Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Мощите на Видинския митрополит Кирил ще бъдат изнесени за поклонение

© Снимка: Видинска митрополия

На 15 юли се навършват 180 години от рождението на Негово Високопреосвещенство Видинския митрополит Кирил. Това съобщиха от Видинската митрополия. По повод годишнината, на 21 юли (неделя) в катедралния храм "Св. вмчк Димитър Солунски" във Видин ще бъде отслужена света Литургия и поставени мощите му в средата на храма за поклонение и духовно възпоменание. След светата Литургия ще бъде отслужена панихида в памет на Видинския митрополит Кирил.

Светското име на митрополит Кирил е Коста Стоичков. Той е роден на 15 юли 1833г. в будния възрожденски град Берковица.

Дните на неговото детство са белязани с недоимък и терзания, както на всяко българско семейство по това време. С неимоверни усилия го записват в местното килийно училище, където получава първоначалното си образование. Междувременно родителите на малкия Коста почиват и той остава кръгъл сирак. След завършване на образованието си, осъзнал своето духовно призвание, той се отправя към Чипровския манастир "Св. Йоан Рилски", където постъпва като послушник.

В манастира любознателният и ревностен младеж с готовност изпълнява възложените му послушания, като заедно с това се укрепва и утвърждава във вярата. Издържал изпитанията на строгия манастирски живот, през 1857 г. той е постриган в монашество с името Кирил, а скоро след това е ръкоположен и в йеродяконски чин.

Воден от желанието си за придобиване на по-високи богословски познания и с подкрепата на манастирското братство, което го насърчило морално и материално, през 1858 г. йеродякон Кирил заминава за гр. Сремски-Карловци, Австро-Унгария. Там в продължение на четири години прилежно учи в местната сръбска духовна семинария, като в свободното си време има възможността да се запознае и с богатото историческо и културно наследство на страната.

Извън учебните занимания отец Кирил силно е повлиян и от нарастващото недоволство сред българското население срещу османските поробители и гръцкото духовенство, като поддържа постоянни контакти с българската емиграция и следи с жив интерес събитията, свързани с българския народ и отразявани в европейския печат.

През лятото на 1863 г., завършил своето богословско образование, Кирил се завръща в родината. Едва стъпил на родна земя в гр. Видин, под давление на тогавашния гръцки Видински митрополит Паисий, който предварително бил информиран за неговото пристигане, той е арестуван. След щателен обиск на личния му багаж турските власти откриват в него книга, описваща историята за царуването на българския цар Йоан-Асен Втори, което става повод да го изпратят в Цариград и да го изправят пред съда.

След необосновани обвинения и фиктивен процес младият инок е осъден на заточение и е изпратен в Сивас, Мала Азия. Там в продължение на три години е принуден да изтърпи жестоки издевателства и унижения, съпътстващи всички дни на неговия престой, които въпреки всичко не отслабват патриотичния му борчески дух и каляват апостолската му ревност за бъдещото високоотговорно служение.

Бидейки освободен през 1866 г., той се установява в Тулча, където до 1870 г. работи като учител, а заедно с това служи и като дякон в тамошната църква. През 1870 г. е ръкоположен за йеромонах, а скоро е възведен и в архимандритско достойнство и назначен за председател на българската църковна община в град Силистра.

Навсякъде архим. Кирил изпълнява възложените му послушания с необходимото разбиране и взискателност, което дава основание на новоизбрания Български екзарх Антим I и Светия Синод да му възложат по-отговорно служение. Повикан в Цариград, през 1872 г. в българския храм "Св. Стефан" той е хиротонисан в епископски сан с титлата "Белоградчишки" от Екзарх Антим I и архиереите Самоковски Доситей, Нишавски Партений и Софийски Доротей (по-късно Скопски) и е назначен за екзархийски викарий във Видинска епархия, където остава до 1874 година. От края на същата година епископ Кирил е управляващ Скопска епархия, а на 23 юли 1875 г. е избран за Скопски митрополит.

След започването на Руско-турската освободителна война, през 1877 г. митрополит Кирил е принуден да напусне Скопие, като първоначално се установява в Цариград, а след това в София, където е "митрополит на разположение" на Св. Синод.

От 1887 г., след отстраняването на Софийския митрополит Мелетий, той е управляващ Софийска епархия, а след смъртта на Видинския митрополит и бивш екзарх Антим от края на 1888 г. е управляващ Видинска епархия.

