Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

На басейн и баница в село Баница

Село Баница се намира на 20 км от Враца. Името на селото е славянско, умалително от "баня"- топъл минерален извор. По време на османското владичество името е запазено и в турските документи е записвано като Баниче. Това можем да прочетем в интернет за селото.

© Снимка: Пламен Генчев

Нашата разходка във Врачанско започна нетрадиционно- не в кметския кабинет, а на плаж... Защото в село Баница си имат басейн, и то с минерална вода. Наскоро бе открит деветият по ред плувен сезон. Посрещна ни кметът Любен Нинов, който очарова всички с непринуденото си чувство за хумор. За себе си в "Посоките на делника" по РАДИО ВИДИН каза, че обича да работи, а неговата рецепта за успешен мандат е да се уважават хората.

 

"Кмет съм на нашето европейско село трети мандат. Трудно поддържаме визията на село Баница като евопейско населено място, но се справяме. Тук живее над 1 500 души население, с придошлите от Враца, които нямат постоянен адрес достигаме и до 2 000. Къщите ни са около 800"- обясни кметът.

Двата басейна в селото се пълнят с минерална вода. Възстановени са през 2004 година, и оттогава без прекъсване радват жителите и гостите на селото, разказва още Любен Нинов.

"Басейнът е общинска собственост, която ние стопанисваме. Ако го отдам под наем, няма да се получи, ще го вземат за два-три месеца, и после край, никой не се грижи. Боядисах основно, от общината ми помогнаха с 300 лв., а съм вложил 800 лв., плащам им и наем. Аз съм и охрана на басейна, сутрин, вечер, наглеждам го."

В селото имат и баня, също с минерална вода. За нея кметът казва, че се пуска, когато имат въглища. От чешмите на хората също тече безценната вода, богата на минерали, а някои я ползват и за поливни цели. И не осъзнават какво богатство имат, смята Любен Нинов.

Освен с минерална вода, тук се хвалят и с училището си, в което учат 210 деца. Така успяват да задържат и младите семейства. Гордеят се и с църквата си "Св. Възнесение”, построена през 16 век и една от най-красивите в региона. Наскоро й е правен пълен ремонт за 38 000лв.

За битовата престъпност, която и тук не липсва, Любен Нинов каза, че това е в цяла България и то заради кризата и глада. Но в неговото село от година престъпността рязко намаляла. За това помагат и камерите, разположени на пътя Враца-Оряхово, който минава през селото.

Житейската философия на кмета на с. Баница е свързана с това, да уважаваш хората, да им помагаш и да им съчувстваш, защото кметът е и за добро, и за лошо. И завърши с шеговитата фраза: "Те кметовете затова се избират, да има по кого да плюят."

На местната гордост- басейна, най-много, естествено, се радват децата. Заварихме няколко от тях- Георги, Любомир, Теодор и Тодор- ученици в 6-и клас на местното ОУ "Хр. Ботев".

"Селото ни е най-хубавото, защото имаме и басейн. Голямо село е, имаме парк, в който излизаме вечер. Имаме си и компютърна зала, футболно и волейболно игрище. Тук каним и при ятели, като на курорт сме"- разказаха децата между гмурканията си в детския басейн.

И както е редно, има и спасител, който зорко следи за реда. Тъй като на басейна пийват и бира, негова отговорност е да не влизат да се къпят попрекалилите с нея. За професията на спасителя с Иван Нинов разговаря Йорданка Герасимова.

"Следя да няма конфликти тук на басейна, да няма опасни скокове. Най-дълбоката част на басейна е 1,90 м, а най-плитката- 1,50 м, обозначено е всичко. До сега, за щастие не съм имал инциденти, но ако се наложи съм квалифициран и знам как да реагирам. Не позволявам и на пиян човек да влиза във водата- мирно, кротко му се обяснява, че не е редно. За финал и моят съвет: който не знае да плува- да не се съблича"- казва спасителят.

На изпроводяк ни дадоха и рецепта за най-вкусната баница, която знаят как да приготвят само в село Баница. Местната майсторка Ваня Прокопиева разказа, че за да е сполучлива баницата, домакинята трябва да сложи 6-7 яйца, и малко кисело мляко, и след изпичане да се обърне на купички. А най-важното е да се приготвя с любов!

 

По публикацията работи: Ани Цекова и Йорданка Герасимова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Очаквания и надежди за 2025-та - какво си пожелахме на Васильовден?

На 1 януари отново сме изправени пред поредното ново начало, изпълнени с надежди и очаквания. Каквито и да са икономическите прогнози, колкото и несигурно да изглежда бъдещето за много българи, всеки от нас отправя пожелания за себе си и най-близките си хора. Първият ден на годината народът ни нарича Сурваки. Наименованието идва от обичая..

публикувано на 01.01.25 в 10:45

Изпращаме трудна година и мечтаем за по-добри дни

Отброяваме последните часове на годината - време за анализи и равносметка, но и за планове, стремежи и амбиции за следващите 12 месеца. Казват, че ако си пожелаеш нещо в новогодишната нощ, то ще се случи. За какво бъдеще на България мечтаят политиците? Проверихме в "Посоките на делника".  "Тревожно е забавянето на строителството на новия..

публикувано на 31.12.24 в 11:27

В Мездра тържествено ще посрещнат 2025 година

От Общината за пореден път организират посрещане на Новата година в град Мездра на площад „България” с музика, танци и много весело настроение.                                                        В 23.30 часа танцорите от Фолклорен танцов ансамбъл "Мездра" - носител на истинския дух на българските традиции, ще започнат своя новогодишен концерт...

публикувано на 31.12.24 в 08:29

Събитията и темите на фокус през 2024 година

Бедността, последиците от горските пожари, климатичните промени, колко сериозен е проблемът с безводието, проблемите пред Общините, Европейският съюз гарантира ли благополучие на всички - това са само част от темите , по които говорихме през отиващата си 2024 година . Какви са най- често фалшифицираните стоки , които могат да се намерят на..

публикувано на 30.12.24 в 11:03

Георги Дамяново: Мечтата на кмета Нина Петкова за туризъм и развитие на селото

Гостуваме на село Георги Дамяново , част от най-малката община в oбласт Монтана , която има 13 населени места, като общинският център е село Георги Дамяново. Селото се намира в живописен регион. Нина Петкова е кмет на община Георги Дамяново и е млад човек, който има желание и мотивация да развива района. Тя ни разказа повече за селото,  за..

публикувано на 27.12.24 в 13:12

Радио ВИДИН отвътре

Основният закон в журналистиката е, че тя е свързана с резултат. Нейната цел е да влияе на общността и общество по най-прогресивния начин . Преди 40 години, а може би и повече, Радой Ралин в типичния си откровен и неудобен стил ни каза, че " когато журналистиката стане ялова, ражда сензации ". Вече 15 години обаче Радио ВИДИН е непоклатим..

публикувано на 26.12.24 в 10:05

На Коледа - за духовния смисъл на Рождество

Няма единна формула, която да ни прави по-щастливи на Рождество. Въпреки, че всички се опитваме да бъдем позитивни, изпълнението на тази задача, се оказва доста трудно. Когато сами преценим нивото си на щастие, ще открием, че не сме съвсем доволни от резултата. Как обаче да сме по- щастливи на празника? Има ли нещо, което очакваме с..

публикувано на 25.12.24 в 10:45