Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Унгарският посланик почете паметта на Лайош Кошут във Видин

Снимка: Радио ВИДИН

Извънредният и пълномощен посланик на Унгария у нас- Негово Превъзходителство Андраш Клейн беше на посещение във Видин. Поводът за визитата бе годишнината от Революцията и борбата за свобода от 1848-49 г. и националния празник на страната, който се отбеляза на 15 март. Делегацията посети къщата във Видин, където е живял унгарският революционер Лайош Кошут. Там, под съпровода на химна на двете държави, бяха поднесени цветя пред паметната му плоча.  

86-годишната Сашка Николова продължава да се грижи за къщата, в която през 1849 г. е живял за няколко месеца Лайош Кошут. Казва, че й е трудно да поддържа сградата, паметник на културата със скромните си средства.

Снимка"С мои средства поддържам къщата, колкото съм имала всичко тук е отишло. Сега продължавам да работя, вестници продавам от 10 години. На 86 години съм, всяка сутрин в четири и половина ставам. Трудно се поддържа такава стара къща, всяка година по нещо излиза. Стара мома и стара къща винаги имат нужда от ремонт. Такава делегация ни посещава всяка година от 1992-ра, добре, че поне този празник го има, да се видим..."- каза възрастната жена, чийто прадядо навремето е посрещнал Лайош Кошут. 


Собственичката е получавала помощ за ремонт на къщата два пъти от унгарското посолство. Унгарският посланик се поинтересува от състоянието на 250-годишната сграда. Сашка Николова увери, че след направения ремонт на покрива, нямат проблеми.
Н. Пр. Андраш Клейн и Тошо Дончев в къщата, в която е живял Лайош КошутАндраш Клейн обясни, че предстои посещение и в Чипровци, където живее семейството на един от генералите на Лайош Кошут.

"Един от генералите на Лайош Кошут е българин- Стефан Динев- банатски българин от Винга. Семейството му живее в Чипровци."

Дипломатът бе придружаван от Тошо Дончев, директор на Унгарския културен институт. Те се срещнаха с кмета на Общината Герго Гергов, където коментираха въпроси за стокообмена между България и Унгария, който надхвърля 1 млрд. евро.

"Изготвен е списък с 97 унгарски фирми, които прояват интерес да развиват бизнес у нас, редовно се правят и презентации за това защо си заслужава да се инвестира у нас. Интересът е към туризма, селското стопанство, хранителната индустрия, фармацевтиката и други области"- каза посланик Андраш Клейн.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Пожар горя в Дреновец

Бързата намеса на пожарната спаси от пълно унищожение втория етаж на запустява къща в Дреновец . Подробности за ситуацията сподели кмета на Ружинци Александър Александров : "Пожара загасиха много бързо...Това е една къща на два етажа...Веднага, може би някъде на 15-тата минута, дали има и толкова от сигнала, пожарната дойде...Около тази къща има..

публикувано на 08.02.25 в 08:15

Снимката на 7 февруари 2025 година

Внасят законодателни промени за пълна забрана на вейповете и за продажбата на енергийни напитки на лица под 18 години. Вносители са депутатите от ГЕРБ-СДС. Предложените от тях промени предвиждат пълна забрана пускането на пазара, в това число вноса, търговията, продажбата, предлагането и разпространението в търговски обекти или онлайн на електронни..

публикувано на 07.02.25 в 18:00

Върховният административен съд потвърди прекратяването на пълномощията на кмета на Крета

Върховният административен съд потвърди решението на Административен съд - Враца и остави в сила прекратяването на пълномощията на Васил Дацов като кмет на село Крета , съобщиха от Община Мездра. Причината е несъвместимост на длъжността му с управлението на търговски дружества. Съдът отбеляза, че предприетите от Дацов действия не са били..

публикувано на 07.02.25 в 16:56

Литературно четене за любовта и виното ще се състои в Мездра

Литературен клуб "Хр.Ботев" при Народно читалище "Просвета 1925-Мездра" организира литературно четене на 14 февруари, посветено на свети Трифон Зарезан и свети Валентин. Събитието носи името "Рубинени наздравици за любовта" и ще се състои от 17:00 часа в читалнята на библиотеката. Четенето е отворено за всички желаещи да участват с произведения на..

публикувано на 07.02.25 в 16:40

Предстои изграждането на нов водоизточник за село Златия

Очаква се до две седмици да започне решаването на проблема с водоснабдяването на село Златия , община Вълчедръм. Това обясни за Радио ВИДИН общинският кмет Иван Барзин : "Аз от три години работя, за да се узакони един сондаж и вече всичко е готово. Остава в двуседмичен срок да се почне строежът."  Според жители на село Златия, проблемът..

публикувано на 07.02.25 в 16:37

Неизвинени отсъствия спират помощите за ученици на 40 семейства във Видинско

Общо 18 семейства на ученици от първи до четвърти клас и 22 семейства с ученици от осми клас от област Видин няма да получат останалата част от еднократната помощ за децата си. Причината са допуснати неизвинени отсъствия и непосещаемост на учебните занятия, съобщиха от Регионална дирекция "Социално подпомагане".  За настоящата учебна година на..

публикувано на 07.02.25 в 16:24

Здравни инспектори проверяват козметичните салони във Видин

Общо 30 проверки на козметични салони са извършени през последните дни от инспектори на Регионалната здравна инспекция във Видин , съобщиха от институцията. Контролът е във връзка с разпореждане на министъра на здравеопазването за извънредни проверки в страната след случаите на нерегламентирано предлагане и прилагане на различни естетични процедури...

публикувано на 07.02.25 в 15:56