Във врачанското село Бели Ивор започва изграждане на нова административна сграда. На мястото на старата постройка, в която някога е бил ОФ-клуба, ще се помещават кметство, читалище, библиотека и здравна служба. Строежът се подпомага от местния циментов завод, ръководството на който не еднократно е осигурявало и други придобивки за местното население. В "Добро утро, кмете" в "Посоките на делника" по РАДИО ВИДИН кметът на селото Кирил Илиев, разказа, че строежът ще коства около 900 000 лв.
"След като съборихме тази временна постройка, правена преди повече от 40 години, ще изградим нова. Сегашната сграда, в която се помещава кметството е стара, нефункционална. След като стане готова новата, ще решим всички проблеми на обществените организации- здравната служба, поща, кметство, пенсионерски клуб, всичко ще бъде на едно място. Жестът на ръководството на завода да ни помагат е много важен, защото въпреки кризата, която се усеща и при тях, те продължават да ни помагат. Осигуряват и заетост на местните хора, ще ни помогнат да ремонтираме главния път в селото. Тук от 23 години улица не е правена"- разказа кметът Кирил Илиев. По думите му, голяма е вероятността да започне изграждането на пречиствателна станция за отпадни води.
"Това е съвместно с една немска фирма, от която няколко пъти идваха, оглеждаха терена, поканиха кмета на Враца Николай Иванов, разговаряха. Сега пречиствателни станции и канализационни системи се правеха само на населени места над 10 000 души. Сега има възможност и селища от 1000 до 2000 души да изградят такава система. Трябва обаче да се намери решение как пречиствателните съоръжения да се разположат в частни терени. Надявам се догодина да започне изграждането и на тази пречиствателна станция."
Жителите на селото също са доволни от модерния си парк, подарен им от ръководството на завода преди две години. Пред Йорданка Герасимова разказаха, че в селото кипи живот, имат си и певческа група. Проблем, обаче, се оказва горенето на отпадъци в пещите на циментовия завод.
"Горе изгарят боклуците на София в нашата пещ, сега направиха и депо, в което директно се гори. Понякога миризмата се усеща много. Те от инспекцията по околна среда правят замервания, не откриват отклонения от нормите, но миризмата улавя ли се? За щастие поне вече няма запрашаване- едно време керемидите по покривите бяха бели, но сега е по-друго, по голямата част от праха се улавя."
В Бели Извор имат и модерна детска площадка, отново направена с финансовата подкрепа на местното предприятие, красив парк и паметник на загиналите във войните. В сградата на някогашното училище сега се помещава читалището и библиотеката. На 16,17 и 18 август предстои провеждането на празник, наречен "Бели нощи". Той се организира от читалището, поканени са самодейни състави, със специалното участие на оркестър "Пловдив".
На 1 януари отново сме изправени пред поредното ново начало, изпълнени с надежди и очаквания. Каквито и да са икономическите прогнози, колкото и несигурно да изглежда бъдещето за много българи, всеки от нас отправя пожелания за себе си и най-близките си хора. Първият ден на годината народът ни нарича Сурваки. Наименованието идва от обичая..
Отброяваме последните часове на годината - време за анализи и равносметка, но и за планове, стремежи и амбиции за следващите 12 месеца. Казват, че ако си пожелаеш нещо в новогодишната нощ, то ще се случи. За какво бъдеще на България мечтаят политиците? Проверихме в "Посоките на делника". "Тревожно е забавянето на строителството на новия..
От Общината за пореден път организират посрещане на Новата година в град Мездра на площад „България” с музика, танци и много весело настроение. В 23.30 часа танцорите от Фолклорен танцов ансамбъл "Мездра" - носител на истинския дух на българските традиции, ще започнат своя новогодишен концерт...
Бедността, последиците от горските пожари, климатичните промени, колко сериозен е проблемът с безводието, проблемите пред Общините, Европейският съюз гарантира ли благополучие на всички - това са само част от темите , по които говорихме през отиващата си 2024 година . Какви са най- често фалшифицираните стоки , които могат да се намерят на..
Гостуваме на село Георги Дамяново , част от най-малката община в oбласт Монтана , която има 13 населени места, като общинският център е село Георги Дамяново. Селото се намира в живописен регион. Нина Петкова е кмет на община Георги Дамяново и е млад човек, който има желание и мотивация да развива района. Тя ни разказа повече за селото, за..
Основният закон в журналистиката е, че тя е свързана с резултат. Нейната цел е да влияе на общността и общество по най-прогресивния начин . Преди 40 години, а може би и повече, Радой Ралин в типичния си откровен и неудобен стил ни каза, че " когато журналистиката стане ялова, ражда сензации ". Вече 15 години обаче Радио ВИДИН е непоклатим..
Няма единна формула, която да ни прави по-щастливи на Рождество. Въпреки, че всички се опитваме да бъдем позитивни, изпълнението на тази задача, се оказва доста трудно. Когато сами преценим нивото си на щастие, ще открием, че не сме съвсем доволни от резултата. Как обаче да сме по- щастливи на празника? Има ли нещо, което очакваме с..