Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Общински съветник във Враца пита на сесия за опазването на пчелите

Общинският съветник от Враца Мирон Драганов е вносител на интересна докладна в дневния ред на редовното заседание на местния парламент, насрочено за утре. Сенаторът иска да получи информация за това какво се прави по отношение на пчеларите от община Враца. Мотивите си да иска подобна справка Драганов обясни така:

"Проблемът с пчеларството е световен, не е само проблем в България или Европейския съюз. След 2006 г. се забелязва тенденция за увеличаване на смъртността при пчелните семейства. Световни специалисти се заеха да разберат на какво се дължи това, тъй като още Айнщайн е казал, че когато пчелите измрат, на човечеството му остават само 4 години живот. Те са барометър за екологията в световен мащаб. От 2006 г. се търсят причините за тази увеличена смъртност. Първоначалните хипотези бяха, че процесът е предизвикан от генномодифицираните организми в САЩ, където е най-голям процентът на загинали пчелни семейства- 80%. По-късно учените отхвърлиха тезата, че вина за това имат ГМО. Следващата версия беше, че смъртността е предизвикана от радиовълните, с които работят и съвременните телекомуникационни фирми и най-вече мобилните оператори. После и това отпадна като версия. Последната хипотеза е, че пчелите умират от неправомерната употреба на пестициди и инсектициди в селското стопанство. Преди месец Европейската комисия забрани 3 вида инсектициди. Но от 1 януари 2014 г., което може да се окаже фатално за някои пчелни семейства."

Мирон Драганов
внася този проблем за обсъждане на общинска сесия, тъй като е установил, че най-ниското ниво на властта- общинското, не прави нищо да информира хората за опасността да причинят смъртта на цели пчелни семейства. Защото обикновените фермери не разбират, че използвайки пестициди и инсектициди, те вредят не само на пчелите, но и на самите себе си. И дава пример:

"Преди 20-ина дни в село Девене бяха отровени цели пчелни семейства след пръскане на рапица. Дори самият фермер не проумява, че убивайки цели пчелни семейства, той намалява собствените си доходи с 50%. Затова пчелари и земеделски производители трябва да вървим в една посока. Ние, пчеларите, сме едни от малкото в България, които имаме закон, който ни делегира права и задължения. Подобни задължения имат и кметовете, които обаче не познават тези закони. Затова внасям тази докладна в общинския съвет, за да е ясно дали може да обучаваме селските кметове. Следващото ниво- областното, има специална комисия по растителна защита, макар че и тя много слабо работи по отношение на защитата на пчеларите и техния труд."

За тази мудност в държавата си има обяснение- нормативната уредба задължава областната комисия при наличие на отравяне на пчели от инсектициди или пестициди, да вземе проби на мястото в рамките на 12 часа и да го оповести. След това пък самите пчелари трябва да си търсят правата по съдебен път, ако искат да получат някакви обезщетения.

Конкретният мотив, предизвикал Мирон Драганов обаче бил свързан с произшествие- запалването на пожар на площадката за битови отпадъци край бившия Противочумен институт във Враца.
По публикацията работи: Жоро Александров


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Снимката на 28 ноември 2024 година

Още от първи януари ще бъде облекчен граничният контрол на пунктовете с Румъния, а с Гърция ще отпадне, ако на 12 декември се постигне решение за пълноправното приемане на страната ни в Шенген. Това заяви премиерът Димитър Главчев при посещението си на Дунав мост при Видин.  С около 5% да поскъпнат от догодина питейната вода и ВиК услугите в..

публикувано на 28.11.24 в 18:00

При Шенген по суша контролът на Дунав мост 2 остава още половин година, но не на 100%

Още от първи януари ще бъде облекчен граничният контрол на пунктовете с Румъния, а с Гърция ще отпадне, ако на 12 декември се постигне решение за пълноправното приемане на страната ни в Шенген. Това заяви премиерът Димитър Главчев при посещението си на Дунав мост при Видин.  "При позитивно решение каква реорганизация трябва да се..

публикувано на 28.11.24 в 16:51

Обсъжда се увеличение на цената на водата във Видинско с 5% от 2025 г.

С около 5% да поскъпнат от догодина питейната вода и ВиК услугите в област Видин . Това предвижда доклад  на Комисията за енергийно и водно регулиране. Според документа комплексната цена на ВиК услугите от януари се предвижда да стане 4,72 лева за кубик. В момента тя е 4,48 лева.  Управителят на водоснабдителното дружество Илко Илиев поясни, че..

публикувано на 28.11.24 в 15:42

Продължават безплатните прегледи във Видин

Общо 120 души са обхванати от безплатния скрининг за диабет, организиран от Регионалната здравна инспекция във Видин . Продължават безплатните кардиологични прегледи, като от тях могат да се възползват 130 души на възраст над 40 години. Прегледите се провеждат в медицински център "Биомед". Крайният срок е 6 декември, обясни управителят д-р Пламенка..

публикувано на 28.11.24 в 14:56

Ученици от Видин създадоха музей за социализма в урок по история

Заключителен урок под надслов "Изследваме уроците на близкото минало" се проведе в ГПЧЕ "Йордан Радичков" във Видин. Дванайсетокласници с профил "История" представиха свои разработки, като използваха метода на устната история и личния домашен музей с предмети от епохата на социализма. Те организираха импровизирана изложба, включваща книги, вестници,..

публикувано на 28.11.24 в 14:30

Здравната инспекция установи манган във водата на Долно Линево

Регионалната здравна инспекция (РЗИ) в Монтана  установи т ежък метал в питейната вода в ломското село Долно Линево . Отклонението е по съдържание на манган . Отклонението по показател манган е засечено във водна проба, взета от домакинство в ломското село Долно Линево. При норма 50 милиграма на литър, са отчетени 59, което е..

публикувано на 28.11.24 в 14:24

Предлага се увеличение на цената на водата в Монтана с 8 стотинки

С 8 стотинки се повишава цената на водата в Монтана от 1 януари 2025 година. Предложението е на Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР), което днес се подлага на обществено обсъждане. Цената на питейната вода за град Монтана да стане 5.05 лв. за кубик от 1 януари иска Комисията за енергийно и водно регулиране. До сега жителите на..

публикувано на 28.11.24 в 14:13