Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Близо 50 души са участвали в археологическите разкопки това лято във Враца

Във Врачанско продължават археологическите проучвания в местността "Езерото" край село Борован и в местността "Валога" до село Оходен. На високия десен бряг на Братковския язовир са регистрирани останки от праисторическо селище. Обектът край Борован е в добро състояние и се намира върху плоска тераса оградена от север и юг от два извора. През 2008-2009 година стартираха спасителни археологически проучвания в селището. Проведените геомагнитни зснемания съвместно със специалисти от Нов български университет показват, че през каменно-медната епоха обектът е ограден от земен вал и ров пред него. Подобни защитни съоръжения не са откривани до момента на територията на Северозападна България. Според археолозите това са явни свидетелства, че селището е имало особено значение през този период.

Повече от 110 са находките от праисторическото селище от първата земеделска цивилизация в местността "Валога" край село Оходен. Намерените там пластини от обсидиан ще бъдат изследвани, за да се уточни техният произход, но най-вероятно ще се окаже, че те са доставени в раннонеолитното селище и от двете места, според археолога. Докато пластините от обработено вулканично стъкло вече са пет, археолозите за първи път попадат при разкопките на обработен планински кристал- малко прозрачно парче с изключително остри режещи страни.
 
"Има хора, които имат усет за издирването и откривателството. Аз имах шанса да попадна на такива хора за Борован. Приложихме взаимоучителния метод от Възраждането, за да се получи това обучение в движение. Докато в Оходен, там процесът на проучване беше стартирал още 2002 година и там хората вече имаха придобити умения", каза пред Нора Йоцова археологът от Регионалния исторически музей във Враца Георги Ганецовски, ръководител на археологическите проучвания. В Оходен са работили по разкопките около 25 души, а в Борован- близо 20 човека. В работите взимат участие безработни по програмите за заетост.

"За Северозападна България подобни археологически проучвания с включването на толкова хора няма", допълни Георги Ганецовски. През последните години работниците на обекта се наемат по проекти на областната администрация по програмата за временна заетост, а интересът на местното население е голям.
 
Още по темата можете да чуете в аудио файла към материала.
По публикацията работи: Пламен Коцев


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Очаквания и надежди за 2025-та - какво си пожелахме на Васильовден?

На 1 януари отново сме изправени пред поредното ново начало, изпълнени с надежди и очаквания. Каквито и да са икономическите прогнози, колкото и несигурно да изглежда бъдещето за много българи, всеки от нас отправя пожелания за себе си и най-близките си хора. Първият ден на годината народът ни нарича Сурваки. Наименованието идва от обичая..

публикувано на 01.01.25 в 10:45

Изпращаме трудна година и мечтаем за по-добри дни

Отброяваме последните часове на годината - време за анализи и равносметка, но и за планове, стремежи и амбиции за следващите 12 месеца. Казват, че ако си пожелаеш нещо в новогодишната нощ, то ще се случи. За какво бъдеще на България мечтаят политиците? Проверихме в "Посоките на делника".  "Тревожно е забавянето на строителството на новия..

публикувано на 31.12.24 в 11:27

В Мездра тържествено ще посрещнат 2025 година

От Общината за пореден път организират посрещане на Новата година в град Мездра на площад „България” с музика, танци и много весело настроение.                                                        В 23.30 часа танцорите от Фолклорен танцов ансамбъл "Мездра" - носител на истинския дух на българските традиции, ще започнат своя новогодишен концерт...

публикувано на 31.12.24 в 08:29

Събитията и темите на фокус през 2024 година

Бедността, последиците от горските пожари, климатичните промени, колко сериозен е проблемът с безводието, проблемите пред Общините, Европейският съюз гарантира ли благополучие на всички - това са само част от темите , по които говорихме през отиващата си 2024 година . Какви са най- често фалшифицираните стоки , които могат да се намерят на..

публикувано на 30.12.24 в 11:03

Георги Дамяново: Мечтата на кмета Нина Петкова за туризъм и развитие на селото

Гостуваме на село Георги Дамяново , част от най-малката община в oбласт Монтана , която има 13 населени места, като общинският център е село Георги Дамяново. Селото се намира в живописен регион. Нина Петкова е кмет на община Георги Дамяново и е млад човек, който има желание и мотивация да развива района. Тя ни разказа повече за селото,  за..

публикувано на 27.12.24 в 13:12

Радио ВИДИН отвътре

Основният закон в журналистиката е, че тя е свързана с резултат. Нейната цел е да влияе на общността и общество по най-прогресивния начин . Преди 40 години, а може би и повече, Радой Ралин в типичния си откровен и неудобен стил ни каза, че " когато журналистиката стане ялова, ражда сензации ". Вече 15 години обаче Радио ВИДИН е непоклатим..

публикувано на 26.12.24 в 10:05

На Коледа - за духовния смисъл на Рождество

Няма единна формула, която да ни прави по-щастливи на Рождество. Въпреки, че всички се опитваме да бъдем позитивни, изпълнението на тази задача, се оказва доста трудно. Когато сами преценим нивото си на щастие, ще открием, че не сме съвсем доволни от резултата. Как обаче да сме по- щастливи на празника? Има ли нещо, което очакваме с..

публикувано на 25.12.24 в 10:45