© Снимка: РАДИО ВИДИН Архив

На 21 март 1891 г. е избран за Видински митрополит. В своята нова богодарувана епархия митрополит Кирил има възможността да изяви целия свой потенциал, като доразвива започнатото от екзарх Антим и същевременно обновява клира и възобновява храмостроителството. Всеизвестна е неговата строгост към подчинените му свещенослужители, от които изисква достойно поведение и изряден външен вид.

Като член на Св. Синод дядо Кирил е принципен деятел за развитието на църковно-просветното дело на Българската православна църква. Благодарение на своята монашеска пестеливост, но не и стиснатост, през 1902 г. той става и един от основните дарители за построяването на сградите на Софийската духовна семинария, като дарява 50 000 златни лева.

В последните години от своя живот митрополит Кирил живее твърде уединено и скромно. Часовете му преминават в молитва, четене и размишления. Преживял много превратности в своя земен път, той склопява очи с твърдата увереност, че е допринесъл според силите си за развитието на Българската православна църква и своята епархия. Почива на 21 май 1914 г. в гр. Видин. Погребан е до видинския катедрален храм "Св. Димитрий Солунски".

Източник на краткото житиеописание на митрополит Кирил Видински: Църковен вестник.
По публикацията работи: Екип НОВИНИ


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Снимката на 3 септември 2024 година

Единствената производствена база на държавното млекопреработвателно предприятие остава във Видин.   Предвиждат се инвестиции за подобряване на материалната база, които ще започната още през този месец.  ВиК- Видин експлоатира 1 682 км водоснабдителна мрежа, 52 водоснабдителни станции и 147 водоснабдителни резервоари. По- голямата част от..

публикувано на 03.09.24 в 18:05

Пръскат срещу комари в Лом

От 4 до 9 септември 2024 г. на територията на община Лом ще се проведе наземно третиране срещу комари. Пръскането ще се извърши при подходящи метеорологични условия – без дъжд и скорост на вятъра до 5 м/сек., от 20.30 ч. до приключване, но не по-късно от 06:00 ч., съобщават от местната общинска управа.  Обработката срещу комари ще се извърши..

публикувано на 03.09.24 в 15:59

Амортизираните водопроводни мрежи са причина за честите аварии във Видинско

ВиК- Видин експлоатира 1 682 км водоснабдителна мрежа, 52 водоснабдителни станции и 147 водоснабдителни резервоари. По- голямата част от водопроводните мрежи и съоръжения са силно амортизирани , с изтекъл експлоатационен срок и с висока аварийност, в резултат на което честите аварии причиняват и чести нарушения във водоподаването и съответно в..

публикувано на 03.09.24 в 15:13

Пореден пожар във Вършец

Пожар горя над кварталите „Изток" и „Левски" над Вършец.  Сигналът е подаден вчера към 17 часа. Според кмета на града инж. Иван Лазаров има голямо съмнение палежът да е умишлен. Два екипа на пожарната във Вършец, огнеборци от Берковица, служители на горското стопанство и доброволци от общината са се включили в гасенето на пожара вчера, което е..

публикувано на 03.09.24 в 12:37

Възрастна пешеходка е блъсната при маневра на заден ход

При маневра на заден ход 68-годишен видинчанин е ударил стояща зад колата 76-годишна пешеходка през вчерашния ден, съобщават от полицията в крайдунавския град. Жената е транспортирана в болница. При прегледа е констатирана фрактура на раменна става. Тестът с дрегер на мъжа не е отчел наличие на алкохол. По случая е образувано досъдебно производство...

публикувано на 03.09.24 в 09:55

Изложба популяризира героичното съединение между Княжеството и Източна Румелия

Временна изложба „По начин най-благороден...", посветена на Съединението, откриха в художествена галерия „Кирил Петров" в Монтана. Тя е дело на Регионален исторически музей – Пловдив „Днес прогласено Съединението по начин най-благороден". Така започва телеграмата, подписана от  Захари Стоянов, до тогавашния министър-председател на княжество България..

публикувано на 03.09.24 в 09:52

ДКЦ-то във Враца тегли кредит за закупуването на ехограф

Диагностично-консултативен център-1 във Враца, който е 100% притежание на общинския съвет, ще тегли кредит от 70 000 лева. Разрешение за това дадоха членовете на местния парламент на последното си редовно заседание. Средствата ще се използват за купуването на стационарен ехограф. Това е необходимо, тъй като дейността на центъра е увеличена и има..

публикувано на 03.09.24 в 09:46