Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Хайде на събор

На 24 май отбелязваме Денят на българската просвета и култура и на славянската писменост. Освен този най-хубав български празник, обаче, за десетки села от Северозапада днешният ден е празник на населеното си място. Едно от най-близките до Видин села- Рупци, което е само на 5 км от областния град, също празнува. За живеещите там това вече е станало традиция. На днешния ден се събират с близки и приятели около празничната трапеза. Готови ли са за празника- попитахме кметския наместник Славчо Илиев:

Центърът на с. Рупци

"Преди 15 дни започнахме с почистването на тротоари и улици, както и площада в селото. Трибуната е там, селото е в очакване на празника. Ще имаме и жива музика с певици, които ще се грижат за настроението на хората от 18.00 до 24.00 часа. Очакваме гости- близки и приятели"- каза Славчо Илиев.

 

И от Видин към Димово. Село Лагошевци сега се населява само от около 60 души, но на днешния ден с събират двойно повече. Как там се подготвят за гости, отговаря кметският наместник Тихомир Тошев:

"Село Лагошевци е едно от най-старите в община Димово и областта. Някога е имало 450 къщи с 1200 души население. С промените през годините селото бавно се стопява до сегашните 60 души, останали тук. Въпреки това, с всеобщи усилия, поддържаме традицията и се готвим за празник. Тук се отглеждат 70-80 овце и кози, така че ще има какво да се сложи на масата в празничния ден."

От Видинско към Монтанско. Долна Вереница се намира на около 8 км от Монтана, разположено в полите на Веренишкото бърдо. Малко, китно село, омайващо със своята красота и безгрижие. Такива са първите впечатления. Въпреки че жителите са по-малко от 200 и са предимно в пенсионна възраст, трескавата подготовка за 24 май тече, разказа кметският наместник Ивайло Иванов:

"Нашето празненство вече започна на 23-ти май по традиция с музика на площада. Напук на кризата и тази година събор има. Целта на тези тържества е поне веднъж в годината да се съберат жителите на селото със своите роднини и приятели. Тук живеят по настоящ и постоянен адрес към 215 души, които ще посрещат гости както подобава."

Отиваме на гости и в едно врачанско село от община Криводол- село Краводер, което също има събор на днешния ден. Там имат и училище, което носи името на "Св. Св. Кирил и Методий", което е запазено до днешни дни. Селото е едно от големите в региона, с над 700 жители. Наскоро си избраха и нов кмет, преди малко повече от месец. За подготовката за събора и за живота разказва кметът Илия Перчинков.

"Интересна е легендата за произхода на името Краводер. Тъй като селата в Криводолска община имат интересни имена, вероятно за това някой остроумен е родил преданието, а може и да е така... Една баба от село Бабино си пасла кравата в Крив дол, минала през едни урви и я загубила. Минала през нейното село, питала, търсела, няма я кравата. Отишла в Уровене, където й казали, че минала такава крава, но да иде нагоре да я потърси- "подири я"(сегашното село Пудрия). Оттам я изпратили в следващото село, Краводер, където намерила кожата одрана и поискала главата. Изпратили я в село Главаци- това е легендата за тези странни имена."- разказа увлекателната история кметът на Краводер.

Иначе и тук животът тече както и в другите села в борба с безработицата. Хубавото е, че има млади хора, които вдъхват живот. Наскоро е направен ремонт на средищното училище.

"За празника селото ще стане към 3000 души, всички къщи ще се напълнят с народ. Имаме люлки, сергии- забавления за малките, организирали сме и музика вечерта. На всички жители на село Краводер желая да запазим уважението по между си, и човешкия си облик, да се уважаваме и обичаме повече"- пожела Илия Перчинков.

По публикацията работи: Ани Цекова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Ще спре ли вносът и продажбата на по-стари автомобили в България

Забрана на вноса на стари автомобили в България е една от мерките, предложени в актуализирания Интегриран план за енергетика и климат.  Документът определя националните цели по петте измерения на плана до 2030 г. - декарбонизация, енергийна ефективност и сигурност, вътрешен енергиен пазар, както и научни изследвания, иновации и..

публикувано на 23.07.24 в 11:00

Успешно ли е лято 2024 за туристическия бранш?

Посланието, което туристическият сектор в България излъчи за лято 2024 е "В България си желан". Около това се обединиха представители на туристическия бранш, държавни институции, експерти в областта на туризма, учени и общественици по време на форума "БГ туризъм - лято 2024", организиран в курортния комплекс Албена през юни. Служебният..

публикувано на 22.07.24 в 10:45

Хората в Челопек: Селото ни е хубаво и спокойно

Красива природа, чист въздух, богата история, спокойни и усмихнати хора. Така ни посреща Челопек - едно планинско село, сгушено в полите на Врачанския Балкан. Част е от община Враца и е разположено на по-малко от 10 км от големия град. Близостта до него е предимство, казват местните . В града намират работа, а децата им ходят там на училище...

публикувано на 19.07.24 в 14:50

Александър Михайлов: Антикорупционното говорене е просто мода

Продължава да се търси формулата за управление в българската политика.  От поредните предсрочни избори ни делят редица нестандартни и екзотични предложения, целящи да съставят кабинет.  Антикорупционните мерки ли са единствената възможност за преодоляване на превърналата се в перманентна криза?  Статуквото дискутираме с анализатора и автор в..

публикувано на 18.07.24 в 10:00

Задължително ли е висшето образование за успешна реализация на младите?

В разгара на лято 2024 поредният випуск средношколци вече пое по пътя на живота. Почти половината от младите хора не виждат възможности за реализация на трудовия пазар в страната. Някои се ориентират към висшите учебни заведения, а други предпочитат работа в чужбина, заради по-доброто заплащане. Голяма част от младите хора, завършили висшето..

публикувано на 17.07.24 в 10:45

Проф. Вили Лилков: Нужна е формула за съставяне на временно управление с конкретни задачи

Ситуацията в парламента, както и като цяло за българското общество е изключително тревожна, коментира професор Вили Лилков от "Синя България" . По думите му, последните парламентарни избори не са показали път пред българското общество, а много силно раздробяване на политическия пейзаж. На този фон  няма никаква възможност за съставяне на трайно..

публикувано на 16.07.24 в 16:06
Михаил Миков

Михаил Миков: Тежката политическа фрагментация е пречка за съставяне на редовно правителство

Тежката политическа фрагментация в страната е пречка за съставяне на редовно правителство, коментира председателят на 42-рото Народно събрание и бивш председател на БСП Михаил Миков . На последните избори той участва в политическото обединение "Левицата".      "Всичките опити да се състави правителство при такава фрагментация на Народното..

публикувано на 16.07.24 в 13:33