Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Даниела Димитрова: "Навсякъде парковете имат един проблем- да се опази това, което е в тях"

Както във всеки град с преминаваща през него река, така и във Видин има невероятно красив парк. С много алеи за разходка, пейки за отдих и детски кътове, това е едно от най-предпочитаните места за пълноценна отмора на местните жители. Изграждането на крайдунавската градина става в четири основни етапа: 1878-1899 г., 1911-1928 г., 1928-1939 г. (когато обхваща територията до Телеграф капия) и до 1960 г. (до крепостта "Баба Вида"). В справката за наличие на други паркове и градини може да се срещнат имената на парк "Владикина бахча", който е добре поддържан като градската градина. Може да прочетете и за парк "Нора Пизанти", лесопарк "Майски лес" или Ловен парк. Някои от крайградските паркове във Видин обаче вече не съществуват като такива, тъй като повечето от дърветата там са изсечени, а на места са превърнати на сметища. Как се поддържат зелени места за отдих- това Цветомир Цветанов попита инж. Даниела Димитрова, шеф на фирмата за озеленяване в областния град:

© Снимка: РАДИО ВИДИН Архив

"Навсякъде парковете имат един и същ проблем- опазването на това, което е в тях. За съжаление във Видин мога да кажа, че пейките и кошчетата, изобщо парковата мебел, включително и детските съоръжения, най-редовно се чупят. Крадат се много от цветята и храстите, които засаждаме и е много неприятно за хората, които го поддържат и за Общината като собственик, защото на практика ние не можем да видим това, което правим."

Продължаваме разходката по брега на Дунав и стигаме до град Лом. Там по крайбрежието е разположена Градската градина- любимо място за почивка на местните жители и гостите на града. Близо 5 млн. лева европейски средства по Оперативна програма "Регионално развитие" 2007-2013 г. получи Общината за проекта си "Изграждане на зелена и достъпна градска среда в град Лом". Това предаде сътрудникът ни там Владимир Недев. Средствата са за изграждане и възстановяване на зони за обществен отдих, нови пешеходни алеи и тротоари, изграждане на обществени паркинги, достъпна архитектурна среда.

"Дунавският парк преди две години беше основно ремонтиран, залесен с нови видове дървета, треви и храсти и е в отлично състояние. Градската градина и площадът също се поддържат в добро състояние- редовно се подменят цветните видове",
каза главният архитект на Лом Владимир Владимиров. Ломчани са доволни от зелените си площи, като обаче посочват един проблем, показва анкета сред хора от крайдунавския град.

"Състоянието на градските паркове и градинки е добро. Ходим в крайдунавския парк с децата, има за тях хубави съоръжения, но ни липсват дърветата и сянката през лятото. ... Като цяло е добро състоянието, но липсва огромна част от зеленината, характерна за дунавския парк. ... Откъм озеленяване може да се помисли повече..."

Връщаме се обратно във Видинско и по-точно в Белоградчик. Градът на скалите е заобиколен от красива природа, затова старанието на местните управници е да поддържат хармонията и вътре в града. Сега се изгражда "Алея на здравето". Какво е състоянието на градския парк научаваме от Антон Трифонов, заместник- кмет в община Белограчик, с когото разговаря Иванка Петрова:

"Поставихме си задача да променим визията на града. Започнахме още миналата година с изграждането на "Алея на здравето" от Младежкия дом до Природо-научния музей. За нея беше спечелен проект за 200 хиляди лева, който включва изцяло преасфалтиране на алеята, подмяна на бордюрите, ефектно осветление. Направено е осветление на по-интересните скали. Работи се и за възстановяване на фонтаните пред Младежкия дом."

© Снимка: РАДИО ВИДИН Архив

И към още един място в региона, което привлича посетители и туристи- Вършец. Една от емблемите на курортния град е градският лесопарк, който е вторият по големина изкуствено създаден парк в България, след Борисовата градина в София. В момента Община Вършец изпълнява проект под наслов "Ремонт на обществени паркове, градинки и зелени площи в град Вършец", който предвижда цялостно обновяване на централните зелени площи в града- балнеоложкия парк и градската градина. Това предаде сътрудникът ни Евелина Георгиева.
По публикацията работи: Ани Цекова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Буковец: Голямо село с млади хора

Гостуваме виртуално на село Буковец , община Видин. Село Буковец е едно от големите села в общината. Разположено е на 12 км югозападно от град Видин. То е и едно от малкото останали села на територията на общината, в които все още има функционираща детска градина. Венцислав Кирилов е трети мандат кмет на село Буковец и усилено работи за селото,..

публикувано на 17.01.25 в 11:41
Тома Ушев

Тома Ушев: Ако трябва едно правителство да е Слейър, това прилича повече на чалгаджийска формация

Повече от два месеца след предсрочните избори на 27 октомври редовното правителство е факт.  Тройна коалиция, съставена от ГЕРБ, БСП и ИТН, с парламентарната подкрепа на ДПС на Доган, ще управлява страната.  Мнозинството е от 126 депутати.  Какви са хоризонтите пред кабинета "Желязков" и възможно ли е той да бъде устойчив?  Ще успее ли..

публикувано на 16.01.25 в 10:00

Как ще се отрази на ресторантьорския бранш колебливата ставка на ДДС?

От 1 януари заведенията и ресторантите у нас вече работят с 20%-на ставка на ДДС. Според съпредседателя на Българската асоциация на заведения та Ричард Алибегов , засега това не е проблем, тъй като през декември бяха проведени срещи с партиите, които през последните 3 години подкрепят 9% ставка. Това са ГЕРБ-СДС, "ДПС-Ново начало", "Възраждане"..

публикувано на 15.01.25 в 10:45
Петко Петков

Петко Петков, "Галъп": Предстои връщане на фокуса към човека, а не върху крайни и либерални идеологии

Президентът Румен Радев ще връчи първия проучвателен мандат за съставяне на правителство утре , 15 януари, от 12:00 ч. Радев забави връчването на папката, за да даде шанс на партиите да продължат с преговорите. Очаква се да бъде съставено четирипартийно мнозинство, включващо ГЕРБ, БСП и ИТН, с подкрепата в парламента на Ахмед Доган - "Демокрация,..

публикувано на 14.01.25 в 12:41

Защо има дефицит на кадри в строителството

Категорично има дефицит на кадри в строителния бранш. От няколко години фирмите изпитват проблеми с намирането на хора. Причините са няколко, заяви Любомир Качамаков, заместник-председател на Камарата на строителите в България /КСБ/ и председател на най-голямото областно представителство на КСБ- София и София област. Радио Видин: Защо се стига..

публикувано на 13.01.25 в 16:30

Професията "Туроператор" влиза в училищата

Дефицит на кадри има в сектор туризъм, проблемът се изостри след ковид. През този период туристическата дейност беше сред забранените и голяма част  от хората, които работиха в тази сфера просто се пренасочиха към други професии. Това заяви Павлина Илиева- председател на "Обединение Бъдеще за туризма". Радио Видин: Как се..

публикувано на 13.01.25 в 15:39

На какво се дължи недостигът на кадри на пазара на труда

Недостиг на кадри на българския пазар на труда има не от днес и не от вчера, а от много години. Това е един от въпросите, за които Българската стопанска камара алармира вече може би 10 години. Продължава да има недостиг на кадри, като вече става въпрос не само за висококвалифицирани кадри, а за всякакъв тип. Изчисленията са, че българската..

публикувано на 13.01.25 в 15:28