Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Лиляна Павлова: "Река Дунав трябва да сближава, а не да разделя България и Румъния"

Дебати на тема Дунавската стратегия- възможност за изграждане на регионите в Европа, се проведе във Видин с участието на евродепутати, народни представители и представители на местната власт, официални гости и бизнесмени.
 
Това се случи в рамките на конференция от инициативата "Дунавски тур". Какво си казаха официалните лица и гости и как тази стратегия може да помогне на бедните региони по поречието на Дунав- това бе основната тема в "Посоките на делника" по Радио ВИДИН.

"Една от първите официални европейски институции, създадена преди повече от 150 години, е Европейската дунавска комисия. Река Дунав, обединяваща толкова много държави, един ден ще стане изцяло вътрешна плавателна река на Европейския съюз. Това ще помогне да излязат от мизерното си положение най-бедните региони по поречието на реката като България, Молдова и Румъния"- каза народният представител от Видин Владимир Тошев.

"Имаме шанс Видин и Калафат да бъдат пресечна точка на два трансевропейски коридора- №4 и №7. България и Румъния трябва да настояват тези коридори да имат и прилежаща инфраструктура, която дава възможност на регионите да се развиват. С тези два коридора двете държави имат възможност да станат свързващо звено между богатите на петрол близкоизточни държави и с мощните икономики на Централна и Западна Европа. Затова съвместните ни усилия трябва да са насочени към такива проекти- единият е за пътя Е-79, който и от двете страни- в България и Румъния, е едно двулентово шосе. В предишния планов период проведохме отчуждителните процедури на земята от Видин до Ботевград и така пътят да се разшири и стане четирилентов скоростен път. Политиците и бизнесмените- трябва да помогнем на обикновените хора около реката да излязат от мизерното положение, в което се намират. Не може в 21 век по река Дунав да живеят най-богатите хора в Европа- в Бавария, и най-бедните- в Молдова, Румъния и България"- подчерта Владимир Тошев.

Основните приоритети в духа на Дунавската стратегия, които Община Видин разработва, са свързани с борба с безработицата, задържане на младите хора в града, и подобряване на градската среда. Подробности за следващия програмен период пред видинската администрация обяви секретарят на общината Орлин Василев:

"Един от основните приоритети за Община Видин е развитието на туризма. Стратегията на ЕС за реката Дунав ще обедини туристически организации с цел оптимизиране на възможностите за пътувания. Във връзка с транспортната, техническа и социална инфраструктура се предвижда създаване на свободна търговско-индустриална зона във Видин за експорт, освободен от мита и данъци. С цел развитие на зеленчукопроизводството се предвижда възстановяване на напоителните канали и съоръжения. Предвиждаме още изграждане на център и алея на занаятите, на индустриален парк за малки и средни предприятия и създаване на гаранционен фонд в подкрепа на бизнеса."

Какво е постигнато до момента в Дунавската стратегия и кои са пропуските- това обясни народният представител и бивш министър на регионалното развитие Лиляна Павлова:

"За две години- от стартирането си до днес- Дунавската стратегия се превърна от една идея в реалност и затова наименoванието на "Дунавския тур" е "Възможност за изграждане на региони". Често обаче се забравя, че стратегията е тази, която трябва да ни сближава със съседите ни, а река Дунав трябва да е тази, която сближава, а не да разделя."

