Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Показват Белоградчишките скали в Националния музей "Земята и хората"

Снимка: Община Белоградчик

Фотоизложба, посветена на Белоградчишките скали, бе открита в Националния музей "Земята и хората". Гости на изложбата бяха председателят на Народното събрание Михаил Миков и кметът на община Белоградчик Борис Николов, съобщават от общинската пресслужба.  

Изложбата е организирана от проф. Димитър Синьовски по случай завършването на научната разработка на Геопарк "Белоградчишки скали", финансирана от Фонд "Научни изследвания" и изпълнена от преподаватели и студенти от Минно-геоложкия университет "Св. Иван Рилски", консултанти от Софийския университет "Св. Климент Охридски", Геологическия институт на БАН и Московския държавен университет "Михаил Ломоносов".

На откриването присъстваха Председателят на Народното събрание Михаил Миков, кметът на община Белоградчик Борис Николов, главният редактор на вестник "Стандарт" Славка Бозукова, председателят на Фонд "Научни изследвания"- проф. Пламен Мишев, участници в проекта и гости.

В приветствието си Михаил Миков оцени високо работата на научния колектив и обеща подкрепа за тази национална кауза. Славка Бозукова представи книгата на в-к Стандарт "Чудесата на България", посветена на кампанията, в която през 2012 година Белоградчишките скали бяха победител. От името на Инициативния комитет за Геопарк "Белоградчишки скали" кметът на град Белоградчик Борис Николов благодари за широката подкрепа на инициативата и изрази увереност в постигането на крайната цел - включването на Геопарка в Световната мрежа от геопаркове на ЮНЕСКО.

На изложените фотоплатна са отразени геоложките образувания, които представляват специален научен интерес, притежават рядкост и красота и стоят във фокуса на Геопарка. Показани са и обекти с екологична, историческа, културна и образователна  стойност, характеризиращи изключителната природна красота на Белоградчишките скали и покриващи критериите на Европейската мрежа от геопаркове.

"Основната цел на Геопарка е да опазва, изучава и популяризира геоложкото наследство на региона като развива връзките му с природното, културното, историческото и духовното наследство. Геопаркът стимулира икономическата активност в посока към устойчиво развитие, като оказва пряко въздействие върху територията и влияе върху жизнените условия на своите обитатели. Целта е да се осигури възможност на местното население да възстанови наследствените стойности на територията, да участва активно в културното възраждане на района, да стимулира изграждането на чувство за "гордост от родното място" като подчертава връзката му с геоложкото наследство. С логото на ЮНЕСКО геопаркът ще стане част от голямото семейство на Световната мрежа от геопаркове и регионът ще получи възможност да популяризира своята самобитна култура и дълголетна история чрез многобройните инициативи на организацията"- припомни проф. Димитър Синьовски.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
СТЕМ центровете са практически ориентирани учебни пространства

Осигуряват достъпна среда в социален център в Берковица

Стая за целодневна организация на учебния ден е създадена в Центъра за социална и образователна подкрепа "Христо Ботев" в град Берковица. Тя е оборудвана с 10 хиляди лева по Национална програма "Осигуряване на сигурна и достъпна учебна среда",   каза Милкана Джонова , директор на Центъра за деца с увреждания: "Имаме специално оборудване и..

публикувано на 21.07.24 в 15:50
мездра майски празници фолклор

Гости от 10 държави и 5 континента очакват в Мездренско

Международен фестивал "Фолклорната магия на Мездра" започва днес в Мездренско. Организатори на събитието са Ансамбъл "Мездра", Читалище "Просвета" и Община Мездра. Фестивалът се провежда за 4-та поредна година и ще бъде с рекорден брой участници- над 300, които са от 10 държави и 5 континента. Танцьорите ще танцуват на 4 сцени в Мездренско, информира..

публикувано на 21.07.24 в 13:00

Български филми на открито прожектират в Тошевци

Лятно кино с прожекция на български организират от Народно читалище "Просвета 1928" в село Тошевци, област Видин. Инициативата се провежда за 2-ра поредна година , каза Людмила Димитрова , председател на читалището: "Първият екран беше изработен от две баби. Едната го уши от чаршаф, бял плат, но тук преди време един човек с тошевски корени се..

публикувано на 21.07.24 в 11:30

Местна инициативна рибарска група ще бъде създадена в общините Лом и Брусарци

Местна инициативна рибарска група (МИРГ) ще бъде създадена на територията на общините Лом и Брусарци, след като Община Лом получи одобрение за безвъзмездно финансиране на проект по Програмата за морско дело, рибарство и аквакултури 2021-2027 година.  Инициативата "Изграждане на капацитет и подготвителни действия в подкрепа на разработването и..

публикувано на 21.07.24 в 10:04

Обявиха конкурси за директори на 18 училища в област Враца.

От регионалното управление на образованието публикуваха дългия списък на общинските и държавните училища, които си търсят началници. Заповедта е на началника на РУО - Враца Лорета Колева. Директори се търсят в:  -Основно училище "Отец Паисий" - Борован,  -Основно училище  "Свети светиКирил и Методий" - Добролево -Начално училище "Христо..

публикувано на 21.07.24 в 09:00
гр.Мизия

Изненади за малки и големи в панаирните дни в Мизия

Богата програма и изненади за малки и големи очакват гостите на панаирните дни в Мизия. Традиционните дни ще се проведат в началото на август - в периода от 1 до 3 август включително.  Всички жители и гости на община Мизия ще имат възможността да се насладят на богата и разнообразна културна програма. С много музика, песни, танци и настроение, ще..

публикувано на 21.07.24 в 07:51

В Лом пръскат по земя и въздух срещу комари, кърлежи и бълхи

Авиационно и наземно третиране срещу комари ще се проведе на 22 юли 2024 г. на територията на община Лом. Въздушната обработка ще започне в 06.00 ч. до приключване, но не по-късно от 10:00 ч., информират от местната общинска управа. Ще се използват препаратите „VectoBac” и „Ротрин 100“.  Авиационното третиране ще обхване поречието на реките Дунав и..

публикувано на 20.07.24 в 16:55