион на последно място по икономическо, демографско и социално развитие? Институтът за пазарна икономика представи традиционния си доклад "Регионални профили: показатели за развитие 2024". Тазгодишното проучване показва, че изпреварващият икономически растеж в няколко от по-малките области в България..
Изборът за бъдещото професионално развитие е още в училище. Как правилно да се насочат учениците, обяснява Силвия Ставрева от Центъра за подкрепа на личностното развитие с предмет на дейност кариерно ориентиране и консултиране във Видин. "Центърът работи с ученици от I-ви до XII-ти клас и в тази връзка нашата програма за работа с тези..
Екипът на Радио ВИДИН гостува в близкото до Видин село Неговановци. То се намира н а 12 км от областния град. Красиво и благоустроено е Неговановци. Впечатлява с големия и обновен площад с красиви декоративни дървета и добре поддържани зелени площи. Смята се, че Неговановци е лицето на община Ново село, защото е първото село, което..