Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Враца отпразнува 136 години от Освобождението си

С възстановка на тържественото посрещане на ген. Николай Степанович Леонов днес във Враца бе отбелязана 136-та годишнина от Осбождението на града от турско робство- съобщи Даниела Хитова, главен експерт "Връзки с обществеността" в Община Враца.

Врачани отново видяха онзи паметен миг
, в който техните предци са посрещнали освободителите с хляб и сол и с тържествения възглас "Христос Воскресе!"

Пред събралото се множество застанаха първенците на града от далечната 1877 година. Прозвуча речта на Иванчо Николакев- председател на първото привременно правителство на свободна Враца. От неговите ръце ключът на града бе предаден в ръцете на днешния кмет Николай Иванов.

"С вълнение заставам пред вас в тържествения момент на преклонение пред героизма и подвига на воините-освободители на Враца! Девети ноември 1877 година е паметна дата за врачани- ден на Възкресение, ден на дълго жадувана свобода! Преди 136 години тук, от това свято място, руският боец- тръбачът Петлак, възвестява края на героичната битка на отряда на генерал Леонов. Възвестява свободата, заради която по бойните полета на Руско-турската освободителна война загиват достойните синове на Майка България, опълченци и доброволци! Днес се прекланяме и пред героизма на руските, украинските, белоруските, финландските и румънските воини, извоювали освобождението на България! Свое достойно място в победния ход на войната има и осетинският народ. Над 2000 осетинци се включват като доброволци в състава на Руската армия, един до друг са бащи и синове, родни братя. Те участват в битките, командвани от прославени пълководци-генерали: Скобелев, Гурко, Столетов, Радецки. Никога една война не е била толкова очаквана и желана! И колко нечовешки усилия коства тя! Днес плетем венци в знак на почит пред падналите за свободата на нашия роден град, пред стоицизма и родолюбието на четници и войводи, пред безсмъртието на нашите предци, съхранили българския дух в този кът на Отечеството през петте века на мрак. Нека е честит светлият ден 9 ноември- Денят на освобождението на Враца!",
с тези думи се обърна към врачани и гостите на града кметът Николай Иванов.

Да изразят своята признателност пред подвига на героите, на хълма над града- пред паметника на Вестителя на свободата, бяха дошли депутатите Янаки Стоилов, Петя Аврамова и Тотю Младенов, заместник кметовете на Враца Красимира Георгиева, Николай Йорданов и Красимир Богданов, председателят на Общинския съвет Малина Николова, делегация от побратимения град Владикавказ, водена от кмета Сергей Дзантиев, Сергей Панкрушкин- първи секретар на посолството на Руската федерация в България, общински съветници, културни дейци, граждани и гости.

В своето слово Сергей Дзантиев поздрави врачани за празника на освобождението и подчерта, че гостите от Северна Осетия участват в тържеството с чувство на гордост и уважение към делото на предците си. Той подчерта своята увереност в това, че започнатите отношения между Враца и Владикавказ ще продължат и в бъдеще и ще стават все по-близки. Водосвет-молебен за здраве и благоденствие отслужи траянополският епископ Киприян. Празникът завърши с народни танци и хора, изпълнени от танцов състав "Хемус".

След тържеството осемчленната делегация от Владикавказ посети Регионалния исторически музей, където бе открит камерен експозиционен кът, посветен на годишнината от Осбовождението на Враца. В него гостите видяха историческо изследване на заместник кмета Красимир Богданов, посветено на участието на северно-осетинците в осбовождението на България. Изложбата включва също фотоси на осетинци, участвали в освобождението.

Изключително ценната книга със снимките е била предоставена любезно на музея от заместник кмета на Владикавказ Светлана Есиева. Делегацията присъства и на откриването на гостуващата изложба "Преславско съкровище" на РИМ Шумен- в залата "Рогозенско съкровище" на врачанския музей.

