"Не може да се похвалим днес в Дунавци с много хубави неща. Много неща не зависят от кмета, иска се и съдействие на обществеността, което, като че ли, малко се прави. Градът ни преди беше много по-хубав, по протежение на цялата главна улица от 4 км. имаше дръвчета и рози. Това беше една от основните причини през 70-те години Дунавци да се класира за едно от най-благоустроените и хигиенизирани места. Ако се разровят архивите на бившето кооперативно стопанство, ще се види колко награди има това селище. Но те не са на председателя на ТКЗС, нито на Общинския съвет, а са награди за хората. След демокрацията нито един кмет с изключение на един-двама не е направил нищо. Според мен има липса на контрол към тези, които не си вършат работата. Рано или късно обаче ние трябва да се оправим, но трябва ние самите да помислим за децата си и бъдещето им"- обясни Йордан Гергов.
Безспорно, хората са тези, които ще кажат кой управник си върши добре работата и доволни ли са от живота си жителите на град Дунавци. Поговорихме си с няколко души, които срещнахме в центъра по обяд:
"Работа е нужна, няма къде да се работи. Кметът тук не може да помогне, не може и на всички да угоди. Младите няма с какво да се ангажират, само по заведенията... Аз работя, но пари има само първата седмица след заплата, как да съм оптимист и да кажа, че живеем добре. В чужбина, дори да си роб, пак взимаш повече от тук"- казаха хората.
Проблемите на Дунавци са повече от хубавите неща- безработица, демографска криза, авариите на ВиК системата. С тях се бори ежедневно сегашният кмет на града Димо Скорчев. Но е убеден, че има светлина в тунела, и вярва, че все пак държавните мъже ще съумеят да намерят изход от кризата. А докато това стане, ще трябва да се бори и с битовите посегателства:
"Трудно се живее в Дунавци, много са безработните, нямаме работещо предприятие, хората разчитат на социални помощи. Няма населено място без битова престъпност, и ние не правим изключение. Има хора, правят пакости- влизат по домовете и крадат. Представители на една охранителна фирма предложиха да охраняват, ходят по домовете и обясняват, обещават и видеонаблюдение, и това може би ще ни помогне да снижим престъпността. Авариите по ВиК лятото се почти ежедневни. Писал съм писма по проблема до председателя на НС, събрахме и подписка с над 1000 подписа. За фуражния завод минават камиони над 40 тона, които вероятно разместват пластовете и стават аварии"- оплака се кметът.
Той допълни, че е оптимист за бъдещето на Дунавци, на Северозапада, и на България като цяло. Разказа ни и за бъдещи инвестиционни намерения на белгиец, който е харесал сградата на едно от затворените преди години местно училище, което иска да превърне в дом за стари хора. Димо Скорчев е убеден, че ще успее да задържи и младите хора в града, като за това ще му помогнат новите специалности, които ще разкрият през новата учебна година в Гимназията по селско стопанство. Там ще имат паралелки по лозарство и по зеленчукопроизводство.
Повече за живота в днешни дни в Дунавци може да чуете в звуковия файл.
Днес ще посетим село Толовица в община Макреш. Намира се в изключително красива местност по течението на две малки реки, а районът наоколо е зает от гъсти гори. Според местна легенда, първият жител на Толовица се е заселил тук при малко изворче, а селото е кръстено на жена му. В близост до Толовица започва природният резерват "Магурата", защитен..
Първият мандат за съставяне на правителство ще бъде връчен след Нова година. Междувременно ГЕРБ и останалите формации продължават да търсят формула за парламентарно мнозинство. Ще завършат ли преговорите с успех? Ще посрещнем ли 2025 година с редовен кабинет? Динамиката на политическата ни сцена дискутираме с изборния експерт Стоил..
Над 100 000 българи ще посрещнат празниците зад граница в края на тази година. От тях около 60% ще посетят близки и приятели, докато останалите ще предпочетат разнообразни туристически дестинации. Тази година празничният период е повече от 10 дни - от 20 декември до 2 януари, което насърчава както семейните, така и корпоративните пътувания...
Ставаме ли бавно, но сигурно, пълноправни, равнопоставени и интегрирани европейци? След приемането ни и в сухопътния Шенген, трябва ли следващата ни цел да бъде еврозоната? По темата в "Посоките на делника" разговаряме с икономиста Румен Гълъбинов. "България и Румъния дълго време понасяха негативи, преки и косвени загуби, както и пропуснати..
България и Румъния стават пълноправни членове на Шенгенското пространство на свободно движение на хора и стоки, след от 1 януари 2025 г. От този момент българите ще могат да пътуват напълно свободно през българо-гръцката граница. В рамките на 6 месеца ще се запази граничният контрол между България и Румъния, но той ще бъде много по-облекчен...
На кръгла маса за образованието и пазара на труда бяха идентифицирани основни проблеми в сферата на образованието. Сред тях са: нисък дял на учениците, завършващи средно образование - около 50%; несъответствие между образованието и нуждите на пазара на труда; нужда от популяризиране на професионалното образование; остарели методи на..
Екипът на Радио ВИДИН гостува на село Хубавене, община Роман. Местните не помнят откъде се е появило днешното име, но смятат, че идва от факта, че в него живеят добри, работни и хубави хора. До селото ни отвежда нов, асфалтиран път. В центъра ни посреща кокетно малко площадче, тук е и паметникът на загиналите във войните 1912-1913, 1915-..