Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Развитието на туризма в Северозапада- възможност за приходи в общините

Развитието на различните видове туризъм в региона и възможностите за допълнителни приходи в общинските бюджети е нашата тема днес в рубриката "Актуално" на "Посоките на делника" по РАДИО ВИДИН. Във Видинско, Белоградчик се наложи като една от атрактивните туристически дестинации в страната. Градът предлага възможности за излетен, пещерен и конгресен туризъм, както и за алпинизъм, лов и риболов, спорт и астрономически наблюдения. Как общинското ръководство се възползва от природните дадености, за да привлече повече туристи и какви са ползите за региона- това попита сътрудникът ни Иванка Петрова Росен Младенов, заместник-кмет в община Белоградчик:

© Снимка: РАДИО ВИДИН

"С увеличаването на туристите, които се настаняват в къщите за гости се увеличават и приходите на домакините, но и на общината, посредством туристическия данък. От началото на 2013 година до края на месец май Белоградчишката крепост е посетена от около 16 хиляди посетители, пещерата "Магура"- от над 8 хиляди туристи. Приходите от такси за този период са близо 90 хиляди лева. С общи усилия на общинската администрация, на собствениците на местата за настаняване и хранене можем да постигнем по-добро обслужване на гостите. Може би най-добрата реклама е тази от уста на уста."

Неповторимото съчетание от просторна равнина, планински реки и върхове прави и съседната община Чупрене привлекателен център за туризъм. Егежодният празник на Чупренския Балкан се провежда през месец август в местността "Бекинска шобърка", в непосредствена близост до Биосферен резерват "Чупрене". Нови два проекта за изграждане на туристически атракции подготвят от общинското ръководство, но се оплакват от слабия интерес на частни инвеститори. Какви са най-новите идеи на община Чупрене за развитие на еко и културния туризъм, разказва от кметът Ваньо Костин:

© Снимка: РАДИО ВИДИН

"Имаме проекти за насърчаване на туристически атракции, подготвяме още други два проекта. Но това, което "куца" е частната инициатива- хората, които да предлагат къщи за гости и т. н. В момента сме пробили път на връх "Миджур", като идеята е там да могат да се правят състезания и изкачвания, да е достъпно ходенето дотам. Има идея да бъдат направени и ски-писти или влекове."

Видинската община Димово няма традиции в развитието на масовия туризъм. Но съществуващите природни дадености, географско положение и близост до туристически обекти от национално и международно значение, като пещерата "Магура", "Белоградчишките скали" създават предпоставки за развитие на този сектор от местната икономика. Предстои реализацията на проект за развитие на еко- туризъм в района на с. Гара Орешец. В скоро време се очаква да започне благоустрояването на района около пещерата "Венец", ще бъдат изградени пешеходна алея и паркинг. В пещерата ще има осветление, безопасни стъпала и парапети. Всички дейности ще се изпълнят по трансграничен проект, който се реализира съвместно със сръбския град Майданпек. Това съобщи в "Посоките на делника" Елена Гергова, заместник-кмет в Община Димово:

© Снимка: РАДИО ВИДИН

"Пещерата "Венец" е открита още през 1970 година при взривни работи на кариерата. Процедурите по проекта са заложени от април 2013 г. до месец май 2015 г. Стартирала е процедурата за избор на изпълнител на обекта на 15 април."
Четири общини от двете страни на Стара планина ще се опитат да популяризират културния туризъм в трансграничния регион. Това са Берковица и Видин от българска страна и Зайчар и Ниш- от Сърбия. Четирите общини имат голям общ потенциал и ресурси, които те ще се опитат да развият чрез различни дейности- срещи за оценка на културните ресурси, разработване на туристически пакети, разработване на ръководство за културния туризъм, организиране на фолклорен фестивал "Cultour", който ще се проведе в Зайчар с участието на състави от четирите общини. Ще има и дейности за популяризиране на проекта. Всичко това цели подпомагане на икономическото развитие на трансграничния регион и неговата конкурентноспособност чрез активизиране на културния туризъм, популяризиране и насърчаване на бизнас сътрудничеството в сектора на културния туризъм.

Сега отиваме към Враца. Общинската управа там работи по две направления при привличането на туристи с пари от Европа, предаде сътрудникът ни Жоро Александров. Става дума за популяризиране на известната пещера "Леденика" в притегателно място за туристи от Европа и цял свят. С общо 5 282 854 лева до края на ноември тази година трябва да приключи тази разработка, чийто срок за окончателно довършване е 2 години. Местната управа в града под Околчица участва с 236 672 лева от общата сума, а останалите малко над 5 милиона лева са осигурени от Европейския фонд за регионално развитие и от държавния бюджет.

Заглавието на проекта "Развитие на устойчив туризъм. Леденика- туризъм без сезони" показва каква е целта на тази грандиозна за размерите си разработка. Акцентът в него е изграждането на развлекателен парк и съпътстваща инфраструктура. Казано още по-ясно, туристите вече ще обикалят из недрата на пещерата Леденика не само пешком, както досега, но и с атракционни влакчета, които ще кръстосват отвън. Построяването на амфитеатрално подредени трибуни в района ще помагат за разиграването на етюди и сюжети от далечни епохи и ще разказват на бъдещите гости на Враца и красотите й за славното минало.

В партньорство със съседните общини Мездра и Роман пък се реализира още един проект, който е финансиран с 473 520 лева, от които съфинансирането от местната управа е малко над 23 000 лева. Разработката е озаглавена "Враца- врата към древността" и трябва да приключи до април 2014 г. Целта е привличането на туристи, чрез разработването и предоставянето им на туристически пакети, благодарение на които да се разглеждат местни забележителности като: пещерата "Леденика", манастирът "Седемте престола", проходът "Вратцата", къщата-музей на баба Илийца, местността "Шупловица", връх "Околчица", природният феномен "Божия мост". Във всеки от пакетите е предвидено включването на уникалните атракции по приготвянето на хляб от лимец, ритуали за пиене на вино, огнено шоу и др. Изработката на рекламни филми за всеки от пакетите е задължителен, а всички атракции ще бъдат предлагани чрез 3D-техника и виртуални карти-маршрути.

