Село Баница се намира на 20 км от Враца. Името на селото е славянско, умалително от "баня"- топъл минерален извор. По време на османското владичество името е запазено и в турските документи е записвано като Баниче. Това можем да прочетем в интернет за селото.
© Снимка: Пламен Генчев
Нашата разходка във Врачанско започна нетрадиционно- не в кметския кабинет, а на плаж... Защото в село Баница си имат басейн, и то с минерална вода. Наскоро бе открит деветият по ред плувен сезон. Посрещна ни кметът Любен Нинов, който очарова всички с непринуденото си чувство за хумор. За себе си в "Посоките на делника" по РАДИО ВИДИН каза, че обича да работи, а неговата рецепта за успешен мандат е да се уважават хората.
"Кмет съм на нашето европейско село трети мандат. Трудно поддържаме визията на село Баница като евопейско населено място, но се справяме. Тук живее над 1 500 души население, с придошлите от Враца, които нямат постоянен адрес достигаме и до 2 000. Къщите ни са около 800"- обясни кметът.
Двата басейна в селото се пълнят с минерална вода. Възстановени са през 2004 година, и оттогава без прекъсване радват жителите и гостите на селото, разказва още Любен Нинов.
"Басейнът е общинска собственост, която ние стопанисваме. Ако го отдам под наем, няма да се получи, ще го вземат за два-три месеца, и после край, никой не се грижи. Боядисах основно, от общината ми помогнаха с 300 лв., а съм вложил 800 лв., плащам им и наем. Аз съм и охрана на басейна, сутрин, вечер, наглеждам го."
В селото имат и баня, също с минерална вода. За нея кметът казва, че се пуска, когато имат въглища. От чешмите на хората също тече безценната вода, богата на минерали, а някои я ползват и за поливни цели. И не осъзнават какво богатство имат, смята Любен Нинов.
Освен с минерална вода, тук се хвалят и с училището си, в което учат 210 деца. Така успяват да задържат и младите семейства. Гордеят се и с църквата си "Св. Възнесение”, построена през 16 век и една от най-красивите в региона. Наскоро й е правен пълен ремонт за 38 000лв.
За битовата престъпност, която и тук не липсва, Любен Нинов каза, че това е в цяла България и то заради кризата и глада. Но в неговото село от година престъпността рязко намаляла. За това помагат и камерите, разположени на пътя Враца-Оряхово, който минава през селото.
Житейската философия на кмета на с. Баница е свързана с това, да уважаваш хората, да им помагаш и да им съчувстваш, защото кметът е и за добро, и за лошо. И завърши с шеговитата фраза: "Те кметовете затова се избират, да има по кого да плюят."
На местната гордост- басейна, най-много, естествено, се радват децата. Заварихме няколко от тях- Георги, Любомир, Теодор и Тодор- ученици в 6-и клас на местното ОУ "Хр. Ботев".
"Селото ни е най-хубавото, защото имаме и басейн. Голямо село е, имаме парк, в който излизаме вечер. Имаме си и компютърна зала, футболно и волейболно игрище. Тук каним и при ятели, като на курорт сме"- разказаха децата между гмурканията си в детския басейн.
И както е редно, има и спасител, който зорко следи за реда. Тъй като на басейна пийват и бира, негова отговорност е да не влизат да се къпят попрекалилите с нея. За професията на спасителя с Иван Нинов разговаря Йорданка Герасимова.
"Следя да няма конфликти тук на басейна, да няма опасни скокове. Най-дълбоката част на басейна е 1,90 м, а най-плитката- 1,50 м, обозначено е всичко. До сега, за щастие не съм имал инциденти, но ако се наложи съм квалифициран и знам как да реагирам. Не позволявам и на пиян човек да влиза във водата- мирно, кротко му се обяснява, че не е редно. За финал и моят съвет: който не знае да плува- да не се съблича"- казва спасителят.
На изпроводяк ни дадоха и рецепта за най-вкусната баница, която знаят как да приготвят само в село Баница. Местната майсторка Ваня Прокопиева разказа, че за да е сполучлива баницата, домакинята трябва да сложи 6-7 яйца, и малко кисело мляко, и след изпичане да се обърне на купички. А най-важното е да се приготвя с любов!
На 31 март тази година страната ни влезе в Шенген по въздух и вода, а следващата седмица - на 12 декември, се очаква решението на вътрешните министри на ЕС България и Румъния да влязат в общото Шенгенско пространство и по суша от 1 януари. Шенген представлява група от 29 европейски държави, които са премахнали граничния контрол помежду си. Почти..
Проект на Закон за водоснабдяването и канализацията е публикуван на сайта за обществени консултации на Министерския съвет. Една от целите на проекта на новия закон е да се въведе нова структура на цените на ВиК услугите. Планира се заплащането на водата да е двукомпонентно. Постоянната компонента е достъп до услугата водоснабдяване и..
Лехчево е село в Северозападна България. Намира в община Бойчиновци, област Монтана. Най-старият писмен документ за село Лехчево се съхранява в ориенталския отдел на Народна библиотека "Кирил и Методий" в град София. Това е една данъчна книга, в която е отбелязано събраното през 1430 година "джизие" (така са наричали личния данък, който всеки..
Българските журналисти работят под непрекъснат стрес, който отключва тревожност, безсъние, стига се дори до прегаряне в професията, показва седмото поредно проучване на Асоциацията на европейските журналисти в България за медийната свобода в страната. Кои са факторите за този съпътстващ делника стрес на хората в медиите? Ще намерят ли отговор..
Българските журналисти работят под непрекъснат стрес, който отключва тревожност, безсъние, стига се дори до прегряване в професията, показва седмото поредно проучване на Асоциацията на европейските журналисти в България за медийната свобода в страната. Кои са факторите за този съпътстващ делника стрес на хората в медиите? Ще намерят ли отговор..
Политическата обстановка в края на годината у нас остава напрегната и нестабилна. Българите се питат дали този път ще се сформира правителство и дали страната най-накрая ще преодолее дългогодишната политическа криза. За съжаление, потърпевши от нестабилната политическа ситуация се оказват и общините, които продължават да разчитат на сигурно..
"Статистически вече не сме най-бедните, съревноваваме се с няколко области, като това, разбира се, не ме успокоява. Тук обаче Общината не може да направи кой знае какво. Общината и Общинският съвет могат да съдействат всячески на инвеститори и да има прозрачност в тази връзка, но липсата на инфраструктура е главният фактор, липсата на газова връзка,..