"Има няколко важни проекта за региона, които трябва да се довършат. В проекта за Трансевропейски коридор №7- река Дунав, е включено подобряване на корабоплаването, анализ на местата за изграждане на интермодални терминали, разширение на ж.п. мрежата Крайова-Калафат-Видин-Медковец, като част от коридор №4. На следваща фаза трябва да се създаде европейско обединение за териториално сътрудничество, защото това е инструмент, по който тези проекти ще могат да бъдат реализирани"- обясни още Лиляна Павлова. По думите й, местните власти и Асоциацията на дунавските общини трябва да се концентрират върху добрата комуникация по между си за определяне обединител на местно ниво. Това ще позволи по-добро усвояване на финасовия ресурс по новата транснационална програма "Дунав" от 2014 година. В нея ще има поне 1 млн. евро за подготовка на проекти и техническа помощ, срещи и комуникация с бенефициентите. И друга възможност предоставя Програмата за трансгранично сътрудничество България-Румъния, с около 250 млн. евро, като проектите трябва да бъдат степенувани по важност. Възможности има и по инструмента за свързаност с Европа, с 360 млн. евро за България.
По публикацията работи: Ани Цекова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Хората на Хубавене - всички заедно в труд и празник

Екипът на Радио ВИДИН гостува на село Хубавене, община Роман. Местните не помнят откъде се е появило днешното име, но смятат, че идва от факта, че в него живеят добри, работни и хубави хора.  До селото ни отвежда нов, асфалтиран път. В центъра ни посреща кокетно малко площадче, тук е и паметникът на загиналите във войните 1912-1913, 1915-..

публикувано на 13.12.24 в 12:00
Теодор Димокенчев

Теодор Димокенчев: Стабилно редовно управление ще има, когато се появи нов субект

Започнаха срещите на държавния глава с партиите преди връчването на първия мандат за кабинет.  Лидерът на най-голямата парламентарна група Бойко Борисов предложи правителство на ГЕРБ, оглавено от него, в което да участват още ПП-ДБ, БСП и ИТН.  Първата политическа сила е готова да получи папката идната седмица.  Част от втората парламентарна..

публикувано на 12.12.24 в 10:00

Крие ли рискове новият проектобюджет?

От Министерството на финансите официално публикуваха разчетите на Бюджет 2025. Изчислено е приходите да бъдат под 93 млрд. лева при разходи, гонещи 99 млрд. Според този последен проект дупката в бюджета ще бъде около 6,5 млрд. лв. Това означава, че успяваме да задържим в рамките 3% дефицит, който е нужен за приемане в еврозоната. Освен това се..

публикувано на 11.12.24 в 10:45
Андрей Вълчев, народен представител от БСП-Обединена левица

Андрей Вълчев: Надявам се страстите да утихнат и политиците да проявят държавническо поведение

След 26 дни безплодни опити и 10 гласувания Народното събрание най-накрая успя да си избере председател - експертът по конституционно право и преподавател в Софийския университет доц. Наталия Киселова, която влезе в парламента като част от гражданската квота на БСП-Обединена левица. Този акт "отпуши" процедурата за съставяне на правителство и днес..

публикувано на 10.12.24 в 13:32

Защо е необходима реформа в районите за планиране в страната

На страната ни е необходимо ново райониране за нуждите на европейската статистика и кохезионната политика. Сегашното райониране очертава все по-големи икономически дисбаланси в тях по отношение на безвъзмездната помощ от ЕС в изпълнение на кохезионната политика (на сближаване и преодоляване на икономическите дисбаланси). Обособяването на районите..

публикувано на 09.12.24 в 14:50

Роман - градът с многото мостове

Екипът на Радио ВИДИН гостува на Роман, който се намира в пределите на област Враца. Градът е административен център на общината, в която попадат 12 населени места. Името на Роман идва от средновековната Романова крепост.  Релефът на общината е ниско планински и хълмист, като територията ѝ изцяло попада в пределите на Западния Предбалкан...

публикувано на 06.12.24 в 13:00
Красимир Георгиев

Красимир Георгиев, АКАБ: Предлаганите промени в Закона за движение по пътищата са от пусто в празно

Как да се намалят жертвите на пътя?  Крачка в правилната посока ли са промените в Закона за движение по пътищата, които служебното правителство одобри, но предстои разглеждането и гласуването им в парламента, който има повече от неясно бъдеще.  Къде блокира системата, която от декада не може да се пребори с един от големите проблеми за..

публикувано на 05.12.24 в 10:00