Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Книги на килограм

Книгите втора употреба се предлагат навсякъде и са търсени заради изгодната им цена. Билбиотеките също са мястото, от където можем да взимаме литература и това да не ни бърка сериозно в бюджета. Ако все пак желаем някое издание да си го купим, то най-изгодно ще е, ако си го потърсим сред книгите втора употреба, които се предлагат по улиците в градовете. Оказва се, че има още едно място, където можем да намерим ценна литература и то на килограм. В "Посоките на делника" по РАДИО ВИДИН разговаряхме със Станчо Александров, работник на пункт за изкупуване на хартия във Видин.

"Ценните издания са при нас. Идват хора и ги купуват- на килограм за 40 стотинки. Но и много хвърляме- балираме ги и ги хвърляме. За нас това е просто хартия. Има исторически книги, томове. Можеш да намериш томовете за Сталин, Тодор Живков, за италианската мафия."

Един начин как да се оползотворят старите книги е намерил стоматологът от Белоградчик доктор Венцислав Петров. Той дарява прочетената литература на градската библиотека. През 2009 г. е дарил 120 книги на стойност 1 224лв, а през 2011 г.- 266, на стойност 2 313лв. Сътрудникът ни Иванка Петрова се срещна и разговаря с библиотекаркатата Румяна Георгиева.

"В библиотеката идват различни хора, а някои от тях искат да дарят книгите си, когато решат че трябва да прочистят собствените си библиотеки. Повечето от книгите са стари. Разполагаме с много такива, но читателите предпочитат нещо по- ново. Затова, когато някой дари книги винаги ги преглеждаме и ако нямаме нужда от тях ги препращаме към библиотеките в съседните села, където има хора, желаещи също да четат."

Животът ни напоследък е изпълнен с вещи, техника и събития "втора употреба", коментира темата сътрудникът ни Жоро Александров и продължава:

© Снимка: Жоро Александров

"Нека си вдигне ръката онзи от вас, който не кара кола "секънд хенд", или хладилникът, печката, моторът и какво ли още не е купено от друг ползвател, а не от магазин. Тъжното е, че живеем в държава, по чиито медии върви масирана реклама на търговска верига, в която се предлагат дрехи втора употреба. А бе изобщо… живеем живот втора употреба! Затова не е чудно, че и книгите, които купуваме, също са употребявани от някого преди нас. Но за разлика от другите неща "втора употреба", до които се докосваме, книгите "секънд хенд" не се броят. Защото е известна максимата, че няма стара и нова книга, а прочетена и непрочетена. Именно в този ред мисли заговорих един от уличните продавачи във Враца, които от известно време предлага книги втора употреба. В началото моят събеседник не беше особено словоохотлив, не искаше да разказва какво продава, колко струва и кои са най-търсените му заглавия. След като се убеди, че не съм данъчен, който му търси касовия апарат, човекът се отпусна пред диктофона. Все пак до края на непринудения ни разговор той отказа да се представи, а аз не посмях да настоявам да го направи, за да не откаже да говори:

"Продавам благотворително тези книги, за едно дете събирам пари..." Всеки, който иска да си купи книги от моя събеседник, може да го направи на площад "Македония" във Враца, на метри от един голям хипермаркет:

"Книгите ми струват от лев до седем, ама никой не купува. Имам клиенти от София, тука- никой не ще!" Тъжно звучи признанието на моя човек от улицата, от когото търсят списания "Плейбой", но не и събраните съчинения на Антон Страшимиров например, а Вазов и Яворов ги нямат за нищо:


"Питат ме дали имам списание "Плейбой". А не им пука за Вазов и Яворов. Не знаят дори къде е роден Ботев- това не те ли отвращава?!"

Още по темата можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Пламен Коцев

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Село Септемврийци очаква своя църковен храм

 Екипът на радио Видин гостува в село Септемврийци, община Димово. В България има още едно село с това име и то се намира в община Вълчедръм. В миналото селото е носило името Толовица и е било част от община Лом, но по време на социализма се преименува в Септемврийци, поради факта, че от селото има участници в Септемврийското въстание през 1923 и..

публикувано на 07.02.25 в 12:05

Граждански организации с призив към политиците за подкрепа на равенството между половете

Българска платформа към Европейско женско лоби отправи призив към политиците за подкрепа на равенството между половете. В отворено писмо до настоящото редовно правителство обръщат внимание на факта, че в състава на 105-ия кабинет има само една жена. Правят аналогия с периода 1947-1949 година, когато в управлението на страната има 23-ма..

публикувано на 06.02.25 в 12:57

Превръщат ли се в лукс "белите пари за черни дни"?

Според изследване на "Тренд" 73% от българите не спестяват, 90% не инвестират, а 84% разчитат единствено на доходите си от заплата и пенсия. Сънародниците ни не са големи оптимисти за тази година, като повечето от тях очакват стандартът им на живот да остане същия като миналата година. Това означава, че българите до голяма степен не..

публикувано на 05.02.25 в 10:45

Подходящ модел за България ли е президентската република?

Промяна на управленския модел в България - трайно решение на политическата криза или популизъм с користни цели ? На фона на поредицата от предсрочни избори и крехко управленско мнозинство, отново официално е лансирана идеята за смяна на парламентарната република с президентска.  На страната е нужен нов модел на управление и обществото ни трябва..

публикувано на 04.02.25 в 13:32

Кои са основните причини за катастрофите у нас

Алкохолът и наркотиците са главната причина за възникване на катастрофите в страната, показва анкета на Съюза на българските автомобилисти, проведена с шофьори през 2024 г. Анализът на данните от проучването е направен от доц. д-р Зорница Тоткова от Института за изследване на населението и човека към Българска академия на науките.  След..

публикувано на 03.02.25 в 11:05

Кметът на Флорентин: Искам да променя облика на селото към по-добро

  Село Флорентин е едно от петте населени места в община Ново село. Разположено е на брега на река Дунав. Хората тук се занимават с риболов, селско стопанство, лозарство и винопроизводство. Местните говорят на влашки език. Съхраняват влашки обичаи и традиции в песенния и танцов фолклор. Материалното културно наследство е най-вече в красивите и..

публикувано на 31.01.25 в 11:20

Ще се присъединим ли (и кога) към Еврозоната?

Присъединяването на България към Еврозоната е ключов приоритет на новото редовно правителство, по който се работи усилено и в тясна координация с партньорите от Европейската комисия. Това е потвърдил министър-председателят Росен Желязков на среща с българския еврокомисар Екатерина Захариева.  От думите на премиера, става ясно, че България ще..

публикувано на 30.01.25 в 10:00