Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Епископ Сионий: "Да помогнем на бежанците с внимание, братолюбие и най-чисти християнски чувства"

       Сред хората, присъствали на тазгодишния храмов празник на Лопушанския манастир (отбелязан в деня на Св. Йоан Кръстител), бяха и част от семейство Ферхат- сирийски бежанци, настанени в светата обител.
Снимка: Ради Стоянов

Склонни ли сме да помогнем на хора в нужда? Лопушанският манастир даде подслон на сирийско семейство без дом, а ние състрадателни ли сме? Поводът да задаваме тези въпроси в "Посоките на делника" по Радио ВИДИН точно днес е конкретен:

Семейство бежанци от сирийския град Алепо намери подслон в български манастир. Седемчленното семейство Ферхат е приютено в Лопушанския манастир, след като игуменът на светата обител епископ Сионий- викарий на Видинския митрополит Дометиан, в писмо до Държавната агенция за бежанците изрази готовност в манастири в епархията да бъдат настанени хора, избягали от военните действия в Сирия. Семейство Ферхат е първото, изпратено от Агенцията, което е пожелало да бъде настанено в манастира. Сирийците са баба, дядо, майка, баща и три деца- момчета на 20 и 17 години и 15-годишно момиче. Изповядват зороастризъм, наричан "религия на нравствеността" и няма противоречие с вярата им да пребивават в християнски манастир. В родината си са живеели заможно. Имали са фабрика за производство на зехтин и са отглеждали маслини. Потърсили са временна закрила в България, но се надяват скоро да се срещнат с техни близки в Германия. Не желаят да разказват за себе си и да бъдат снимани.

"Семейството е от град Алепо, едно място, където е имало много тежки кръвопролития. Самото семейство е много пострадало, както материално, така и чисто морално и емоционално. Много техни близки хора са били убити, много са изчезнали, други са хванали пътищата по света в незнайна посока. Така че хората са едни истински страдалци на тази жестока война. Единственото, с което можем да им помогнем, е с внимание, братолюбие, с най-чисти християнски чувства"- каза Негово преосвещенство епископ Сионий.

Бежанците споделят манастирската кухня, а хората от близкото село Георги Дамяново се отнасят към тях със съчуствие.

"По принцип държавата отпуска месечна помощ, но в манастира тези хора са под наше внимание, под наши грижи. Манастирската кухня, каквото предлага, се споделя и с тях. Разбира се, явиха се и много хора, които ни помогнаха с хранителни продукти, който с каквото може- хора от Монтана, от Берковица, от местното село Георги Дамяново. С прехраната, слава Богу, справяме се. Но все още липсва възможността тези хора да имат социален контакт. Езиковата бариера е много сериозен проблем. Тяхната деликатност, техният страх все още, тяхното неразположение и неведение също създават проблеми в общуването. Но ето че напоследък идват хора. Те се срещат с тях- с хора от училището, от читалището, така че се надявам да преодолеят тези чисто емоционални поражения, следствие от войната"- каза епископ Сионий. Като подчерта, че по стара българска и християнска традиция, манастирът е убежище не само за чужденци, но и за много българи, които са в затруднение.

Дали ние самите не сме склонни да помогнем? Този въпрос Лора Русинова зададе на видинчани.

"Склонни сме, разбира се, особено около празниците. Тогава много хора, които са с възможности, правят дарителски акции... Помагам от време на време, когато имам възможност... Не може да не помогнеш на такива хора, които са изпаднали в беда, защото не се знае утре ние къде ще бъдем... Хуманността на това ни учи- да помагаме на човека в беда"- са част от отговорите.

И защото понякога пътят от доброто намерение до доброто деяние е малко по-дълъг, предлагаме ви да помислим: Ние изпратихме ли SMS за децата в нужда? Пуснахме ли монета в кутията за дарения? Купихме ли си празнична украса от благотворителен базар? Намерихме ли време да поговорим с някого, който има нужда да бъде изслушан? Ако отговорите са "да", значи сме дарили поне една искрица надежда.

По публикацията работи: Екип на "Посоките на делника"

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Забавят ли ръст цените на хранителните продукти?

Пазарът на хранителни продукти на едро в момента е "доста стабилен и равновесен", а пазарът на дребно е по-раздвижен и има своите регионални особености. Това каза в интервю за БНР Владимир Иванов , председател на Държавната комисия за стоковите борси и тържищата. В големите магазини може да се видят трендове, които не са обосновани..

публикувано на 11.09.24 в 10:45

Проблеми с финансирането затрудняват автобусния бранш

Пред множество затруднения е изправен автобусният бранш. Най-актуален към момента е проблемът с финансирането. Липсват компенсациите, с които трябва да бъдат подпомогнати превозвачите за безплатното пътуване на деца до 14-годишна възраст и други правоимащи граждани (ветераните от войните, военноинвалидите, военнопострадалите) в градския транспорт...

публикувано на 10.09.24 в 11:00

В какво състояние са водоемите, речните корита, дерета и канализационна инфраструктура в област Видин

В Конферентния център на Областна администрация- Видин се  проведе заседание на Областния съвет за намаляване на риска от бедствия, свикано по повод заповед на служебния министър-председател Димитър Главчев. Представителите на общините в област Видин отчетоха в какво състояние са язовирите и речните корита.  Извършват се текущи проверки на..

публикувано на 09.09.24 в 16:35

Хората от Добри дол искат да възстановят читалището си

Екипът на радио Видин  гостува на Добри дол. Село, което е на кръстопът, село, в което природата е  благосклонна към хората тук и климатът е изключително благоприятен и топъл.  Селото се споменава за първи път в турски документ от средата на 16 век под името Добрин дол. Димитър Маринов пише, че Добри дол е „старинско село“ и „преданието не..

публикувано на 06.09.24 в 12:00

Стоил Цицелков: ЦИК защитава политическите, а не гражданските интереси

Формациите демонстрират незаинтересованост от разпространението на визиите, а хората вече са загубили доверие.  Как съдбата на България, а не злободневието, може отново да е в основата на диалога?  Защо предизборните кампании спряха да бъдат арена на идеите?  Предстоящият вот дискутираме с изборния експерт Стоил Цицелков . Радио ВИДИН:..

публикувано на 05.09.24 в 10:05

Тома Ушев: Основните стълбове за реализацията на България са образованието и църквата

Формациите демонстрират незаинтересованост от разпространението на визиите, а хората вече са загубили доверие.  Как съдбата на България, а не злободневието, може отново да е в основата на диалога?  Защо предизборните кампании спряха да бъдат арена на идеите?  Предстоящият вот дискутираме  с анализатора  Тома Ушев , автор в дясната платформа..

публикувано на 05.09.24 в 10:00

Ще има ли пари за пенсионерите?

Прогнозите за българската пенсионна система показват мрачно бъдеще, ако не бъдат предприети драстични мерки. Според доклад на Националния осигурителен институт (НОИ), за да се гарантира стабилността на пенсионната система до 2070 година, осигуровките за пенсии трябва да се повишат повече от двойно. Настоящият процент от 16% върху осигурителния..

публикувано на 04.09.24 в 10:45