Експозицията представя част от златното съкровище от Х век, открито през 1978 година край Велики Преслав. Ювелирно изработените женски накити- обици, части от огърлици, апликации- се свързват с българската царица Ирина, съпруга на цар Петър І. След края на посещението в музея, гостите и кметският екип поднесоха цветя и венец пред паметника на Христо Ботев.

В същия ден- Денят на Освобождението на Враца от турско робство, младежката организация на ВМРО отпечати върху "Стената на славата" лика на Вестителя на свободата. На този ден през 1877 година, от хълма "Калето", руският тръбач Петлак възвестява на врачани края на петвековното робство. В днешни дни на същото място се извисява величественият му паметник. "Стената" е създадена през тази година и върху нея младите войводи поставят образите на герои от българската история.
По публикацията работи: Екип НОВИНИ


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Ремонтират улици в квартал "Бистрец" във Враца

Напредват ремонтът на улиците във врачанския квартал "Бистрец", съобщиха от общинската управа. Подготвени за асфалтиране са близо 10 улици в квартала. В следващите седмици ще бъдат обхванати и останалите пътни участъци.  От края на седмицата екипите на строителя започнаха полагането на асфалт по ул. "Радовене". Успоредно с асфалтирането на пътната..

публикувано на 28.09.24 в 17:28

В Димово празнуват 55 години от обявяването за град

Празник на града отбелязват днес в Димово. Селището във Видинско получава статута си на град преди 55 години, през 1969 година.   От 18 часа тази вечер е откриването на традиционния панаир в града.  Приветствено слово ще произнесе кметът на общината Светослав Славчев, след което ще има фолклорна програма.  От 19 часа концерт ще изнесе духов..

публикувано на 28.09.24 в 16:23

В Кула приеха отчета за изпълнението на бюджета

Общинският съвет в Кула прие отчета за изпълнението на бюджета на общината за 2023 г. Кметът Владимир Владимиров съобщи: "Приходите на общината са в размер на 12 300 000 лв. Реализира се превишаване на приходите малко над 3 000 000 милиона лв., които са разпределени в делегираните от държавата дейности. Разликата плюс е от 500 000 лв., а в..

публикувано на 28.09.24 в 15:18

Община Ружинци получи националната награда "Златен ключ"

Кметът на Община Ружинци Александър Александров бе отличен от Програма "Достъп до информация" (ПДИ) с наградата "Златен ключ". Традиционната годишна церемония е за принос в областта на свободата на информация. С връчването на наградите за 22-ри пореден път се отбелязва 28 септември - Международният ден на правото да знам. "Изключително се..

публикувано на 28.09.24 в 14:49

Кметът на Ружинци номиниран за наградата „Златен ключ“

Кметът на община Ружинци Александър Александров е номиниран за наградата „Златен ключ“ на Програма „Достъп до информация“. Номинацията е за "Институция, най-добре организирала предоставянето на информация за граждани".  Ежегодните награди се връчват по повод 28 септември – Международния ден на правото да знам. Номинираните се състезават в шест..

публикувано на 28.09.24 в 08:00

Общините Хайредин и Борован с най-висока безработица във Врачанско

Хората от общините Хайредин и Борован най-трудно си намират работа, показват данните на бюрото по труда за август. Всеки трети мъж или жена в първата община е без постоянни доходи, което прави нива на безработица от 34.77%. В Борован и околните села положението е малко по-добро, но официалната статистика отчита 27.87 на сто безработица. Един на всеки..

публикувано на 28.09.24 в 07:51

Безплатни кардиологични прегледи извършват в Мездра

По повод Международния ден на сърцето - 29 септември, който се отбелязва с различни инициативи по целия свят, днес и утре в Мездра ще има безплатни кардиологични прегледи. Пациентите ще бъдат преглеждани с ехографски апарат в поликлиниката в града. Осигурен е кабинет, който се намира до входа на Спешния център в здравното заведение.  Прегледите..

публикувано на 28.09.24 в 07:40