Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Книги на килограм

Книгите втора употреба се предлагат навсякъде и са търсени заради изгодната им цена. Билбиотеките също са мястото, от където можем да взимаме литература и това да не ни бърка сериозно в бюджета. Ако все пак желаем някое издание да си го купим, то най-изгодно ще е, ако си го потърсим сред книгите втора употреба, които се предлагат по улиците в градовете. Оказва се, че има още едно място, където можем да намерим ценна литература и то на килограм. В "Посоките на делника" по РАДИО ВИДИН разговаряхме със Станчо Александров, работник на пункт за изкупуване на хартия във Видин.

"Ценните издания са при нас. Идват хора и ги купуват- на килограм за 40 стотинки. Но и много хвърляме- балираме ги и ги хвърляме. За нас това е просто хартия. Има исторически книги, томове. Можеш да намериш томовете за Сталин, Тодор Живков, за италианската мафия."

Един начин как да се оползотворят старите книги е намерил стоматологът от Белоградчик доктор Венцислав Петров. Той дарява прочетената литература на градската библиотека. През 2009 г. е дарил 120 книги на стойност 1 224лв, а през 2011 г.- 266, на стойност 2 313лв. Сътрудникът ни Иванка Петрова се срещна и разговаря с библиотекаркатата Румяна Георгиева.

"В библиотеката идват различни хора, а някои от тях искат да дарят книгите си, когато решат че трябва да прочистят собствените си библиотеки. Повечето от книгите са стари. Разполагаме с много такива, но читателите предпочитат нещо по- ново. Затова, когато някой дари книги винаги ги преглеждаме и ако нямаме нужда от тях ги препращаме към библиотеките в съседните села, където има хора, желаещи също да четат."

Животът ни напоследък е изпълнен с вещи, техника и събития "втора употреба", коментира темата сътрудникът ни Жоро Александров и продължава:

© Снимка: Жоро Александров

"Нека си вдигне ръката онзи от вас, който не кара кола "секънд хенд", или хладилникът, печката, моторът и какво ли още не е купено от друг ползвател, а не от магазин. Тъжното е, че живеем в държава, по чиито медии върви масирана реклама на търговска верига, в която се предлагат дрехи втора употреба. А бе изобщо… живеем живот втора употреба! Затова не е чудно, че и книгите, които купуваме, също са употребявани от някого преди нас. Но за разлика от другите неща "втора употреба", до които се докосваме, книгите "секънд хенд" не се броят. Защото е известна максимата, че няма стара и нова книга, а прочетена и непрочетена. Именно в този ред мисли заговорих един от уличните продавачи във Враца, които от известно време предлага книги втора употреба. В началото моят събеседник не беше особено словоохотлив, не искаше да разказва какво продава, колко струва и кои са най-търсените му заглавия. След като се убеди, че не съм данъчен, който му търси касовия апарат, човекът се отпусна пред диктофона. Все пак до края на непринудения ни разговор той отказа да се представи, а аз не посмях да настоявам да го направи, за да не откаже да говори:

"Продавам благотворително тези книги, за едно дете събирам пари..." Всеки, който иска да си купи книги от моя събеседник, може да го направи на площад "Македония" във Враца, на метри от един голям хипермаркет:

"Книгите ми струват от лев до седем, ама никой не купува. Имам клиенти от София, тука- никой не ще!" Тъжно звучи признанието на моя човек от улицата, от когото търсят списания "Плейбой", но не и събраните съчинения на Антон Страшимиров например, а Вазов и Яворов ги нямат за нищо:


"Питат ме дали имам списание "Плейбой". А не им пука за Вазов и Яворов. Не знаят дори къде е роден Ботев- това не те ли отвращава?!"

Още по темата можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Пламен Коцев

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Ще спре ли вносът и продажбата на по-стари автомобили в България

Забрана на вноса на стари автомобили в България е една от мерките, предложени в актуализирания Интегриран план за енергетика и климат.  Документът определя националните цели по петте измерения на плана до 2030 г. - декарбонизация, енергийна ефективност и сигурност, вътрешен енергиен пазар, както и научни изследвания, иновации и..

публикувано на 23.07.24 в 11:00

Успешно ли е лято 2024 за туристическия бранш?

Посланието, което туристическият сектор в България излъчи за лято 2024 е "В България си желан". Около това се обединиха представители на туристическия бранш, държавни институции, експерти в областта на туризма, учени и общественици по време на форума "БГ туризъм - лято 2024", организиран в курортния комплекс Албена през юни. Служебният..

публикувано на 22.07.24 в 10:45

Хората в Челопек: Селото ни е хубаво и спокойно

Красива природа, чист въздух, богата история, спокойни и усмихнати хора. Така ни посреща Челопек - едно планинско село, сгушено в полите на Врачанския Балкан. Част е от община Враца и е разположено на по-малко от 10 км от големия град. Близостта до него е предимство, казват местните . В града намират работа, а децата им ходят там на училище...

публикувано на 19.07.24 в 14:50

Александър Михайлов: Антикорупционното говорене е просто мода

Продължава да се търси формулата за управление в българската политика.  От поредните предсрочни избори ни делят редица нестандартни и екзотични предложения, целящи да съставят кабинет.  Антикорупционните мерки ли са единствената възможност за преодоляване на превърналата се в перманентна криза?  Статуквото дискутираме с анализатора и автор в..

публикувано на 18.07.24 в 10:00

Задължително ли е висшето образование за успешна реализация на младите?

В разгара на лято 2024 поредният випуск средношколци вече пое по пътя на живота. Почти половината от младите хора не виждат възможности за реализация на трудовия пазар в страната. Някои се ориентират към висшите учебни заведения, а други предпочитат работа в чужбина, заради по-доброто заплащане. Голяма част от младите хора, завършили висшето..

публикувано на 17.07.24 в 10:45

Проф. Вили Лилков: Нужна е формула за съставяне на временно управление с конкретни задачи

Ситуацията в парламента, както и като цяло за българското общество е изключително тревожна, коментира професор Вили Лилков от "Синя България" . По думите му, последните парламентарни избори не са показали път пред българското общество, а много силно раздробяване на политическия пейзаж. На този фон  няма никаква възможност за съставяне на трайно..

публикувано на 16.07.24 в 16:06
Михаил Миков

Михаил Миков: Тежката политическа фрагментация е пречка за съставяне на редовно правителство

Тежката политическа фрагментация в страната е пречка за съставяне на редовно правителство, коментира председателят на 42-рото Народно събрание и бивш председател на БСП Михаил Миков . На последните избори той участва в политическото обединение "Левицата".      "Всичките опити да се състави правителство при такава фрагментация на Народното..

публикувано на 16.07.24 в 13:33