© Снимка: РИМ-Монтана

В Монтана Общината се е заела с проект, който да възроди символа на града- крепостта "Калето". Това предаде сътруникът ни Биляна Борисова. Започнаха вече мащабните дейности за възстановяването на Кастра ад Монтанензиум (както е древното име на твърдината) и превръщането й в историческа, културна и туристическа забележителност. С 1 300 000 лева европейски и общински средства крепостта "Калето", която е дом на римските кохорти, пазили пътя на златото, добивано от водите на река Огоста, ще бъде превърната в модерна експозиция под открито небе. Античната крепост се реставрира в някогашния й вид. В проекта е предвидено звук и светлина да огласят и осветяват хълма, както е на крепостта "Царевец" във Велико Търново. С това Общината се надява да привлече много туристи в града и региона. Проектът е за близо милион и триста хиляди лева. В местността ще бъде изграден паркинг и ще бъде направен информационно-посетителски център за туристите, беседки, площадки и пешеходна алея, каза кметът на Монтана Златко Живков и допълни още:

"Крепостта край Монтана е издигната още от траките, а по-късно разширена и укрепена от римските легиони, които охранявали северната граница на империята и златните рудници край Огоста. Доцент Гергана Кабакчиева от Българска академия на науките ще реставрира крепостта." Срокът за изпълнение на проекта е една година. Общината обаче ще направи всичко възможно до месец септември да приключи дейностите и Монтана да види реставрирана, озвучена и осветена старата римска крепост и обновения подход към нея.

Община Лом и прилежащият район не разполагат с много добър потенциал за развитието на разнообразни форми на туризъм, предаде оттам сътрудникът ни Владимир Недев. Чрез река Дунав, като европейски транспортен коридор и порт Лом, може да се каже, че градът е "входна врата" на туристите от Западна Европа към областта и Стара планина. В общинския план за развитие е записано, че Общината би могла да бъде инициатор за изграждането на комплекс от отделни взаимосвързани туристически обекти и продукти край р. Дунав.

По публикацията работи: Ани Цекова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Буковец: Голямо село с млади хора

Гостуваме виртуално на село Буковец , община Видин. Село Буковец е едно от големите села в общината. Разположено е на 12 км югозападно от град Видин. То е и едно от малкото останали села на територията на общината, в които все още има функционираща детска градина. Венцислав Кирилов е трети мандат кмет на село Буковец и усилено работи за селото,..

публикувано на 17.01.25 в 11:41
Тома Ушев

Тома Ушев: Ако трябва едно правителство да е Слейър, това прилича повече на чалгаджийска формация

Повече от два месеца след предсрочните избори на 27 октомври редовното правителство е факт.  Тройна коалиция, съставена от ГЕРБ, БСП и ИТН, с парламентарната подкрепа на ДПС на Доган, ще управлява страната.  Мнозинството е от 126 депутати.  Какви са хоризонтите пред кабинета "Желязков" и възможно ли е той да бъде устойчив?  Ще успее ли..

публикувано на 16.01.25 в 10:00

Как ще се отрази на ресторантьорския бранш колебливата ставка на ДДС?

От 1 януари заведенията и ресторантите у нас вече работят с 20%-на ставка на ДДС. Според съпредседателя на Българската асоциация на заведения та Ричард Алибегов , засега това не е проблем, тъй като през декември бяха проведени срещи с партиите, които през последните 3 години подкрепят 9% ставка. Това са ГЕРБ-СДС, "ДПС-Ново начало", "Възраждане"..

публикувано на 15.01.25 в 10:45
Петко Петков

Петко Петков, "Галъп": Предстои връщане на фокуса към човека, а не върху крайни и либерални идеологии

Президентът Румен Радев ще връчи първия проучвателен мандат за съставяне на правителство утре , 15 януари, от 12:00 ч. Радев забави връчването на папката, за да даде шанс на партиите да продължат с преговорите. Очаква се да бъде съставено четирипартийно мнозинство, включващо ГЕРБ, БСП и ИТН, с подкрепата в парламента на Ахмед Доган - "Демокрация,..

публикувано на 14.01.25 в 12:41

Защо има дефицит на кадри в строителството

Категорично има дефицит на кадри в строителния бранш. От няколко години фирмите изпитват проблеми с намирането на хора. Причините са няколко, заяви Любомир Качамаков, заместник-председател на Камарата на строителите в България /КСБ/ и председател на най-голямото областно представителство на КСБ- София и София област. Радио Видин: Защо се стига..

публикувано на 13.01.25 в 16:30

Професията "Туроператор" влиза в училищата

Дефицит на кадри има в сектор туризъм, проблемът се изостри след ковид. През този период туристическата дейност беше сред забранените и голяма част  от хората, които работиха в тази сфера просто се пренасочиха към други професии. Това заяви Павлина Илиева- председател на "Обединение Бъдеще за туризма". Радио Видин: Как се..

публикувано на 13.01.25 в 15:39

На какво се дължи недостигът на кадри на пазара на труда

Недостиг на кадри на българския пазар на труда има не от днес и не от вчера, а от много години. Това е един от въпросите, за които Българската стопанска камара алармира вече може би 10 години. Продължава да има недостиг на кадри, като вече става въпрос не само за висококвалифицирани кадри, а за всякакъв тип. Изчисленията са, че българската..

публикувано на 13.01.25 в 15:28