Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Епископ Сионий: "Да помогнем на бежанците с внимание, братолюбие и най-чисти християнски чувства"

       Сред хората, присъствали на тазгодишния храмов празник на Лопушанския манастир (отбелязан в деня на Св. Йоан Кръстител), бяха и част от семейство Ферхат- сирийски бежанци, настанени в светата обител.
Снимка: Ради Стоянов

Склонни ли сме да помогнем на хора в нужда? Лопушанският манастир даде подслон на сирийско семейство без дом, а ние състрадателни ли сме? Поводът да задаваме тези въпроси в "Посоките на делника" по Радио ВИДИН точно днес е конкретен:

Семейство бежанци от сирийския град Алепо намери подслон в български манастир. Седемчленното семейство Ферхат е приютено в Лопушанския манастир, след като игуменът на светата обител епископ Сионий- викарий на Видинския митрополит Дометиан, в писмо до Държавната агенция за бежанците изрази готовност в манастири в епархията да бъдат настанени хора, избягали от военните действия в Сирия. Семейство Ферхат е първото, изпратено от Агенцията, което е пожелало да бъде настанено в манастира. Сирийците са баба, дядо, майка, баща и три деца- момчета на 20 и 17 години и 15-годишно момиче. Изповядват зороастризъм, наричан "религия на нравствеността" и няма противоречие с вярата им да пребивават в християнски манастир. В родината си са живеели заможно. Имали са фабрика за производство на зехтин и са отглеждали маслини. Потърсили са временна закрила в България, но се надяват скоро да се срещнат с техни близки в Германия. Не желаят да разказват за себе си и да бъдат снимани.

"Семейството е от град Алепо, едно място, където е имало много тежки кръвопролития. Самото семейство е много пострадало, както материално, така и чисто морално и емоционално. Много техни близки хора са били убити, много са изчезнали, други са хванали пътищата по света в незнайна посока. Така че хората са едни истински страдалци на тази жестока война. Единственото, с което можем да им помогнем, е с внимание, братолюбие, с най-чисти християнски чувства"- каза Негово преосвещенство епископ Сионий.

Бежанците споделят манастирската кухня, а хората от близкото село Георги Дамяново се отнасят към тях със съчуствие.

"По принцип държавата отпуска месечна помощ, но в манастира тези хора са под наше внимание, под наши грижи. Манастирската кухня, каквото предлага, се споделя и с тях. Разбира се, явиха се и много хора, които ни помогнаха с хранителни продукти, който с каквото може- хора от Монтана, от Берковица, от местното село Георги Дамяново. С прехраната, слава Богу, справяме се. Но все още липсва възможността тези хора да имат социален контакт. Езиковата бариера е много сериозен проблем. Тяхната деликатност, техният страх все още, тяхното неразположение и неведение също създават проблеми в общуването. Но ето че напоследък идват хора. Те се срещат с тях- с хора от училището, от читалището, така че се надявам да преодолеят тези чисто емоционални поражения, следствие от войната"- каза епископ Сионий. Като подчерта, че по стара българска и християнска традиция, манастирът е убежище не само за чужденци, но и за много българи, които са в затруднение.

Дали ние самите не сме склонни да помогнем? Този въпрос Лора Русинова зададе на видинчани.

"Склонни сме, разбира се, особено около празниците. Тогава много хора, които са с възможности, правят дарителски акции... Помагам от време на време, когато имам възможност... Не може да не помогнеш на такива хора, които са изпаднали в беда, защото не се знае утре ние къде ще бъдем... Хуманността на това ни учи- да помагаме на човека в беда"- са част от отговорите.

И защото понякога пътят от доброто намерение до доброто деяние е малко по-дълъг, предлагаме ви да помислим: Ние изпратихме ли SMS за децата в нужда? Пуснахме ли монета в кутията за дарения? Купихме ли си празнична украса от благотворителен базар? Намерихме ли време да поговорим с някого, който има нужда да бъде изслушан? Ако отговорите са "да", значи сме дарили поне една искрица надежда.

По публикацията работи: Екип на "Посоките на делника"

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Кметът на село Карбинци: Дотук стигнахме от безхаберие

Днес продължаваме да търсим причините, породили обезлюдяването на Северозапада и даваме конкретен отговор с пример на поредното село от този регион. В рубриката "Добро утро, кмете", днес ще посетим село Карбинци в община Димово.   През селото минава Медовнишка река , която извира от подножието на Венеца при местността Топилото. Друго интересно..

публикувано на 28.03.25 в 14:00
Светлин Тачев, политолог

Светлин Тачев: Желанието за нормализация замени това за промяна

Счупена ли е демокрацията и нуждае ли се от оздравителни механизми? Достигната ли беше делегитимацията на политическата система в страната?  На фона на тези въпроси, произтичащи от огромните скандали, политически трусове и безпрецедентни ситуации в Народното събрание, се навършиха два месеца от 16 януари, когато кабинетът Желязков положи клетва и..

публикувано на 27.03.25 в 10:00

Правителството отряза ресторантьорите за ДДС ставката - какво следва?

Ресторантьори излязоха на протест миналата седмица, заради връщането на 20% ДДС ставка. Те заплашиха с блокади на пътища в цялата страна, заканиха се да доведат и хлебопроизводители на жълтите павета. От Нова година данъкът за ресторантьорския бранш се увеличи от 9 на 20%, след като по-ниската ставка се прилагаше от пандемията, заради..

публикувано на 26.03.25 в 10:45

Ускоряват строителството на пътя Видин-Ботевград?

Ускорено строителство на новия път Видин-Ботевград обеща регионалният министър Иван Иванов , след като изграждането на най-важния инфраструктурен проект за Северозападна България значително се забави през последните години и крайният срок за завършването му все още не е ясен. Очакванията са редовното правителство да активизира дейностите и да се..

публикувано на 25.03.25 в 14:39

България отбелязва значителен напредък в намаляването на жертвите по пътищата

Около 19 800 души са загинали при пътнотранспортни произшествия в Европейския съюз миналата година, което представлява лек спад от 3% в сравнение с 2023 година. Това е еквивалент на 600 по-малко загубени човешки животи. Въпреки че смъртните случаи по пътищата са намалели, общият темп на подобрение остава твърде бавен и повечето държави членки..

публикувано на 24.03.25 в 15:12

Има ли път за младежите от приемни семейства след училище

Последният звънец в училище е началото на пътя към сбъдването на мечтите за Деница, Огнян и Марио . Отраснали са в приемни семейства и имат тяхната подкрепа, за да направят своя избор. Деница завършва Гимназията с преподаване на чужди езици "Йордан Радичков" във Видин. Заедно с Огнян тя е сред младежите, включени в президентската инициатива..

публикувано на 20.03.25 в 12:21

Успя ли бойкотът на хранителните вериги?

Държавата ще се намеси в пазарната икономика и ще определя минималните и максимални надценки между фермери, изкупвачи и търговски вериги, като тепърва ще се фиксират надценки от 10 до 20% за 22 хранителни продукта. Това стана ясно от заявка за Законопроект на аграрното ведомство. Наред с това правителството ще се опита да въведе задължителни..

публикувано на 19.03.25 в 10:45